Ve Všeobecné fakultní nemocnici leží dva lidé s prasečí chřipkou (ilustrační snímek).

Ve Všeobecné fakultní nemocnici leží dva lidé s prasečí chřipkou (ilustrační snímek). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dva lidé leží v pražské nemocnici s prasečí chřipkou, jejich stav je vážný

  • 40
V pražské Všeobecné fakultní nemocnici leží muž a žena s prasečí chřipkou. Jejich stav je extrémně kritický, oba jsou na přístrojích, řekla v pátek v podvečer iDNES.cz mluvčí nemocnice Petra Pekařová.

"Jedná se o muže a ženu, u obou byla prasečí chřipka potvrzena dnešního dne. Oba jsou podle ošetřujícího lékaře v extrémně kritickém stavu a jsou napojeni na přístroje," uvedla Pekařová. Oba pacienti leží na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení se zápalem plic.

Osmatřicetiletá žena je v nemocnici od 22. prosince, o rok starší muž byl hospitalizovaný následující den. "Mají rizikové faktory, jako je obezita nebo prodělaná kardiooperace," řekla iDNES.cz mluvčí.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici je případů prasečí chřipky obvykle několik za rok. "Není to tedy zase nic tak neobvyklého. Dotýká se to vždy především chronických pacientů, lidí, kteří mají rizikové faktory. Běžná populace tím nemusí být vystrašena," doplnila Pekařová.

Podle předvánoční zprávy národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu ani v Česku ani v Evropě letos chřipková epidemie ještě nepropukla. Přesto počet nakažených v posledních týdnech stoupal. U části pacientů to byla infekce vyvolaná typem viru prasečí chřipky, uvedla ČTK.

V Česku na prasečí chřipku zemřelo přes sto lidí

Takzvaná prasečí chřipka se objevila poprvé v dubnu 2009 v Mexiku. Na planetě se jí pak nakazily statisíce lidí. Podle Světové zdravotnické organizace, která v té době vyhlásila pandemii, zemřelo přes 18 tisíc lidí.

Letošní studie publikovaná v britském časopise Lancet Infectious Diseases však dospěla k závěru, že o život přišlo dokonce přes čtvrt milionu lidí (více čtěte zde).

V Česku se první případ objevil 25. května 2009, celkem tu na prasečí chřipku zemřelo přes sto lidí. Většina z nich však měla vážné doprovodné onemocnění. Stát v té době nakoupil milion dávek, očkovat se ale nechalo jen necelých 70 tisíc lidí. 

Virus se šíří vzduchem a napadá dýchací ústrojí člověka. Přenos je možný jak ze zvířat na člověka, tak i z člověka na člověka. Nakažení trpí rýmou, kašlem, bolestmi hlavy a krku, mají vysoké horečky. Častou komplikací je také zápal plic. Onemocnění je vysoce nakažlivé po dobu tří až sedmi dní od chvíle, kdy se objeví první příznaky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video