Vzácné barokní divadlo přikryl sníh. Autoři pro něj nenašli vhodné skladovací prostory.

Vzácné barokní divadlo přikryl sníh. Autoři pro něj nenašli vhodné skladovací prostory. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Unikátní barokní divadlo vlhne pod sněhem, pro Olomouc je přítěží

  • 26
Unikátní barokní divadlo za půl milionu korun, které skončilo rozřezané a přestavěné v Dolanech nedaleko Olomouce na pódium pro folkovou kapelu, je zpátky v Olomouci. Jenže to jeho konstruktérům dělá spíše než radost vrásky na čele. Jediná fungující autentická kopie barokního divadla v Česku a možná i Evropě totiž leží rozložená na nádvoří Konviktu a vlhne pod nánosem sněhu.

Důvod? V Olomouci nejsou k dispozici prostory, ve kterých by divadlo mohlo důstojně stát a fungovat.

"Celý tento příběh je důkazem krize, ovšem ne krize hospodářské. Je to úpadek hodnot, idejí, kultury i obyčejného rozumu," míní operní skladatel Tomáš Hanzlík z Katedry hudební výchovy Univerzity Palackého v Olomouci, který se společně s téměř desítkou specialistů z firmy RD Rýmařov na vzniku autentické barokní scény podílel.

Za propagaci baroka loni získal od hejtmana Cenu Olomouckého kraje.

"Takový přístup k divadelní tradici považuji za finanční i kulturní barbarství. Olomouc pro mě má a vždycky měla titul kulturního města a měla by se k tak mimořádné události v českém i evropském kontextu, kterou i v tak skromných podmínkách dokázal Tomáš Hanzlík vytvořit, umět postavit," vyjádřil se ředitel Národního divadla v Brně Daniel Dvořák, který s Hanzlíkem spolupracoval.

"Tady divadlo stát nemůže"

Sály Vlastivědného muzea Olomouc, refektář za Klášterním Hradiskem, atrium jezuitského Konviktu či bývalé kino Lípa. Všude tam by vzácné barokní divadlo mohlo stát, jenže tam podle funkcionářů na vedoucích postech jednotlivých institucí překáží. V úvahu už nepřichází ani garáže pedagogické fakulty, kde divadlo leželo rozložené do chvíle, než bylo převezeno do Dolan.

"Za uskladnění v garážích fakulty by katedra hudební výchovy, které divadlo patří, měla nově platit, což je zvláštní. I tak to ale nic neřeší, divadlo při opravách potřebujeme mít složené," vysvětlil Hanzlík, který by scénu nejraději viděl v atriu Konviktu, kde stála v letech 2004 až 2007. "Kdyby tam divadlo mohlo zůstat, nic z toho, čeho jsme nyní svědky, by se nestalo," je přesvědčený.

I přesto, že byla scéna využívaná pro opery, pantomimy, koncerty a pravidelné aranžovací zkoušky, umělecká rada a další uměnovědné katedry sídlící v Konviktu si vymohly její demontáž.

"Atrium Uměleckého centra UP ­slouží pěti katedrám a je to multifunkční, komerčně velmi využívaný prostor. Konají se tu slavnostní zahájení festivalů, rauty, svatební hostiny či výstavy a trvalý zábor části atria kvůli pár divadelním kusům, kterým by barokní scéna ročně posloužila, nemůžeme tolerovat," vysvětlila manažerka Konviktu Jana Koulová.

S ­tím souhlasí i vedoucí Katedry divadelních, filmových a mediálních studií na UP v Olomouci Jiří Štefanides. "Rozhodně jsem pro barokní scénu, ale jinde než v atriu Konviktu," vyjádřil se.

Divadelní nadšenci místo, kde by mohla scéna stát, hledali i ve Vlastivědném muzeu v ­Olomouci. "Tady divadlo stát nemůže, není tu prostor. Muzeum je určeno k ­výstavám, nikoli k tomu, aby se tu hrálo divadlo," uvedla ředitelka muzea Miloslava Hošková.

Barokní scéna nakonec nezakotví ani u Klášterního Hradiska. "Je tam oválný barokní prostor, který by byl ideální. Jenže se kvůli povodním o ­60 centimetrů bude zvyšovat podlaha a divadlo se tam pak už nevejde," posteskl si Hanzlík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video