Spící aktivisté ve vestibulu Karolina – rektorátu UK. (15.11. 2019)

Spící aktivisté ve vestibulu Karolina – rektorátu UK. (15.11. 2019) | foto: Twitter

Jen se tu válí a smrdí. Průběžně se střídáme, brání se studenti v Karolinu

  • 251
U vstupu Univerzity Karlovy v Karolinu je zhruba deset studentů, kteří pokračují v okupaci atria Univerzity Karlovy ve stávce za klima. Kromě toho žádají také odstoupení rektora UK Tomáše Zimy, který podle nich univerzitu špatně řídí, ke klimatu staví nezodpovědně a provází ho i další problémy. Zima už dříve odstoupení odmítl.

Některým zaměstnancům univerzity už povolují nervy a neberou si se studenty servítky. „Jen se tady na recepci válej a smrděj. Nevím, jak se přes ty squattery dostanu domu,“ svěřil se iDNES.cz jeden z nich, který si nicméně nepřál být jmenován. „Je jich asi osm, takže vážně revoluce. Vsadím se, že tu přes víkend nezůstane ani jeden,“ dodal. 

Podle Kryštofa Říhy, který za stávkující studenty mluví, jde jen o osobní antipatie pár zaměstnanců a vlastně nikomu nevadí. „Třeba s vrátným jsme úplně v pohodě, nikomu tady nepřekážíme a mohou normálně procházet. Nejsme také žádní squatteři, kteří by neměli kde bydlet, ale chceme stávkou vyjádřit svoji nespokojenost s přístupem univerzity ke klimatu i taky nespokojenosti s rektorem Zimou,“ řekl iDNES.cz Říha. 

Studenti jsou připravení v Karolinu zůstat tak dlouho, dokud z vedení školy Zima neodstoupí. V pořadu iDNES.cz Rozstřel potvrdili čtyři zástupci studentské stávky. Rektor to už ve středu odmítl.

Ke stávce se může připojit kdokoliv

Univerzita Karlova má zhruba 45 tisíc studentů, mezi včerejší dvacítkou stávkujících byli i studenti z jiných vysokých škol v Praze, Brně či Olomouce. Studují například umělecké, matematicko-fyzikální nebo humanitní obory. 

Primárním cílem je stávka za klima. Až tím sekundárním je donucení rektora k rezignaci. Podle Říhy nevadí, že se k protestu připojují lidé z jiných škol, které s Univerzitou Karlovou nemají nic společného.

Stávkovat budeme do rezignace Zimy, řekli studenti v Rozstřelu

„Každý se může připojit, protože Univerzita Karlova je největší a nejstarší univerzita u nás, která má udávat ten správný směr. To se pod vedením Zimy neděje. Ať už začneme u aféry kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, patřící Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny. Nebo problémy ohledně Česko čínského centra. To ovlivňuje všechny, proto se mohou všichni připojit,“ dodal za stávkující studenty Kryštof Říha. V Karolinu stávkují od středy odpoledne.

„Rezignace Zimy,“ znělo atriem

Zima podle protestujících studentů svým jednáním diskredituje vědu v očích veřejnosti a využívá peněz k vlastnímu zviditelnění. Vytýkají mu zejména aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Rektor i firma od ní po následné negativní vlně reakcí poměrně rychle odstoupili. 

Prorektor Jan Konvalinka studentům na tiskové konferenci řekl, že respektuje jejich právo vyjádřit názor, ale doporučil jim, aby se místo stávkování v Karolinu raději zapojili do diskusí akademických senátů svých fakult. 

Stávkující studenti rektora Zimu vypískali

Promluvme si, než spát v Karolinu

Vedení školy oficiálně nabídlo možnost debaty na nejbližším zasedání Akademického senátu UK, kde mimořádně zařadí bod k problematice klimatu. 

„V případě UK jsme nuceni nejprve požadovat odstoupení rektora, než může začít jakákoli konstruktivní debata o zapojení univerzity do řešení klimatické krize,“ reagovali aktivisté.

Ve své reakci ve středu rektor uvedl, že téma změny klimatu považuje za velmi vážný problém, kterému se univerzita intenzivně věnuje. Za důležité považuje i aktivity studentů, které na téma upozorňují. 

Dodal, že vítá kritickou diskusi, ale setkání se zástupci stávkujících studentů ve středu podle něj ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají. Rektor se studenty diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili. Protest studentů začal v úterý v budově Filozofické fakulty UK.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video