Úředníci stříhají občanským průkazům rohy

Svatba jako řemen. Nádherná nevěsta a sympatický ženich vyřizují nezbytné úřední formality o změně svého rodinného stavu. Úředník vezme nůžky a udělá šmik - odstřihne dolní levý roh občanského průkazu. Ne, to není noční můra. To jen úředník uplatnil nový zákon.

Nový zákon o občanských průkazech, který platí od začátku července, umožňuje pracovníkům na matrikách a na evidenci obyvatel ustřihávat dolní rohy průkazů. K čemu je to dobré? "Do plastových občanských průkazů se nedají zanášet žádné změny. Tím, že se ho kus odstřihne, se průkaz  znehodnotí a člověk je nucen vyřídit si nový," vysvětlila vedoucí správního odboru jihlavské radnice Pavla Martinů.

Když se člověk vdá nebo ožení, matrikářka mu odstřihne levý dolní roh občanky. Změní-li bydliště, přijde na řadu pravý dolní roh. Ušetřeny nezůstanou ani dobíhající průkazy, které mají formu malé knížečky. Do nich se podle nového zákona už nesmí nic zapisovat, takže se také stříhají rohy.

"Lidé byli překvapení, co se to děje, ale vysvětlili jsme jim to," řekla jihlavská matrikářka Vlasta Šabartová. "Někteří se usmívají, jiní se diví, ale není jim to nic platné, zákon je zákon," uvedla pracovnice jihlavské evidence obyvatel Marie Jírová. 

Lidé, kterým je takto "ozdoben" občanský průkaz, jsou povinni nechat si do deseti dnů vystavit nový. Zákon už však nepamatuje na sankce pro zapomnětlivce. Pokud je člověk s neplatným občanským průkazem chycen, záleží na tom kterém okresním úřadu, do jehož kompetence vyřizování průkazů patří, jak s ním naloží.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Bydliště, sankce, Svatba

Video