Stanislav Novotný na snímku z 9. 2. 1994. | foto: Profimedia.cz

Byl disidentem, sčítal hříchy StB. Teď převzal z rukou komunistů Fučíkovu cenu

  • 32
Za komunistického režimu Stanislav Novotný působil v disentu, po revoluci spoluzakládal Úřad pro dokumentaci a vyšetřování činnosti StB, v 90. letech stál dva roky v čele české policie. Pak prodělal názorový vývoj, jehož posledním plodem je cena Julia Fučíka Za věrnost tradicím pokrokové žurnalistiky, již převzal na akci pořádané Komunistickou stranou Československa. Jeho infoweb byl v předchozích letech zařazen na seznam dezinformačních webů.

Adepty na cenu pojmenovanou po předválečném komunistickém novináři nominovali Roman Blaško – generální tajemník KSČ, jež se hlásí k návaznosti na předlistopadovou komunistickou stranu, jeho „soudružka“ Petra Prokšanová či zástupce předsedy Společnosti Julia Fučíka Anatolij Šitov, uvedl iportal24.cz.

Stanislav Novotný ocenění své činnosti na „informační scéně“ převzal v Mezinárodní den lidské solidarity. Dalšími vyznamenanými jsou například Agnieszka Piwar a John Mark Dougan. Speciální ocenění za celoživotní přínos obdržel Jaroslav Kojzar, doplnil web. Kojzar byl komentátorem Rudého práva a v posledních letech třeba redaktorem komunistických Haló novin.

Vyšetřování zločinů StB

Stanislav Novotný po Sametové revoluci v roce 1989 vedl sekretariát Křesťanskodemokratické strany, odtud přešel na Úřad pro ochranu ústavy a demokracie, kde pracoval do konce roku 1990. V roce 1991 působil až do září na Inspekci federálního ministra vnitra jako poradce tehdejšího ministra vnitra Jána Langoše, kdy se stal náměstkem ředitele Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů StB. Ve stejné době byl tajemníkem Nezávislé lustrační komise, kterou vedl Jaroslav Bašta.

Právě Úřad pro dokumentaci a vyšetřování činnosti StB se 1. ledna 1995 na pokyn ministerstva vnitra sloučil se Střediskem dokumentace protiprávnosti komunistického režimu, které pracovalo pod Generální prokuraturou a později bylo převedeno pod ministerstvo spravedlnosti. Od 1. ledna 2002 je ÚDV součástí služby kriminální policie a vyšetřování.

Zemřel komunistický ministr Vajnar, čelil obžalobě za zákroky na hranicích

Od září 1992 do května 1993 vedl Úřad vyšetřování pro Českou republiku, kde pracoval zejména na rekodifikaci trestního řádu. V roce 1993 byl dokonce 12. května jmenován prezidentem policie. Novotný si dal tehdy za úkol očistit policii od lidí spjatých s mocenskými strukturami předešlého režimu, pročež se dostal do sporu s řadou vysoce postavených policejních funkcionářů. Tehdy odvolal například policejního ředitele Josefa Trejbala.

Když tehdejší ministr vnitra Jan Ruml Novotného v roce 1994 odvolal, řekl, že důvodem byl mimo jiné velký zájem o personální změny. Samotný Novotný mluvil o politických zájmech, čelil totiž kritice za vyšetřování členů a příznivců ODS. Ministr byl za své rozhodnutí kritizován.

Rozhovory pro dezinformační web

Novotný byl také iniciátorem vzniku Křesťanské policejní asociace. První kurzy křesťanské etiky pořádal pro policisty již v roce 1993. Od února 1994 do roku 2013 působil jako ředitel České křesťanské akademie. V letech 1996 až 2010 byl poradcem kardinála Miloslava Vlka.

Zhruba po roce 2010 na sebe Novotný začal upozorňovat svými vyhraněnými politickými názory. Pozornost české veřejnosti vyvolalo zejména vystoupení v prosinci 2019 v ruské státní televizi Rossija 1, v pořadu „60 minut“ Olgy Skabejevové a jejího manžela Jevgenije Popova.

Od května 2020 dělá Novotný rozhovory pod vlastní značkou „O čem se mlčí“. Poté je publikuje na webu ocemsemlci.cz. Stránky však byly zařazeny na seznam dezinformačních webů.

28. května 2009


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video