Ústavní soud umožnil restituci Kokořína

  • 94
Národní památky se mohou restituovat. Umožnil to Ústavní soud zrušením části zákona o půdě. Hrad Kokořín tak mohou získat majitelé parcel. O úpravu požádal mělnický soud, který rozhoduje o vlastnictví lesa, kde hrad stojí. Výrok soudu je precedentní i pro jiné obdobné spory.

"Ústavní soud zrušil ustanovení zákona, které je podle něj v rozporu s ústavním pořádkem České republiky," vysvětlil mluvčí soudu Michal Spáčil.

Marné čekání na novelu
Plénum zrušilo pasáž, která říká: "Nemovitost, která je prohlášena národní kulturní památkou, nelze vydat až do doby přijetí zákonů upravujících správu a ochranu kulturních památek." Takové zákony však ani za třináct let nevznikly.

"Legislativce nic nenutí novelu přijmout, takže není jistota, že se podmínka vůbec někdy naplní," upozornil soudce Ústavního soudu Jiří Mucha. "Vzniká tak křivda již další generaci restituentů," dodal pro ČTK.

Ministerstvo kultury oznámilo, že zákon na ochranu památek plánuje vládě předložit koncem příštího roku.

HRAD KOKOŘÍN

První písemná zmínka o Kokořínu je z roku 1320, kdy tehdejší majitel dvoru a vsi Jindřich z Osměchova vyměnil obec s Hynkem Berkou z Dubé za Velešice. Berkové z Dubé vlastnili Kokořín přes sto let a vystavěli zde stejnojmenný hrad. Ten v polovině 16. století zpustl a až počátkem 20. století jej nechal opravit novošlechtic Václav Špaček, rytíř ze Starburgu. Hrad je v současné době zpřístupněn veřejnosti. (zdroj: www.kokorin.cz)

O zrušení sporné části zákona požádal Okresní soud v Mělníku, který rozhoduje o určení vlastnictví několika nemovitostí v obci Kokořín. Požádala o ně skupina osmi lidí. Pozemkový úřad rozhodl, že jsou vlastníky nemovitostí včetně hradu.

Národní památkový ústav byl proti vrácení hradu. Argumentoval tím, že je prohlášen národní kulturní památkou a nemá popisné číslo, takže hrozí, že restituenti pozemků získají velmi pravděpodobně i hrad. Ústav se proto obrátil na soud.

Zákon neměřil restituentům stejně
"Okresní soud v Mělníku v této souvislosti dospěl k závěru, že toto ustanovení je v rozporu s ústavním pořádkem České republiky," doplnil Spáčil.

Podle mělnických soudců to totiž vedlo k vytváření několika nerovných podskupin restituentů, což je nepřípustné a zasahuje do práva na zmírnění majetkových křivd z minulosti.

Okresní soud rovněž upozornil na to, že hrad Kokořín byl prohlášen národní kulturní památkou až v době probíhajícího správního řízení.

O Kokořínu ještě není rozhodnuto
Podle předsedkyně mělnického okresního soudu Martiny Štolbové rozhodnutí Ústavního soudu řeší pouze jednu z překážek na cestě k případnému vydání Kokořína.

"Ale jak to bude, jestli se rozhodne, že hrad získají fyzické osoby, nebo zůstane ve vlastnictví státu, to si nemohu dovolit vůbec tvrdit. To bude otázkou až dalších zkoumání v tomto řízení," vysvětlila ČTK.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video