Na letišti se v pátek odpoledne sešla asi padesátka řidičů taxi. Auta řidičů Uberu stejně jako včera polepovali nálepkami „nelegální transport“.
„Chvilku po třetí hodině se tady sešli taxikáři a začali stavět všechna auta, která nejsou označená jako taxi. Došlo tak i na docela dost trapných situací, kdy zastavili úplně běžné řidiče v domnění, že jde o Uber. Lepí jim nálepky do auta a pokřikují na ně. Vždy, když přijede auto, seběhne se kolem něj tlupa taxikářů a policisté je odhánějí,“ popsal bizarní události z místa redaktor iDNES.cz.
Udělej si papíry a pojištění, pokřikují taxikáři na řidiče
Taxikáři odchytávali řidiče, u kterých měli podezření, že vozí lidi přes aplikaci Uber, bránili jim v odjezdu a po policistech vyžadovali, aby jejich činnost prošetřili. Policisté však řidiče, které taxikáři obtěžovali, nechávali bez obtíží odjet. „Proč je pouštíte?“ křičeli taxikáři.
„Udělej si papíry, jak my. Udělej si pojištění, jak my. Máš h***o, jinak bys to ukázal policajtům,“ pokřikoval například jeden z taxikářů na řidiče v neoznačeném voze, který na letiště přivezl cestující.
Taxikáři se dostali do slovních konfliktů i s kolemjdoucími. „Já Uberem nejezdím, ale vidím, že tu děláte něco špatného a ničíte auta,“ řekla taxikářům mladá žena. Došlo i k několika strkanicím mezi policisty a taxikáři, kteří odmítli uvolnit vozovku.
Protestní akce znepokojovala i cestující, kteří právě vystoupili z letadla. „Měli bychom rychle odjet, k něčemu se tady schyluje,“ uvedla starší žena, která právě prošla dveřmi terminálu.
„Chceme jenom, aby řidiči Uberu plnili stejné podmínky jako my. Nebo ať magistrát uvolní pravidla i pro nás. Takhle získávají obrovskou konkurenční výhodu,“ řekl jeden z taxikářů. Chvíli poté protestní akce skončila. Trvala asi dvě hodiny. „Dneska to končíme, uděláme zase něco v pondělí. Ale asi někde jinde, ať nejsme tak hlídaní,“ dodal jiný taxikář.
Mezi taxikáři byl i majitel společnosti AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička. On a jeho řidiči proti Uberu a neschopnosti zákonodárců narovnat legislativu v oblasti přepravy osob protestují dlouhodobě. V březnu například pořádali každý den protestní jízdy kolem pražského magistrátu. Tehdy pozornost vzbudila i kritika jednoho z taxikářů, který pro Kvasničku pracoval a který se protestu nechtěl zúčastnit a přestal proto dostávat od dispečinku zakázky. (psali jsme zde)
Konflikt pražských taxikářů na letišti Václava Havla začal už ve čtvrtek odpoledne, kdy skupina taxikářů napadla na parkovišti před letištěm řidiče Uberu, který tam přijel pro své zákazníky. Taxikáři mu na auto nalepili samolepku „nelegální transport“, sebrali mobilní telefon, a jeden z nich řidiči Uberu dokonce rozbil čelní sklo.
Vybíjeli si na něm svou frustraci z toho, že pro běžné řidiče taxíků platí odlišné podmínky než pro řidiče, kteří jezdí se společností Uber.
Policie již ve čtvrtek vyslechla jak taxikáře, tak řidiče Uberu. „Útočník, který rozbil čelní sklo auta, je podezřelý z trestného činu poškození cizí věci,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Celé teritorium letiště a jeho pětikilometrové okolí totiž spadá pod působnost cizinecké policie.
Mohlo by se to opakovat každý den
Jenže podobná podívaná se dost možná může opakovat, varovala v pátek dopoledne Karolína Venclová, mluvčí Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT). „Snažili jsme se to zastavit, ale věřte mi, že nemluvíme za všechny taxikáře. Kolegové, kteří to včera udělali, pouští do světa, že se to dnes bude dít znova a že to tak bude každý den, do doby, než se k tomu (nerovným podmínkám v taxislužbě, pozn. red.) odpovědní činitelé nějakým způsobem postaví,“ dodala Venclová. Odpoledne se situace skutečně znovu vyostřila.
Dodala, že asociace akci rozhodně neorganizuje a ani do ní nijak nezasahuje. „V zásadě s ní absolutně nesouhlasíme, protože jsme pro řešení legislativní cestou. Na druhou stranu frustraci kolegů naprosto chápeme,“ dodává Venclová. Ta podle ní pramení z toho, že Uber už v Čechách funguje řadu let a čeští zákonodárci stále vyčkávají se změnou zákona, která by narovnala právní prostředí taxislužby.
S mobilní aplikací Uber totiž většinou jezdí amatérští řidiči, kteří nemají taxikářskou koncesi a auta evidovaná jako vozidla taxislužby. Stejně tak často nemají vozidla označená názvem provozovatele a svítilnou s nápisem TAXI. Už z principu fungování aplikace jim také chybí fyzický taxametr. Všechny zmíněné povinnosti a několik dalších přitom musí běžní taxikáři splňovat.
Pravidla pro taxislužby pro nás neplatí, říká Uber
Společnost Uber se dlouhodobě brání, že není taxislužbou. „Vozy taxislužby na ulicích zastavují cizí lidé, kdežto u platformy Uber jde o síť registrovaných zákazníků a partnerů,“ uvedla už dříve mluvčí Uberu Miroslava Jozová. Služby, které řidiči Uberu poskytují, prý vycházejí z myšlenky sdílení vlastního majetku na částečný úvazek.
Proti takovému výkladu zákonů ale vystupuje pražský a brněnský magistrát i ministerstvo dopravy. Problém české legislativy je nicméně v tom, že na zprostředkovatele dopravy, jako je Uber, vůbec nepamatuje. Pokuty tak nehrozí firmě, ale pouze řidičům, kteří její aplikaci využívají. A to poměrně vysoké.
Nutno dodat, že pražští úředníci řidiče Uberu berou jako běžné taxikáře a při silničních kontrolách je za nedostatky i tak trestají. Už dříve se ale objevily domněnky, že pokuty za řidiče platí samotná společnost Uber. Ta to ale nikdy nepotvrdila.
Primátorka: Vypovídá to o jejich inteligenci
K páteční akci se vyjádřila i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „To co taxikáři předvedli na Letišti Václava Havla je ostudné a hodně to vypovídá o jejich inteligenci,“ řekla. Celé záležitost kolem Uberu už podle ní ale měla být dávno vyřešena vhodnou legislativou, která by stanovila jasná pravidla.
„To nemůže udělat Praha. My Uber nemůžeme zakázat, ani jakkoliv regulovat. Apeluji na příslušná ministerstva, aby přestala strkat hlavu do písku a k celému problému se postavila čelem, protože jinak se to bude stále stupňovat,“ dodala.
Stejná situace podle ní panuje i v případě další služby sdílené ekonomiky a to sice u Airbnb, přes které lidé nabízí vlastní byty a domy ke krátkodobému pronájmu. „Nejde mi o to, tyto moderní služby zakazovat, naopak musí být vytvořeny férové podmínky, které budou stejné pro všechny. To platí v případě Uberu, ale i Airbnb,“ dodala Krnáčová.
Podívejte se na záznam ze čtvrtečního incidentu: