Neděle 5. dubna 2020, svátek má Miroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. dubna 2020 Miroslava

S tlumočníkem na úřad i k lékaři. Neslyšící na pomoc čekají i měsíce

aktualizováno 
Na návštěvu úřadu musí neslyšící čekat mnohdy několik měsíců. V Česku je totiž nedostatek tlumočníků do znakového jazyka. Podle Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob na jednoho tlumočníka připadá až sto neslyšících.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  David Neff, MAFRA

Ke konci ledna se prezident Miloš Zeman setkal s účastníky XIX. zimní deaflympiády. Na jejich setkání ovšem chyběl profesionální tlumočník - ten původně domluvený onemocněl. Nahradit ho tak musel jeden z delegátů se zbytky sluchu.

Situace ukázala na nedostatek tlumočníků českého znakového jazyka v Česku. Na jednoho tlumočníka totiž připadne až stovka neslyšících.

„V Česku působí zhruba 120 tlumočníků českého znakového jazyka, ne všichni na plné úvazky, někteří mají jiná zaměstnání a tlumočí ‚po práci‘,“ uvedla místopředsedkyně České komory tlumočníků znakového jazyka Kateřina Lišková.

Podle prezidentky Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v České republice Šárky Prokopiusové je však číslo ještě menší. Její odhad aktivních tlumočníků je přibližně 80.

Problém však není pouze s malým počtem tlumočníků, ale také s jejich rozmístěním po republice. „Z těch 80 bude zhruba polovina v Praze a zbytek je rozmístěn po krajích, takže v každém kraji jsou dva až tři tlumočníci, ale je to tak, že někde jich je více a někde je jeden na celý kraj,“ dodala Prokupiusová. Kritická situace je podle Liškové například v Karlovarském nebo Jihočeském.

Přitom v Česku je podle odhadů osm až deset tisíc uživatelů českého znakového jazyka. Na jednoho tlumočníka tak vychází minimálně stovka neslyšících. Naopak například severské státy uvádí poměr pět neslyšících na jednoho tlumočníka.

S tlumočníkem na úřad i k lékaři

Situace neslyšícím mohou v současné době ulehčit aplikace s automatickým přepisem řeči. Lidé využívají také online tlumočení, tedy tlumočníka v mobilu či tabletu. „To je skvělé doplnění tlumočníků v terénu, ale je použitelné pouze v nějakých situacích, nikdy ne ve složitých, kde je více účastníků a jde o závažné věci. Jedná se například o jednání u soudu, nebo lékařský zákrok. Tam vždy musí být fyzický tlumočník,“ dodala Prokopiusová.

Tlumočník znakového jazyka může působit v různých sférách. Většina pracuje v sociálních službách, ve školství a u soudů.

Jejich práce tak nejčastěji obnáší například tlumočení pro neslyšící klienty na úřadech, u lékařů, v bankách, na jednáních se zaměstnavatelem. „Prostě kdekoliv, kde se řeší důležité věci jako smlouvy či zdraví,“ uvedl Prokopiusová. Tlumočník spolupracuje třeba i s neslyšícími rodiči slyšícího dítěte na třídních schůzkách ve školách. Výjimkou nejsou ani velmi intimní situace, jako například odběr spermií.

Obce o neslyšící nejeví zájem

Problém je také například v jednotlivých obcích, které odmítají tlumočení jakkoliv řešit, a to i přesto, že u nich má trvalé bydliště neslyšící.

„Vítání občánků? Ano, neslyšící rodina dostane pozvánku, když se na úřad obrátí s žádostí o zajištění tlumočení, odpoví jim, že úřad není povinen to řešit a že účast na vítání je dobrovolná, takže se účastnit nemusí. Problém je i u sňatků, kdy neslyšící mají ze zákona si tlumočníka zajistit a část matrikářů chce soudního tlumočníka,“ dodala Prokopiusová. 

Jenže soudní tlumočník se platí a nepracuje pod sociálními službami. Takže za to, aby snoubenci rozuměli slovům oddávajícího si musí zaplatit.

„Bez tlumočníka se neslyšící dostává do situace, kdy nemá informace, nerozumí tomu co se děje a může udělat nevratné kroky, které ho poškozují. Dostane se do dluhů. U lékařů je extrémní případ, kdy se klient až po roce dozvěděl, že má rakovinu. K lékaři chodil, léčili ho, ale on nevěděl s čím. Až když se mu tlumočník téměř vnutil, se dozvěděl, o co vlastně jde,“ popsala Prokopiusová. 

