USA nenadchla Zemana výřečnost

  • 43
Velení NATO ani Pentagonu se nelíbí, že Miloš Zeman zveřejnil předčasně informace o žádosti Američanů, aby do akcí proti terorismu Češi vyslali libereckou rotu chemické ochrany. "Spojené státy nejsou výřečností českého premiéra nadšeny," řekl vlivný pražský diplomat. Rovněž důvěryhodný zdroj z bruselské centrály NATO soudí, že "informace o chemické jednotce neměly jít tak brzy ven". "Panuje zde kvůli tomu rozčarování a zklamání, protože Češi protivníkovi odhalili předčasně karty," potvrdil zdroj z aliance.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík ve čtvrtek prohlásil, že informaci o požadavku USA, aby Praha Američanům pomohla jednotkou chemické ochrany, uvolnil po dohodě s velvyslancem USA Craige Stapletonem premiér Zeman. "Nemám, co bych k tomu dodal. Informaci nezveřejnilo ministerstvo obrany," řekl, čímž se od zveřejnění nepřímo distancoval.

Mluvčí velvyslanectví USA Victoria Middletonová uvedla, že Američané neradí české vládě, co a kdy má říci: "Nemám informace o tom, že by americké straně vadilo, že český premiér zveřejnil informaci o zapojení protichemické jednotky do válečných akcí USA."

Armáda odjezd roty tají

To, že premiér Zeman svého ministra obrany i generály dokonale zaskočil, dokazuje i jejich páteční až nezvyklá mlčenlivost. Tu podle důvěryhodných zdrojů vyvolalo i to, že jak bruselská centrála NATO, tak Američané se vůči předčasnému zveřejnění informace o nasazení chemiků v Uzbekistánu či Pákistánu sice slušně, ale důrazně neoficiálně ohradili.

To je také zřejmě důvod, proč ministr Tvrdík v pátek všechny otázky odrážel slovy: "Všechny informace o jednotce chemické ochrany podléhají režimu utajení. Američané si nepřejí, abychom zveřejňovali podrobnosti. Mohu říci jen tolik, že lidé budou o nasazení jednotky informováni až následně."

Jinými slovy: to, že jednotka chemické ochrany jede například do Pákistánu, bude oznámeno až poté, když už tam dávno bude. Rovněž ještě ve čtvrtek velmi sdílný velitel jednotky Jiří Gajdoš se v pátek zmohl na jedinou větu: "Rota je a nic se nezměnilo." O tom, co jeho vojáky zřejmě čeká, se nicméně dozvěděl ve čtvrtek až od novinářů.

Opačný postoj než Češi zvolili zřejmě alianční spojenci. Tvrdík totiž připustil, že nemá informace o tom, zda je USA požádaly o pomoc. "Je možné, že i oni mohou být v režimu utajení," řekl.

Sociolog Ivan Gabal, který se věnuje bezpečnostní problematice, chápe zveřejnění informací o vyslání české jednotky do bojové akce ještě dříve, než to vědí sami vojáci, za neuvěřitelné. "Když to řeknu slušně, tak se stala velká chyba. Není těžké se dovtípit, co si například nyní myslí a dělá vedení Talibanu, když jsme mu oznámili, na jaké jednotky se má připravit. Vždyť my svou zbrklostí ohrožujeme jak vlastní vojáky, tak úspěch připravované akce," soudí Gabal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video