Teambuilding dorazil do škol. Tým utužují i děti na prvním stupni

  3:38aktualizováno  3:38
Z dvanáctiletého Martina se právě stalo tlačítko mobilního telefonu. Je nejrychlejší. Proto ho spolužáci vybrali pro písmeno A, které se v esemeskách objevuje nejčastěji. S písmenem na mikině vybíhá na druhý konec hřiště, aby své "A" přenesl na displej – pošeptal ho své spolužačce Kačce.

Teambulidingové pobyty šesťáků ze ZŠ Hanspaulka mají zlepšit vzájemné vztahy a posílit kolektiv. | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Té se v bloku pomalu rozrůstá zpráva, jak k ní spolužák v roli palce posílá z druhého konce hřiště další a další "tlačítka".

"Děti si písmena rozdělí podle svých schopností. Mění si je i v průběhu hry. Naučí se tak, že je dobré se spolu poradit, než začnou něco dělat. Tak to funguje i v životě," vysvětluje školní psycholožka Kateřina Bílková z pražské Základní školy na Hanspaulce.

Hra je součástí třídenního pobytu šesťáků u jihočeského Tábora. Pod vedením školní psycholožky mají stmelit třídní kolektiv, zlepšit vzájemné vztahy a naučit se lépe spolupracovat během školního roku.

Tmelení kolektivu formou zážitkových kurzů – známé pod anglickým slovem" teambuilding" – je populární hlavně ve firmách. V poslední době se však stále častěji dostává právě do škol, a to i na první stupeň.

Budováček proti šikaně
"Zájem o tyto kurzy je každý rok větší. Dítě zaplatí za tři dny patnáct set, ale školy jim často přispívají z grantů," říká Petr Pospíšil z cestovní kanceláře CK2, která pro školy organizuje teambuildingové kurzy pod příznačnými názvy "Budováček" a "Tmelík".

Kurzy se konají většinou na začátku školního roku u tříd, které nově vznikly nebo se spojily třeba podle vyučovaných cizích jazyků. Děti se tak učí spolupráci hned od začátku. Petr Pospíšil ujišťuje, že jejich kurzy vede zkušený a vyškolený odborník. Právě v lidech, kteří kurzy organizují, však někdy bývá kámen úrazu.

Dětský teambuilding u Blatnice na Táborsku.

Stále populárnější teambuilding je dnes především velký byznys. Ne vždy ho vedou profesionálové, kteří dokážou odhadnout, co psychologické hry s týmem i duševním rozpoložením jeho členů udělají. O to nebezpečnější může být neodborně vedený teambulding na školách.

"Často ho nabízejí lidé, kteří nemají dost zkušeností a nerozumějí práci s dětmi. Přebírají metody z psychoterapeutických výcviků. Pro děti to může být dost obtížné," říká personální konzultant Tomáš Libert, který působí také jako školní psycholog.

. Dětské "tmelení"

07.30 budíček
08.00 snídaně
08.30 hodnocení minulého dne
9.30–10.30 týmový úkol cvičící společnou komunikaci a spolupráci
10.30 svačina
11.00–12.30 pohybově náročnější hra cvičící týmovou strategii
12.30 oběd
14.00 dotykové aktivity
15.00 strategická hra propojující duševní a fyzické schopnosti
17.00 reflexe celého dne
18.30 večeře
19.00 večerní program a noční hra
24.00 večerka

Pro děti není příliš vhodná třeba hra známá jako "zrcadlo", kdy tým hledá na svých jednotlivých členech dobré a špatné vlastnosti. Dítě nemusí kritiku od svých vrstevníků přijmout tak snadno jako dospělý.

Vztahům ve třídě příliš nepomůžou kurzy, jejichž organizátoři nemají ponětí o tom, co se v kolektivu děje během roku. "Pokud nejsou přímo ze školy, měli by o dětech alespoň získat co nejvíc informací," říká Tomáš Libert. Živnost na pořádání kurzů si může zařídit v podstatě kdokoli a neexistuje žádná oficiální akreditace pro toho, kdo nabízí své služby školám.

Na pražské Hanspaulce, jejíž kurzy MF DNES navštívila, má teambuilding už osmiletou tradici. Organizuje jej psycholožka a vedení školy. V práci s týmem proto mohou pokračovat i během roku. "Můžeme tak třeba zabránit šikaně. Kurzy odhalují třecí plochy a ostré hrany. S problémy mezi dětmi začneme pracovat dřív, než budou neřešitelné," říká třídní učitelka šesťáků Tereza Hradecká.

Dětský teambuilding u Blatnice na Táborsku.

Konflikty se řeší společnou diskusí celé třídy. "Chápu, že člověku občas ujedou nervy, ale všechno se dá vyřešit bez zvyšování hlasu, zkrátka nebýt na druhého hrubý a pořádně ho poslouchat, " říká uvědoměle dvanáctiletý Filip.

Zážitkové kurzy si pochvalují i jeho spolužáci. "Myslím, že nám to hodně pomohlo. Dřív jsem se s některými lidmi nebavila, ale teď už se s nimi bavím bez problémů," vysvětluje Simona.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Bartoš chce být příští premiér. Věřím, že budu mít patřičnou kvalitu, říká

Předseda strany Ivan Bartoš vystoupil 4. září 2018 v Praze na tiskové...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš chce být po příštích volbách do Sněmovny premiérem a sesadit Andreje Babiše. „Pokud budu lídr...

Led z kamionů padající na ostatní řidiče může i zabíjet. Chybí sněhové rampy

Ilustrační snímek

Už dva roky platí zákon, podle kterého je řidič povinen očistit před jízdou kamion od sněhu a ledu. Problém je, že nemá...

Senátoři se nechtějí účastnit akcí svazu bojovníků, vadí jim jeho předseda

Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu při pietním aktu...

Český svaz bojovníků za svobodu pod vedením Jaroslava Vodičky čelí další ostré kritice. Po slovech poslance ODS Jakuba...

Najdete na iDNES.cz