(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: PSJ Invest

Luxus tajných majitelů. Jména na nejdražší adrese v ČR překvapí

  • 454
Pankrácký mrakodrap V Tower je exkluzivní bydlení pro exkluzivní klientelu. Mezi jmény majitelů tamních bytů – byznysmenů a mediálních magnátů – je však jedno, které rozhodně překvapí. Bezmála stodvacetimetrový byt v desátém patře v hodnotě přes 18 milionů korun vlastní Fotbalový klub Táborsko.

Na prestižní adrese bydlí mediální magnáti Michal Voráček a Jaromír Soukup (ten si pořídil tři byty a ateliér v celkové hodnotě přes 170 milionů korun) nebo třeba zakladatel Československé filmové databáze Martin Pomothy. 

Čtyři byty ve V Toweru vlastní i společnost Breva dlouhodobě spojovaná s kontroverzním podnikatelem Romanem Janouškem. Některé další byty jsou vlastněny z daňových rájů: Kypru, Malty nebo například z karibského ostrova Nevis. Možnost investice do pražského mrakodrapu přilákala i zájemce z Uruguaye, Kazachstánu nebo Uzbekistánu.

Ovšem, aby luxusní byt vlastnila společnost, která svým názvem odkazuje na druholigový tým FC MAS Táborsko, je přece jen překvapující. Firmu s týmem, který skončil v uplynulém ročníku druhé nejvyšší soutěže na čtrnáctém místě a těsně unikl sestupu, pojí vedle názvu a adresy i postava Jiřího Smrže. Jedenapadesátiletý byznysmen byl jeho dlouholetým majitelem.

Smržův podnikatelský příběh je pozoruhodný. Vypracoval se ze sekretáře klubu v Sezimově Ústí, hrajícího oblastní přebor, na majitele týmu, který ještě nedávno sahal po postupu do první ligy.

Peníze, za které připojil i klub ze sousedního Tábora, vydělal v byznysu s likvidací odpadů. 

Smrž však už fotbalový klub FC MAS Táborsko neovládá. Vloni na jaře po sporech s vedením města, které dalo o půl milionu korun větší příspěvek tamním hokejistům, oznámil, že se svého podílu v klubu zbaví. A převedl i svůj podíl ve firmě Fotbalový klub Táborsko – tedy společnosti, která vlastní byt ve V Toweru.

Přesně v den, kdy Smrž za Fotbalový klub Táborsko podepsal kupní smlouvu na pankrácký apartmán, se jejím majitelem stala společnost Ctrlc-Gamma.

Také muž, který stojí za firmou Ctrlc-Gamma, má k fotbalu blízko. Je jím advokát Petr Dětka, který obhajuje například jednoho z obžalovaných v korupční kauze kolem Nemocnice Na Homolce a jako právník zastupoval také střížkovské Bohemians v letitém sporu o název klubu s Bohemians 1905.

MF DNES se pokoušela zjistit, zda je majitelem bytu sám Dětka, nebo někdo jiný, například Smrž. Advokát však na dotaz neodpověděl.

Uruguayci na nákupech

Jihočeský fotbalový klub není rozhodně jediným pozoruhodným majitelem bytu v pankráckém mrakodrapu. Investice v luxusní novostavbě zaujala i zájemce z Jižní Ameriky.

Dvě záhadné firmy z Uruguaye si ve V Toweru pořídily byty za více než 70 milionů korun. Obě zmíněné společnosti sídlí na stejné adrese v uruguayském hlavním městě Montevideu.

A obě také svým názvem prozrazují fakt, že vznikly jen za účelem nákupu apartmánu na Pankráci. První se jmenuje podle interního označení bytu, který je v jejím majetku – V S9B, druhá stejně jako pražský mrakodrap – V Tower. První jmenovaná společnost byla podle uruguayského obchodního věstníku založena na podzim loňského roku.

