Romové z Ukrajiny či Maďarska se zdržují v blízkosti hlavního nádraží a hotelu...

Romové z Ukrajiny či Maďarska se zdržují v blízkosti hlavního nádraží a hotelu Grand v Brně (snímek z 2. června 2022). | foto: ČTK

Nová kampaň Romodromu poukazuje na diskriminaci Romů z Ukrajiny

  • 18
Bezpečí a domov potřebují všichni bez ohledu na původ, upozorňuje nová kampaň Bezpečí a domov všem neziskové organizace Romodrom ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF). Kampaň, kterou zahájili 13. 9. v Praze prezentací krátkých videí zástupci obou organizací, chce posílit společenskou sounáležitost v Česku.

Mezi uprchlíky z Ukrajiny jsou i ukrajinští Romové, na území Česka se jich podle Jana Husáka z Romodromu zhruba 900. Často čelí diskriminaci a odmítání ze strany české společnosti.

„Mnoho lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy a prchnout před ozbrojeným běsněním na Ukrajině, se stále snaží začlenit do české společnosti. Tato snaha naráží na nejrůznější překážky v podobě jazykové bariéry, společenské izolace, nepochopení ze strany české společnosti, odmítání nebo přímo otevřené diskriminace,“ řekl Husák.

Ukrajinci nám pobodali chlapce! Omyl. Jak se šíří dezinformace mezi Romy

Námětem hlavního videa kampaně je podle zástupců kampaně skutečný příběh mnoha romských uprchlíků z Ukrajiny. Bylo vytvořeno díky přímému svědectví ukrajinských romských rodin a rodičů, kteří se dočasně usídlili v Česku. Ve snímku použili tvůrci i reálné záběry z počátku invaze, s cílem přiblížit divákům situaci lidí, zejména rodin, při útěku před vypuknutým konfliktem.

Video v závěru ukazuje jeden z možných způsobů, jak cílené intervence podpory zaměřené na komunitu ukrajinských uprchlíků mohou vést k soudržnější společnosti. Kvůli válce na Ukrajině muselo podle dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky opustit svůj domov více než šest milionů lidí, mezi nimi i několik desítek tisíc Romů. Celkem natočili zástupci kampaně čtyři videa, všechna jsou dostupná na webu kampaně.

Demonstrace Uprchlíci vítejte: Za důstojné podmínky pro všechny příchozí z Ukrajiny před ministerstvem vnitra.

Kampaň je podle Lucie Pleškové z UNICEF důležitá, protože po určitém čase solidarita mezi lidmi upadá. „Pokud dáme těm lidem správnou podporu a dáme jim příležitost, tak oni můžou být plnohodnotní členové společnosti,“ uvedla. Krize obecně podle ní ukazují slabá místa, na které je potřeba se zaměřit, díky tomu je podle ní možné zlepšit celý systém.

Přínos celé společnosti

„Kampaň je součástí naší společné snahy o podporu začleňování uprchlíků a sociální soudržnosti mezi dětmi a rodinami z různých prostředí v České republice. Pokud mají příležitost a podporu, uprchlíci smysluplně přispívají celé společnosti. Přinášejí kulturní rozmanitost a účastní se pracovního trhu,“ řekla vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR Julija Olijnyková (Yulia Oleinik).

Romodrom patří mezi neziskové subjekty, které od počátku války na Ukrajině a následné uprchlické vlny aktivně pomáhají ukrajinským uprchlíkům včetně romských uprchlíků při jejich integraci do české společnosti. Od začátku uprchlické krize podpořila společnost Romodrom více než 3200 uprchlíků ze sledované cílové skupiny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video