„Jedenáct z celkového počtu 43 zmocněnců z let 2009 až 2014 bylo v minulosti politicky aktivní,“ řekla novinářům projektová manažerka Transparency International (TI) Tereza Zběžková.
Patřili k nim exministři Karel Kühnl (zmocněnec pro krajanské záležitosti) a Petr Mareš (zmocněnec pro Východní partnerství), kteří nadále působí na ministerstvu zahraničí, a Jiří Cienciala na ministerstvu průmyslu a obchodu (jako vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj). Dalších osm zmocněnců zastávalo dříve funkce poslanců, senátorů či regionálních politiků.
Situace, kdy byly funkce zmocněnců pokládány za politické trafiky pro neúspěšné politiky, by se mohla znovu objevit po příštích krajských volbách, upozornil ředitel TI David Ondračka.
TI proto doporučila stanovit jednotný statut zmocněnce ve struktuře ústřední státní správy, zveřejňovat obsazení těchto pozic a náplň práce a publikovat zprávy o aktivitách zmocněnců s cílem zamezit spekulacím o jejich vytíženosti. Nyní o svých zmocněncích přehledně informuje pouze ministerstvo zahraničí, podotkla Zběžková.
V uplynulých pěti letech se na 33 pozicích zmocněnců ministerstev či Úřadu vlády vystřídalo 43 lidí. Aktuálně jich na sedmi ministerstvech působí 14. K nejkritizovanějším patřilo vytvoření funkcí zmocněnců pro stavbu dálnic.