Krejčíř v knize popisuje i to, jak utíkal letos v červnu z Česka na Seychely.

Krejčíř v knize popisuje i to, jak utíkal letos v červnu z Česka na Seychely. | foto: Policie ČR

Uplatil jsem žalobce, tvrdí Krejčíř ve své knize

  • 750
Je březen 2005 a do pražského hotelu Hilton přichází miliardář Radovan Krejčíř. V ruce má žlutou igelitovou tašku od Zlatých stránek napěchovanou deseti miliony korun.

SPECIÁL: Kauza Krejčíř

Tašku předává do ruky jednomu právníkovi. Ten ho ujišťuje, že zařídí, aby Krejčířovy kauzy, v nich figuruje jako podezřelý ze stamilionových podvodů, byly zameteny pod koberec.

Právník slibuje, že šest milionů předá státnímu zástupci Jaroslavu Dolejšímu a čtyři miliony dostane Vladimír Trýzna. Oba jsou významní žalobci vrchního státního zastupitelství.

Takto ve své knize Krejčíř popisuje, jak v Česku uplácel. Kniha, kterou napsal na Seychelách, právě včera vyšla. Krejčíř tím chce dosáhnout toho, aby se vyšetřovaly nejen jeho podnikatelské aktivity, ale i možná trestná činnost státních úředníků a politiků.

Ministr vnitra František Bublan včera řekl, že se Krejčířovými obviněními bude policie zabývat. "Nechci tomu přikládat nějakou váhu ani to nechci nějak shazovat. Bude to chtít určitě vyhodnocení," řekl.

Dolejší tvrdí, že "k absurdním obviněním se nemá cenu vůbec vyjadřovat".

"Nebudu ho žalovat, ať si kecá, co chce. Zločinec mě bude osočovat a já budu něco popírat? Kde to proboha jsme?" řekl Dolejší. "Je to nesmysl," uvedl Trýzna.

Krejčíř v knize obvinil z korupce celkem čtyři státní zástupce, šest policistů, jednoho soudce, jednoho politika a jednu politickou stranu. Všichni prý brali úplatky přímo od něj.

O řadě dalších má prý zprostředkované informace. Jednoho elitního policistu obvinil v knize z podílu na vraždě Krejčířova otce Lamberta v říjnu 2002 a z toho, že byl zapleten i do záhadného zmizení podnikatele Jakuba Konečného, který je klíčovým svědkem údajné šedesátimilionové půjčky poskytnuté Krejčířem v roce 2002 vládní ČSSD.

O šesti vysoce postavených funkcionářích policie Krejčíř v knize zase tvrdí, že si nechávali zhodnocovat nelegálně získané peníze v Konečného firmě.

Důkaz o korupci v knize chybí.

Ale Krejčíř tvrdí, že v jeho osobních poznámkách, které policie zadržela již dříve při domovních prohlídkách, jsou tyto údaje zaznamenané.

"Vyzývám policii, ať bez obav zveřejní z mých materiálů, kdo dostával úplatky," uvádí Krejčíř v knize. Policie odmítá o zajištěných poznámkách cokoli říct. "Takové informace nebudu poskytovat," řekl vyšetřovatel Jiří Novák.

Krejčíř sice v knize pozměnil jména lidí, které obviňuje z nelegálností, ale z kontextu je hned patrné, koho ve skutečnosti myslí.

"Uplácel jsem poslance"
Krejčíř popisuje třeba to, že v roce 2002 chtěl uplatit někdejšího poslance US-DEU Mariana Bielesze deseti miliony korunami za to, že ve Sněmovně nezvedne ruku pro nově vznikající vládu Stanislava Grosse.

"Panu Wieleszovi (jde o Bielesze, pozn. red.) jsem vyplatil zálohu dva miliony korun," tvrdí Krejčíř v knize, ale hned vysvětluje, že poslance pak přeplatila ČSSD patnácti miliony. "Zálohu mi pak seriózně vrátil," uvedl Krejčíř. "Nesmyly nekomentuji," řekl Bielesz.

Krejčíř v knize popisuje i to, jak utíkal letos v červnu z Česka na Seychely poté, co "zmizel" deseti policistům z domovní prohlídky své vily.

Krejčíř tvrdí, že mu při útěku pomáhalo celkem třináct kamarádů a že do Polska přejel na zelené hranici na kole a že pak už cestoval přes Ukrajinu, Turecko a Dubaj na pravý pas úplně cizího člověka, jakéhosi jaderného fyzika Tomáše Tomigy. Jak ho získal, Krejčíř neuvádí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video