Účet u zubaře: 500 za plombu

  • 51
Privátní zubaři mají strach, že jim chce stát nařizovat, koho mají léčit, čím a za kolik. Varují: Když k tomu dojde, budeme se bránit a vybírat platby jen v hotovosti.

Zubaři vyděsili pacienty. Na sněmu Stomatologické komory pohrozili, že když nedojde ke změnám ve zdravotnictví, privátní zubaři příští rok nepodepíší smlouvy se zdravotními pojišťovnami a pacienty budou léčit jen za peníze v hotovosti.

Co by to znamenalo? Péči, kterou zatím platí zdravotní pojišťovny, by museli pacienti platit ze svého.

Například nejlevnější pryskyřičná korunka, která je nyní zdarma, by stála nejméně 550 korun. Tolik za ni dávají zubařům pojišťovny. Ale cena pro pacienta by mohla být i vyšší, neboť zubaři tvrdí, že platby pojišťoven skutečné náklady nepokrývají.

"Je to, jako kdyby pekař vyráběl rohlíky za korunu a padesát haléřů, ale stát ho nutil prodávat je za polovinu," vysvětluje zubní lékař Petr Mlejnek.

Lidé, kterým by privátní lékaři naúčtovali ošetření v hotovosti, by měli jen malou šanci získat peníze zpět od své zdravotní pojišťovny.

"V případě, že se pacient nechá ošetřit u nesmluvního lékaře, můžeme mu proplatit jen péči akutní a neodkladnou. Například vytržení zubu. Nic jiného zákon neumožňuje," uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner.

Sami stomatologové netají, že si přechod na přímé platby nepřejí. Oč jim tedy jde?

"Musíme se bránit proti plánům ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, která chce omezit právo pacientů na svobodnou volbu lékaře a naše právo na svobodu podnikání," tvrdí prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.

Nelíbí se mu, že stát chce údajně stanovit lékařům povinnost ošetřovat pacienty z takzvané spádové oblasti, regulovat mzdy i nákup drahé techniky v soukromých ordinacích.

Ministryně zdravotnictví se k hrozbám stomatologů vyjádřila poprvé až včera. Údaje o spádových oblastech stomatologů však označila za dezinformace.

"Moje koncepce zdravotnictví nic takového neobsahuje," řekla. Upřesnila také, že stát nemíní regulovat platy soukromých lékařů-podnikatelů, pouze jejich zaměstnanců.

Potvrdila však záměr omezit nákup drahé techniky v soukromém sektoru. "Je jí nadbytek. Za poslední dva roky vzrostly náklady na diagnostiku hrazené zdravotními pojišťovnami třikrát, ze dvou na šest miliard," uvedla Milada Emmerová.

Dodala, že pokud by stomatologové naplnili své výhrůžky, jednali by v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Ta totiž lidem, kteří platí veřejné zdravotní pojištění, garantuje bezplatnou zdravotní péči a pomůcky za podmínek stanovených zákonem.

Podle Petra Mlejnka se ministryně mýlí. "Každý lékař má právo se svobodně rozhodnout, zda uzavře smlouvu s pojišťovnami, nebo ne. Už dávno přece několik desítek zubařů podniká beze smluv a nikdo je za to nestíhá," upozorňuje.

Podle Jiřího Suttnera z VZP zubaři svou hrozbu nenaplní, mnozí z nich by totiž zkrachovali.

"Jejich postup vnímáme jako vážný signál ministerstvu zdravotnictví a celé vládě. Jde o volání po skutečné reformě zdravotnictví, ke kterému se připojujeme. Ani nám se nelíbí, že stát chce uchopit zdravotnictví do svých rukou a rozhodovat, jak má fungovat soukromá praxe. To považujeme za nepřípustné," řekl Suttner.

Zubařská prohlídka pro většinu lidí bezpochyby stělesňuje jeden ze symbolů bolesti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video