Teplický incident, kvůli kterému zasahovala policie

Teplický incident, kvůli kterému zasahovala policie | foto: Policie ČR

Proti zakleknutí „českého Floyda“ se chystá demonstrace, ozval se právník

  • 1273
Sobotní zákrok v Teplicích proti zfetovanému muži, který policii kladl odpor, vzbuzuje stále kontroverze. Místní romská komunita je rozlícena – mnozí si myslí, že policisté mají na jeho smrti podíl. V Praze se chystá demonstrace proti „policejní brutalitě“, kterou organizuje skupina Autonomní akce.

Úřady označují svůj zákrok za adekvátní a brání se i výsledkem předběžné soudní pitvy, podle níž muž zemřel po předání záchranářům v sanitce na předávkování drogami.

Muž se předtím pokusil napadnout známého, bušil do zaparkovaného auta, přivolaná policie ho šla vzápětí zpacifikovat. Kladl odpor, policisty škrábal a kousal, strážcům zákona dalo tak mnohem větší práci ho znehybnit.

„Zůstali tam na něm poměrně dlouho. Ale lze to těžko vyhodnotit, protože z videa vůbec nevíme, co zákroku předcházelo a co následovalo,“ popsal pro Lidovky.cz pod podmínkou anonymity muž, který 10 let působil jako instruktor pro pohotovostní motorizované jednotky policie.

Podle videozáznamu kolujícího po internetu, který zveřejnila jako první organizace Romea, mu jeden z policistů klečel mimo jiné na krku přes pět minut. Z toho většinu času se už zadržený vůbec nehýbal. To ovšem nemusela být záruka, že i přes nasazená pouta s rukama za zády by se třeba později opět nemusel pokusit se vysmeknout a někoho ohrozit.

Co muži kromě drog pravděpodobně přitížilo, je, že v to sobotní odpoledne panovalo úmorné vedro. Méně kyslíku ve vzduchu a jeho ztížený přísun při povaze zákroku mohl přispět k jeho případnému přidušení.

Žádný „český Floyd“, policie ukazuje nové video. Romea pitvě nevěří

Policie ve své tiskové zprávě uvedla, že „podle předběžné pitevní zprávy bylo u muže zjištěno podezření z ovlivnění cizorodou látkou amfetaminové řady a při pitvě byly zjištěny chorobné změny věnčitých tepen srdce“. Čili byl zdravotně o to více indisponován.

Podle právníka Miroslava Krutiny nemělo koleno na zatýkaném co dělat. „Zákrok sehraje ve vyšetřování důležitou roli. Je to jediný detail, který vyvolává určité pochybnosti ,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Krutina nesouhlasí s tím, aby se v Česku podobné zákroky prováděly. „Koleno je velmi nebezpečný instrument. Konzultoval jsem to s policejní školou a zakleknutí v oblasti krku rozhodně nepatří do škály chvatů, které policisté při zákrocích využívají,“ upřesnil.

Floyd má sochu z bronzu

Socha George Floyda

Základním důvodem je podle něj těžko ovladatelná síla tlaku, kterou policista nemusí ve vypjaté situaci ohlídat. „Samozřejmě pokud na zatýkaného dáte koleno, pak jako profesionál musíte počítat se závažnějšími důsledky. Může dojít k vážnému poranění, nebo dokonce usmrcení. To riziko je známé,“ podotkl právník.

„Pokud by se prokázalo, že policista klekl přímo na zátylek nebo krk, šlo by o nepřiměřený zákrok,“ doplnil.

Hamáček stojí za policisty

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali ministra vnitra Jana Hamáčka, aby případu věnoval pozornost. Ten se už postavil za policisty.

„Zasahující policisté mají mou plnou podporu. Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ reagoval Hamáček na tweet policie. Podle ní nejde  případ srovnávat se smrtí Američana George Floyda. Případ roznítil v USA rasově motivované nepokoje.

Za smrt muže z Teplic mohou drogy, ne policejní zákrok. Verze "Floyd" padá

Romská komunita si myslí opak. Na místě, kde muž zemřel, vzniklo improvizované pietní místo. Objevily se tam svíčky se smuteční stuhou, na které je nápis: „Na romských životech záleží“.  S odkazem na kampaň Na černošských životech záleží, která se rozvinula naposledy po Floydově smrti.

K sobotnímu incidentu v Teplicích se vyjádřil i romský aktivista Emil Zajac známý z působení v první řadě reality show Vyvolení. V úterý odpoledne přijel na místo události, aby zde zapálil svíčku. „Nesouhlasím s ministrem Hamáčkem, že byl zákrok v pořádku. Teď je důležité, aby se to nezametlo pod koberec a pořádně se to prošetřilo. Aby se k tomu vyjádřil i policejní prezident,“ řekl.

„Nechci nijak brojit proti policistům, ale ten jejich zásah určitě nebyl adekvátní. Vždyť mu ten policista 6,5 minuty klečel kolenem na zátylku. Nejhorší na tom ale je, že se policie k incidentu vyjádřila, ale nevydala vůbec žádnou omluvu. Vždyť tam vyhasl lidský život.“

Emil Zajac

Do toho se vložila organizace Autonomní akce, podle níž muž v Teplicích „je další z dlouhého seznamu osob, na kterých se výrazně projevila policejní brutalita“.

„Vědět to a mlčet, znamená tiše to tolerovat. Ti, co mlčet nechtějí, jsou zváni na demonstraci proti policejní brutalitě,“ dodávají organizátoři. Manifestace se má uskutečnit ve středu na Prokopově náměstí v Praze od 18:00.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video