STEM : Sociální demokracie si udržuje náskok před ODS

  13:14aktualizováno  13:14
- Sociální demokracie si udržuje podle dnes zveřejněných výsledků Střediska empirických výzkumů (STEM) téměř čtyřprocentní náskok před Občanskou demokratickou stranou, sociální demokracii by nyní volilo 25,1 procenta, zatímco ODS 21,3 procenta dotázaných.
Třetí nejsilnější stranou zůstává KSČM, kterou preferuje 13,3 procenta lidí.

Výsledky STEM se liší od průzkumu agentury Sofres-Factum z minulého týdne, podle něhož vede ODS s 28,9 procenta před ČSSD, které by dalo hlas 22,6 procenta občanů. Naopak podle dnešních informací Institutu pro výzkum veřejného mínění jsou pozice ČSSD a ODS vyrovnané, neboť by získaly 26,5 procenta, respektive 25 procent hlasů.
Ve srovnání s březnovým šetřením ztratila ODS podle STEM zhruba tři procenta. "Ukazuje se, že ČSSD si své vedoucí postavení udržela," řekl dnes novinářům ředitel agentury Jan Hartl, podle něhož šetření odráží názory obyvatel po zahájení útoků NATO na Jugoslávii.
Třetí nejsilnější stranou zůstává KSČM, kterou preferuje 13,3 procenta lidí. Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostaly Unie svobody s 11,4 procenta a KDU-ČSL s 9,9 procenta hlasů.
Sociální demorkracii preferují  častěji lidé s horší životní úrovní a menší podíl voličů má v Praze. ODS volí méně  důchodci, lidé s základním vzděláním a dotázaní z hůře situovaných domácností. Naproti tomu má více přívrženců s vysokoškolským vzděláním, častěji by ji volili duševní pracovníci, podnikatelé a ostatní zaměstnanci, silnější zázemí má také v Praze.
KSČM již tradičně více oslovuje důchodce a voliče se špatnou životní úrovní, ale i lidi se základním vzděláním. Lidové straně by více dali hlas respondenti žijící na jižní Moravě. Přívrženci Unie svobody jsou častěji lidé s úplným středním vzděláním a obyvatelé velkoměst včetně Prahy.
Podle STEM by k volbám přišlo 51 procent lidí, 29 procent ještě váhá. Celkem 20 procent obyvatel tvrdí, že k volebním urnám určitě nepřijde. Pokud by volby dopadly tak, jak odhaduje STEM, měli by sociální demokraté 62 poslaneckých křesel, ODS 53, KSČM 33, unie 28 a lidovci 24. Hypotetická koalice ODS, unie a lidovců by dala dohromady 105 poslanců. Před měsícem by to bylo 109 mandátů.
Výrazně odlišné výsledky STEM a Sofres-Factum jsou dány tím, že obě společnosti používají jiné metody výpočtů. "Výběr metodiky je do značné míry subjektivní a v České republice se výzkumné firmy zatím nedohodly na konvenci, která by metodiku upravovala do závazných standardů," vysvětlil dnes Hartl.


 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Najdete na iDNES.cz