Už je načase vyhnat vládu Nečase, protestovalo přes 40 tisíc odborářů

  8:34aktualizováno  14:35
Více než čtyřicet tisíc lidí demonstrovalo v Praze proti vládním reformám. Ze Žižkova pochodovali na Václavské náměstí, kde za mohutného skandování, troubení a třepotání transparentů zazněly projevy odborářů. Vláda podle nich ztratila veškeré morální hodnoty a národu lže. Žádají proto nové volby.

Většina demonstrantů se sešla už dopoledne u Domu odborových svazů na Žižkově. Akce začala symbolicky pět minut před dvanáctou. Odtud se průvod přesunul přes Hlavní nádraží, kde se k němu přidali železničáři, na Václavské náměstí. Cestou zablokoval magistrálu, policisté odkláněli dopravu. Na akci nebyli jen odboráři, připojili se k ní i občané.

V jednu hodinu rozjeli odboráři v horní polovině náměstí hodinu a půl trvající protivládní show. Odsouvání odchodu do důchodu se vysmívali písní Karla Gotta Být stále mlád, úpravu DPH kritizovali úryvkem písně Money money money od skupiny ABBA.

Zavadil: Bratrstvo bylo jednotné, to vláda není

Herečka Táňa Fišerová dopřála demonstrantům exkurzi do antiky, když připomněla výrok císaře Vespasiana, že "peníze nesmrdí". Šéf Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Zavadil následně sáhl po soudobější tvorbě a vládu označil za Bratrstvo kočičí pracky. "I když tím to bratrstvo vlastně spíš urážím, protože ti aspoň drželi při sobě," zavzpomínal na dílo Jaroslava Foglara.

Na rozdíl od Fišerové, která promlouvala klidným a rozvážným hlasem, Zavadil své výroky do mikrofonu vykřikoval. "Říkalo se, že komunisti nás vedli čtyřicet let do Prčic. Tahle vláda našla zkratku," oznámil například. "Vládo-začni-uvažovat-selským-rozumem," frázoval v závěru projevu.

Emotivním slovníkem promlouvali z pódia ke srocení lidu i další řečníci. "Vláda je hloupá a brutální. Otevřeme oči, než se nám je někdo pokusí vystřelit," uvedla například mluvčí iniciativy ProAlt Tereza Stöckelová. Hovořila i o možnosti generální stávky.

Pochod demonstrantů z náměstí W. Churchilla na Václavské náměstí v Praze (21. 5. 2011).

Pochod demonstrantů z náměstí W. Churchilla na Václavské náměstí v Praze (21. 5. 2011).

Lidé na demonstraci proti vládě na Václavském náměstí v Praze (21. 5. 2011).

Lidé na demonstraci proti vládě na Václavském náměstí v Praze (21. 5. 2011).

Muž demonstrující v masce prezidenta na Václavském náměstí v Praze (21. 5. 2011)

Muž demonstrující v masce prezidenta na Václavském náměstí v Praze (21. 5. 2011)

Projev přednesl i Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením. Podle něj se handicapovaní bojí, že nebudou mít peníze na léky i na péči.

V davu se objevili transparenty s nápisy jako "Už je načase, vyhnat vládu Nečase", "Stop zákeřným reformám" či "Chceme zákon o referendu". V závěrečném prohlášení účastníci odsoudili vládní reformy, předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek uvedl, že na řadu přijdou blokády. Stöckelová zmínila možnost generální stávky.

Kdo prodělá na reformách

Odbory vypočítaly, že pokud by prošly reformy v současné podobě, připravily by veřejné rozpočty ročně o 35 miliard korun.
Podle odborů na reformách nejvíce vydělá podnikatelský sektor, který ročně ušetří 31 miliard korun. Penzijní fondy na penzijní reformě získají 21 miliard korun ročně. Drobní živnostníci ušetří celkem osm miliard korun. Naopak zatížení zaměstnanců vzroste zhruba o 15 miliard korun.

Demonstrace se podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové účastnilo přes čtyřicet tisíc lidí. Po společném zpěvu české hymny začali opouštět Václavské náměstí po půl třetí.

Ještě před začátkem zadrželi policisté jednoho člověka kvůli výtržnictví, naměřili mu 2,8 promile alkoholu. Jinak protestní akce podle Kropáčové probíhala v poklidu.

Záchranáři kvůli následkům horkého počasí a alkoholu ošetřili několik lidí. "Nikdo z nich však nebyl převezený do nemocnice," řekla iDNES.cz mluvčí pražské záchranky Klára Fikejzová.

Demonstraci neodvrátila ani páteční schůzka tripartity, na níž se odbory s kabinetem Petra Nečase dohodly na dalším postupu vyjednávání. Vládní reformy podle odborů povedou k poklesu životní úrovně lidí, a to nejen těch z nižších příjmových skupin. Kromě toho prý způsobí větší deficit veřejných rozpočtů. Demonstrace měla být posledním varováním vládě.

Pokud nevezme jejich připomínky v potaz, hodlají odbory přistoupit i k dalším nátlakovým akcím.

Penzijní reformu už vedle odborů kritizují i zaměstnavatelé.

Demonstranti vyjdou od Domu odborových svazů (modrá značka) a zamíří na Václavské náměstí (červená značka)

Demonstranti vyjdou od Domu odborových svazů (modrá značka) a zamíří na Václavské náměstí (červená značka)

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Najdete na iDNES.cz