Druhá vznikla přejmenováním ze společnosti Xactiva a má základní kapitál v hodnotě sto milionů dolarů. Za obě firmy podepsal v Praze kupní smlouvy Švýcar Elard Marwin Maron ze společnosti Simatex. Ta je vlastněna z Lichtenštejnska. Marona k podpisu smluv zmocnil jednatel uruguayských firem Federico Saez Carre.

Zda je i majitelem společností, kterým patří pražské byty, je nemožné zjistit. Obě společnosti jsou totiž anonymní. Uruguayské firmy jsou jedněmi z mnoha společností, které si pořídily byt ve V Toweru, a nelze dohledat jejich vlastníka.

Společnost V Tower Prague, jež byty prodávala, se proto v kupní smlouvě pojistila. Každý nový majitel musí prohlásit, že peníze na nákup nemovitosti jsou legální.

„Kupující prohlašuje, že finanční prostředky, kterými byla uhrazena kupní cena, nejsou nezákonného původu,“ stojí doslova v kupních smlouvách, které MF DNES prostudovala.

Zjistit majitele? Nemožné

Jenže podle zákona o opatřeních proti praní špinavých peněz jsou prodejci nemovitostí takzvanou „povinnou osobou“, jinými slovy, musí sami zjišťovat, odkud peníze pocházejí, což v případě několika společností, na které MF DNES při mapování majitelů bytů ve V Toweru narazila, může být téměř nemožné.

To je i případ bytu číslo 95, který sousedí s jedním ze čtyř apartmánů, jež si pořídil miliardář Jaromír Soukup. Byt v předposledním, jedenadvacátém patře stál jedenapadesát milionů korun. Jeho výměra je velkorysá: k více než stosedmdesátimetrové obytné ploše patří ještě sedmdesátimetrová terasa. Majitelem bytu je společnost MBMS sídlící na pražském Smíchově.

Tu však vlastní firma U4 Holding Group Limited registrovaná na Maltě. Jméno této mateřské firmy figuruje na seznamu společností v takzvaných Paradise Papers, což je označení pro aféru kolem úniků dokumentů z daňových rájů, ve které figurovala i britská královna Alžběta II. nebo ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Kdo ve skutečnosti vlastní luxusní pankrácký byt, tak nelze zjistit.

Způsob, jak vyprat peníze

Čtyři byty ve V Toweru v hodnotě přes padesát milionů korun si pořídila společnost Breva, která je dlouhodobě spojována s kontroverzním podnikatelem Romanem Janouškem. Breva je vlastněná kyperskou firmou Omling Investments Limited.

Pozoruhodný je také byt číslo 30. Třípokojový apartmán v devátém patře o rozloze přes sto metrů čtverečních s třicetimetrovou terasou koupila za sedmnáct milionů korun společnost West Consulting Group Bohemia. S Českem má však společnou jen adresu svého sídla. Jejím jediným jednatelem je osmačtyřicetiletý Rus Pavel Tsarev. Koho zastupuje, je opět nemožné zjistit – firmu, která koupila byt ve V Toweru, totiž ovládá společnost West Consulting Group registrovaná na karibském ostrově Nevis.

Ve většině případů nakupují majitelé své byty přes anonymní firmy, aby ochránili své soukromí. Faktem však je, že nákup luxusní nemovitosti patří celosvětově mezi nejobvyklejší možnosti praní špinavých peněz.

Pochybnosti často vzbuzují i kupující ze zemí, kde lze mnohamilionový majetek vydělat jen těžko bez konexí na vládní činitele či úředníky. Více než stometrový třípokojový byt v sedmém patře V Toweru za téměř 17 milionů korun si pořídila dvaadvacetiletá Šakožda Arifdžanová. Pochází z Uzbekistánu, středoasijské země, která se v žebříčku vnímání korupce sestavovaném Transparency International nachází na 157. příčce ze 180 zemí.

Pankrácký mrakodrap dosáhl vrcholu, zlákal hlavně Čechy (leden 2017):

21. ledna 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video