Senátoři ODS Švejnarovi hlasy téměř jistě nedají.

Senátoři ODS Švejnarovi hlasy téměř jistě nedají. | foto: Dan MaternaMF DNES

Švejnar pobyl u senátorů ODS necelých deset minut

  • 1355
Prezidentský kandidát Jan Švejnar zamířil mezi senátory ODS. Chtěl se jim představit a věřil, že na svou stranu některého z nich získá. Senátoři jsou ale stejně jako jejich kolegové z ODS ve Sněmovně pevně rozhodnuti podpořit současného prezidenta Václava Klause.

Švejnar v senátním klubu pobyl zhruba sedm minut. Na setkání nepřišli všichni senátoři ODS, v místnosti jich byly asi tři desítky.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka uvedl, že klub ODS Švejnara přijal, protože o to sám požádal. Sobotka ale nepředpokládá, že by kdokoli z jeho spolustraníků dal hlas Klausovu soupeři.

I proto bylo už předem jasné, že setkání se Švejnarem bude spíše formální. "Schůzka proběhla, návštěva pana Švejnara trvala zhruba sedm minut. Nastínil nám v několika bodech své vize, poděkovali jsme a odešel," popsal iDNES.cz průběh setkání předseda senátorů ODS Jiří Stříteský.

Prezidentské volby

Podle senátora se Švejnara nikdo z přítomných zákonodárců na nic neptal. Když kandidát vyšel, uvedl pouze, že se senátorům představil. "Já mluvím velice rychle," odpověděl pak na otázku, zda to za tak krátkou dobu mohl stihnout. Vyjádřil také překvapení nad tím, že nedostal ani jeden dotaz. 

Kubera dostal slovník
Jinak strohé jednání tak ozvláštnil pouze dar, který Jan Švejnar přinesl senátorovi Jaroslavu Kuberovi. Ten na jednání nepřišel, setkání se Švejnarem pro něj prý nemá smysl.

Klausův vyzývatel mu tak alespoň na místě zanechal albánsko-český a česko-albánský slovník s vlastním věnováním: "Se srdečným pozdravem, Jan Švejnar".

Reagoval tak na Kuberův bonmot z listopadového kongresu ODS. "Pravděpodobnost zvolení profesora Švejnara prezidentem České republiky je stejně vysoká, jako pravděpodobnost zvolení mě europoslancem za Albánii," pronesl tehdy senátor k všeobecnému veselí občanských demokratů.

Pro Klause jsou až dvě třetiny lidovců
Třebaže i tímto způsobem chtěl Švejnar ukázat, jak si v nastávajícím politickém souboji věří, jeho šance se dramaticky snížily po včerejším doporučení vedení KDU-ČSL zvednout ruku pro Klause (více zde).

Není ale jisté, kolik zákonodárců tak skutečně učiní. Místopředseda strany Jan Kasal nicméně počet proklausovských lidovců odhadl na dvě třetiny z celkového počtu čtyřiadvaceti poslanců a senátorů. "Já bych řekl, že se to může pohybovat od patnácti (hlasů pro Klause) výš, ale je to opravdu odhad," řekl Kasal ČTK.

Švejnar na odpoledním brífinku lidovecké doporučení kritizoval. "Neodpovídá náladám voličů KDU-ČSL," uvedl. Při svých cestách po regionech má prý jiné dojmy. S lidoveckými zákonodárci ale hodlá dále jednat, doporučení volit Klause nepovažuje za definitivní.

Na dotaz, zda už obdržel stanovisko ministerstva zahraničí USA k podmínkám vzdání se amerického občanství, odpověděl záporně. S rozhodnutím, zda vyhovět levicovým politikům a občanství se vzdát, proto ještě počká.

Uvítal také, že se jeho soupeř Václav Klaus chystá na senátní duel, pořádaný sociálními demokraty. Na setkání, které se uskuteční 22. nebo 29. ledna, jsou zváni i senátoři ostatních klubů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video