V sociální demokracii se hraje o finance, komunisty i Zemanova nástupce

  10:46aktualizováno  10:46
P r a h a - Navenek mír, uvnitř boj. Taková je situace v sociální demokracii devět měsíců po vítězství v parlamentních volbách a pár týdnů před stranickým sjezdem. I když politici ČSSD chtějí své spory před veřejností maskovat, z kuloárových informací jasně plyne, že v sociální demokracii se nyní hraje o tři zásadní "trofeje". Není to nic menšího než vliv na financování strany, budoucí spolupráce s komunisty (či naopak její zákaz) i to, kdo bude po Zemanově avizovaném odchodu do důchodu příštím lídrem nejsilnější levicové strany.
Za hlavní nositele zcela rozdílných názorů ve všech těchto bodech jsou nejčastěji označováni šéf poslanecké frakce ČSSD Stanislav Gross a osoba napojená na předsedu Miloše Zemana, šéf jeho poradců Miroslav Šlouf.
Oba jsou ve stranickém žargonu označováni za lídry "zájmových" skupin. Do té Grossovy bývá řazena obecně celá středočeská ČSSD (dosud jejími dalšími nejznámějšími protagonisty byl právě Ivo Svoboda a jeho poradkyně Barbora Snopková) a například i místopředsedkyně strany Petra Buzková.
Ke Šloufovi zase patří řada zástupců pražské ČSSD, včetně poslankyně Jany Volfové či místopředsedy Senátu Ivana Havlíčka, kteří se často "schovávají" za jméno Miloše Zemana. Ten se však těchto rozepří přímo neúčastní. Naopak - snaží se veřejnost přesvědčit, že veškeré zprávy o neshodách uvnitř ČSSD jsou výplodem fantazie novinářů.
Neplatí sice, že by v sociální demokracii byl každý člen buď s Grossem proti Šloufovi, nebo se Šloufem proti Grossovi, to však Grossovo a Šloufovo úsilí o posílení vlivu ve straně nijak nesnižuje.
Právě sjezd, který bude za tři týdny, je vhodnou příležitostí opět po dvou letech zjistit, kdo je ve straně silnější. "Ve straně se posiluje vliv buď prostřednictvím toho, že někdo někoho někam dosadí, nebo také tím, že se naopak nejrůznějším způsobem snaží pozici někoho jiného oslabit. To jsou bohužel metody, které nejsou všem sociálním demokratům cizí," řekl minulý týden Gross. Šlouf, který v neformálním rozhovoru mluvil velmi podobně, nakonec v oficiálních odpovědích sdělil něco jiného: že žádné soupeření v ČSSD neexistuje.
I tak lze na několika příkladech ukázat, že zájmy "Grossových a Šloufových lidí" nejsou totožné: 1. Na Svobodou uvolněnou funkci místopředsedy pro řízení strany prosazuje Gross Karla Kobese. Jeho zvolením by kontrola stranické pokladny zůstala v péči člověka ze středočeské organizace. Favoritem "druhé skupiny", která se naopak snaží o rozbití vlivu Středočechů na hospodaření ČSSD, je severočeský tajemník strany Jaroslav Foldyna.
2. Zatímco "Grossovi lidé" chtějí zachovat platnost takzvané bohumínské rezoluce zakazující vládní spolupráci ČSSD a komunistické strany, jejich oponenti chtějí toto usnesení zrušit. Nejotevřeněji o tom mluvil například Ivan Havlíček.
3. Další střet nastane zřejmě až na příštím sjezdu v roce 2001, kdy bude aktuální otázka Zemanova nástupce. Gross neskrývá ambice, že by Zemana mohl vystřídat on sám, s čímž by se "Šloufovi lidé" těžko smířili. Podle kuloárových informací proto začínají hledat už nyní svého kandidáta.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Najdete na iDNES.cz