Ministerstvo zdravotnictví na své tiskové konferenci poprvé použilo tlumočnici do znakového jazyka. (23. dubna 2021) | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Resort zdravotnictví najal tlumočnici. Přeloží brífinky do znakové řeči

  • 23
Tiskové konference ministerstva zdravotnictví se poprvé účastnila tlumočnice do znakového jazyka. Ministerstvo ke kroku inspirovaly jiné země, ve kterých se tlumočníci hojně používají, uvedla mluvčí Jana Schillerová. Další ministerstva, která redakce iDNES.cz oslovila, zatím zavedení tlumočníků neplánují.

„Chtěli jsme nabídnout i neslyšícím, aby měli možnost se na tiskovou konferenci sami podívat,“ vysvětlila iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová, proč ministerstvo tento krok uskutečnilo. Inspirovaly ho jiné země, kde je používání tlumočníků u tiskových brífinků běžné.

Ministerstvo zdravotnictví na své tiskové konferenci poprvé použilo tlumočnici do znakového jazyka. (23. dubna 2021)

„Není to však jenom o tom, že jdeme s dobou, ale chtěli jsme především neslyšícím dát možnost seznámit se s výkladem pana ministra,“ upřesnila mluvčí. Ministerstvo počítá s tím, že se překlad stane běžnou součástí tiskových konferencí.

O zavedení tlumočnice diskutovala také vláda. Tam však zavedení brání technická stránka věci. „U nás to je problém v tom, že na tiskových brífincích máme často více ministrů. Museli by tedy být zabíráni pořád vcelku. Tlumočnice se navíc nemůže neustále přesouvat od jednoho k druhému,“ řekla mluvčí vlády Jana Adamcová. Vládní tiskové konference tedy překládá do znakového jazyka Česká televize.

Redakce oslovila s dotazem na zavedení tlumočníka také ministerstvo školství. To v současné době tento krok neplánuje. „Nicméně pokud by se osvědčil, nevylučujeme, že o něm nebudeme také uvažovat,“ uvedla jeho mluvčí Aneta Lednová. Zavedení tlumočnice zatím nemá v plánu ani ministerstvo zahraničních věcí, uvedla jeho mluvčí Zuzana Štíchová.

V březnu loňského roku si na absenci překladu do znakového jazyka u tiskových konferencí stěžoval Svaz neslyšících a nedoslýchavých v ČR. Premiérovi Andreji Babišovi tehdy napsal otevřený dopis. V tom mu vytýkali, že neslyšící nemají stejný přístup k informacím o pandemii koronaviru jako slyšící lidé.

Neslyšících je v České republice asi 10 000 a ke komunikaci používají znakový jazyk. Titulky, které u zpravodajských pořadů běží, pro některé z nich problém neřeší. „Čeština pro ně není mateřským jazykem, a tak s ní mají problém,“ uvedla mluvčí svazu Veronika Cézová.

Premiér by měl mít vedle sebe tlumočníka do znakového jazyka, říká odbornice:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video