Nabídka na studium znakového jazyka přitom v Česku je. Filozofická fakulta Masarykovy univerzity se nedávno pochlubila tím, že otevřela obor, který bude studenty připravovat na tlumočnickou profesi. V Česku v současné době tuto možnost nabízí více škol. Například v Hradci Králové existuje VOŠ pro tlumočníky. Ta loni vypustila do praxe první absolventy. Obor Jazyky a komunikace neslyšících nabízí také Filozofická fakulta UK.

11.února 2020 v 10:27, příspěvek archivován: 18.února 2020 v 09:58

VIDEO: Video Facebook MUNI TV 11. 2. 2020 10:27

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Tlumočnictví do českého znakového jazyka - to je obor, který od příštího roku otevře studentům Filozofická fakulta Masarykovy univerzity. Tlumočníků je totiž málo a neslyšící se bez jejich pomoci v mnoha situacích neobejdou. Tříletý bakalářský program vznikne ve spolupráci s Středisko Teiresiás, které pomáhá studentům se specifickými nároky.

Další informace naleznete i v katalogu MU: https://www.phil.muni.cz/…/24149-tlumocnictvi-ceskeho-znako…

Podle Liškové však tato nabídka není dostatečná. „V Česku neexistuje dostatek vysokoškolských oborů, které by tlumočníky českého znakového jazyka připravovaly na praxi. Potenciální zájemci o studium nejsou motivováni ke studiu tohoto odvětví, protože finanční ohodnocení vysoce kvalifikované práce není odpovídající její náročnosti a odbornosti,“ uvedla.

Důvody nedostatku tlumočníků českého znakového jazyka jsou i v české legislativě. „V tom je celý problém, protože jak nastavovat stabilní systém vzdělávání a financování, když není zcela jasné, kdo tlumočník znakového jazyka vlastně je. Jaké jsou požadavky na jeho vzdělání, kvalifikaci? Následně pak systematické financování,“ popsala Prokopiusová.

Tlumočnické organizace se shodují, že by jim pomohlo, kdyby se obecně zlepšilo postavení tlumočnické profese v oblasti sociálních služeb, a tedy změna v zákoně o sociálních službách. Novela zákona by měla do konce února zamířit na vládu.

„MPSV si je vědomo této nedostatečné ukotvenosti, a proto aktivně v novele zákona o sociálních službách je toto řešeno,“ uvedl za ministerstvo mluvčí Vladimír Dostálek. Novela podle něj řeší právě i povolání tlumočníka.

S účinností počítá ministerstvo od ledna 2021.

Jak mluví novela o tlumočníkovi do znakového jazyka?

Novela jej definuje takto: „tlumočník českého znakového jazyka je vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání v oblasti tlumočení českého znakového jazyka nebo vysokoškolské vzdělání získané ve studijním programu humanitního zaměření a absolvování akreditovaného kurzu zaměřeného na tlumočení českého znakového jazyka v rozsahu minimálně 400 hodin nebo zkouška z profesní kvalifikace tlumočníka českého znakového jazyka podle Národní soustavy kvalifikací“.

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky
Premium

Malostranský zápisník: Proberem ten kurzarbeit přes videokonferenci?

Co říká tchajwanský luskoun na to, že se primátor Hřib stal dealerem čínských roušek a rukavic? Kdy odstartuje profesor...

Fiala a Bartoš neděkují vládě za boj proti koronaviru. Vidí hlavně chyby

Předseda ODS Petr Fiala a šéf Pirátů Ivan Bartoš mají pro dosavadní činnost vlády v rámci boje proti koronaviru hlavně...

Předseda Svazu měst a obcí Lukl dá kvůli fotce z Lán funkci k dispozici

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl dá kvůli fotografii ze sobotního jednání u prezidenta k dispozici svoji...

Podniky by mohl částečně ovládnout stát. Pokud by byly v potížích

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Před pár dny měli skvěle fungující gastropodnik, dnes bojují o přežití

Před čtyřmi lety Petra Pavičová opustila pozici manažerky v korporátu a s manželem založila FoodIN catering. Z nuly...

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...