Před dvěma lety v srpnu vyschl i poslední, třetí přibický rybník v Přibicích na Brněnsku. Na dně leží v zelené vodě mrtvé rybky. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Sucho letos zničilo plodiny za 7,5 miliardy, zemědělci žádají kompenzace

  • 71
Česko začíná přijímat opatření proti suchu se zpožděním 20 let. Řekl to ministr životního prostředí Richard Brabec v Otázkách Václava Moravce s tím, že na extrémní projevy změny klimatu se připravit nelze, je možné je pouze zmírnit. Na škody způsobené suchem na plodinách bude vláda hledat kompenzace ve výši několika miliard korun.

Nejvíce pociťují nedostatek vody zemědělci, kteří už na vládu poslali požadavek na kompenzaci ve výši až 1,5 miliardy korun. Podle Brabce se požadavky Agrární komory pak mohou vyšplhat až na deset miliard korun.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na Primě upřesnil, že dosavadní škody na plodinách dosáhly výše 7,5 miliardy korun. „Budeme hledat zdroje, jak zemědělce podpořit (...) Na druhou stranu děláme maximum, abychom zemědělce motivovali a nasměrovali ke změně uvažování - změna osevního postupu, změna závlah. Musíme se soustředit na investici do budoucna, aby stát mohl dávat na kompenzace co nejméně,“ řekl.

„Je jasné, že zemědělci nemají moc ovlivnit počasí. Extrémy teplotní nebo bouřkové se tady vyskytují a budou se tady vyskytovat více. Začínáme s tím něco dělat, ale je to se setrvačností 20 let,“ prohlásil Brabec v OVM.

Změna klimatu má i svá pozitiva

„Hodně se o tom mluví, ale je otázka, do jaké míry se konkrétní kroky realizují,“ upozornil ekolog David Storch a dodal: „V otázce extrémních změn klimatu je důležité si uvědomit, že ne všechno je špatné. Vinaři mají díky oteplování lepší výnosy. Je paradoxní, že kompenzujeme ztráty a že na druhé straně nehledíme i na pozitivní přínosy. Necháváme zemědělcům vydělat a je potřeba se zamyslet, jestli kompenzace trochu nepřeháníme.“

Brabec vysvětluje pomalé přijímání opatření tím, že se v českých zemích přes 100 let odváděla voda z krajiny a vysušovala se. „Vysušili jsme milion hektarů kvůli půdě a nyní se to najednou změnilo a chceme zadržet vodu v krajině. Ta 100letá opatření nejdou změnit ze dne na den,“ upozornil.

Na reálné dopady sucha upozornil generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. „Kůrovec je sekundární škůdce, se kterým si zdravý smrkový les poradí, protože ho zalije mízou. Kvůli suchu jsou ale porosty oslabeny a kůrovec jen dovršuje dílo zkázy,“ vysvětlil. V pořadu zaznělo, že aktuálně je v lesích v Jeseníkách horší kůrovcová kalamita než někdejší napadení kůrovcem na Šumavě.

„Je to pro nás ukázka čirého zoufalství, protože porostům nedokážeme pomoci,“ řekl Szórád v pořadu.

Záběry z obce Přibice, kterou letos trápilo extrémní sucho:

31. srpna 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video