ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na vakcíně proti covid-19 se teprve dělá. Nesmí být povinná, už žádá petice

  • 132
Názory na vývoj vakcíny proti koronaviru, jenž způsobuje nemoc covid-19, se různí. Nadsazené prognózy mluví o konci roku, střízlivější až o roce následujícím. Aniž by ale byla vakcína ještě na trhu, v Česku už z ní panují obavy. Dokonce už vznikla proti její možné povinnosti první petice.

Na iniciativu, která vznikla za účelem dobrovolnosti a svobodného rozhodnutí ohledně očkování na nový typ koronaviru, upozornil server Lidovky.cz. Za jejím vznikem stojí Liga lidských práv a spolek Rozalio.

„Máme plné pochopení pro snahu státu chránit zdraví obyvatel před nákazou koronavirem SARS-CoV-2 a také pro naději řady lidí, která se upíná k vývoji vakcíny. Trváme ale na tom, aby v budoucnu bylo plně respektováno právo na svobodný a informovaný souhlas a aby očkování nebylo jakkoliv vynucováno,“ stojí v petici, jež zatím nasbírala 2 035 podpisů. 

Koronavirus v Česku

V sobotu projela centrem Brna kolona historických automobilů a motocyklů. (16....
Kvůli koronavirové pandemii zeje Karlštejn prázdnotou. (17. května 2020)
Dostatek vody a hezké víkendové počasí přilákaly na české řeky vodáky. Snímek...

„V případě, že bude dostupná vakcína, by však mělo zůstat na každém z nás, zda využije možnost očkování, nebo zvolí jinou ochranu,” doplnila Martina Suchánková, předsedkyně spolku Rozalio.

Podle právničky Zuzany Candiglioty, která zastupuje Ligu lidských práv, byly důvodem pro sepsání petice objevující se hlasy, že jakmile bude vakcína dostupná bude očkování zavedeno jako povinné.

„Vzhledem k tomu, jak se o očkování proti koronaviru neustále mluví, často jako o jediné záchraně před koronavirem. Ale i jak ve vývoji vakcíny soutěží vědecké týmy po celém světě, cítila veřejnost potřebu vyjádřit svůj názor,“ uvedla pro server iDNES.cz Zuzana Candigliota.

Obáváte se, že by vakcína proti koronaviru byla fakticky nucená?

celkem hlasů: 1117
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 25. května 2020. Anketa je uzavřena.

Mezi hlavními důvody, proč petice vznikla, jsou obavy lidí ohledně nedostatečného otestování vakcíny. „Lidé mají pochybnosti o tom, jestli testování bude z hlediska bezpečnosti a účinnosti této vakcíny dostatečné,“ objasnila. 

Česká cesta k vakcíně. Jsou odborné důvody, proč není vhodná, řekl Prymula

Pro řadu lidí jsou důvodem například zdravotní problémy. „Lidé se bojí, že by jejich zdravotní stav mohla vakcína zhoršit,“ doplnila Candigliota s tím, že někteří lidé se chtějí místo očkování chránit například sociálním distancováním. 

Podle advokátky jsou reakce na petici různé, někdo tvrdí, že vydání petice bylo předčasné nebo dokonce nesmyslné. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro server Lidovky.cz uvedl, že považuje za absurdní sepisovat petici proti vakcíně, která ani neexistuje. Zároveň úvahy o povinném očkování odmítl. „Šlo by pravděpodobně o nepovinné hrazené očkování pro vybrané skupiny jako jsou senioři, zdravotníci, sociální pracovníci či rizikové skupiny,“ řekl serveru.

Podle Candiglioty jde oběma spolkům ovšem především o to, aby očkováním nebyly v budoucnu podmiňovány žádné běžné aktivity, jako je vzdělávání, práce, cestování či využívání veřejně nabízených služeb.

Ministr zdravotnictví na začátku května uvedl, že se Česká republika připojila k několika málo zemím světa, které se pokoušejí o vývoj vakcíny proti covid-19. Na vývoji vhodných protilátek proti novému koronaviru nyní pracuje po celém světě zhruba stovka týmů, z nichž se asi desítka dostala do stadia testů na lidech. Na společném projektu se podílejí ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav, Ústav hematologie a krevní transfúze a Institut klinické a experimentální medicíny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video