(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policistu přistihli s úplatkem. Byl odsouzen, přesto nakonec trestu unikl

  • 75
Když byl v říjnu 2006 policista z hospodářské kriminálky v Teplicích Petr Spálenka přímo ve své kanceláři přistižen s úplatkem 30 tisíc korun, vypadalo to jednoznačně. Dokonce padl pravomocný verdikt soudu. Jenže kvůli chybě vyšetřovatelů a průtahům Spálenka před pár dny vyvázl bez trestu. A může dál pracovat ve státní správě.

„Obžalovaný byl uznán vinným ze spáchání podvodu ve stadiu pokusu,“ sdělila mluvčí soudu v Teplicích Tereza Šponiarová. K potrestání to však nevedlo. „Nebyl mu uložen trest, jelikož došlo k zániku trestní odpovědnosti a k promlčení trestního stíhání,“ dodala.

Spálenka dostal 30 tisíc korun za to, že příteli zařídí uzavření případu v jeho prospěch. Původně byl jeho čin kvalifikován jako přijetí úplatku, pak se hodnocení změnilo na podvod, neboť Spálenka údajně neměl možnost slib příteli splnit. Případ měl na starosti jiný policista. 

A pokus to byl proto, že šlo o předstíraný převod peněz, a čin tudíž nebyl „dokonán“.

Kamarád z hokeje

Spálenka měl 13. října 2006 volno, ale kolegům řekl, že si potřebuje vyzvednout výplatu. V kanceláři se schází s podnikatelem, jehož zná z hokeje a s nímž se roky přátelí. Na muže je podáno trestní oznámení kvůli nesplacené pohledávce a Spálenka slibuje, že díky postavení a vlivu zajistí, aby jeho kolega případ odložil.

Jenže než podnikatel vstoupí do kanceláře, všechno vylíčí inspekci ministra vnitra. Policista bere peníze a vzápětí je zatčen. Další minuty v jeho kanceláři zaznamenávají inspektoři na video.

„Nacházejí se zde peníze pocházející z úplatku?“ ptá se velitel zásahu. „Dle mého soudu tady peníze z úplatku být nemůžou,“ reaguje Spálenka.

Inspektoři si natahují rukavice a prohledávají místnost. Listují v objemných sbírkách zákonů, telefonním seznamu, nadzvedávají psací stroj, tiskárnu.

„Á, vidíte to všichni?“ zvolá spokojeně inspektor a otáčí se na ostatní. „Na konferenčním stolku ve středu místnosti pod spisem máme finanční částku,“ diktuje.

„Můžu do toho vstoupit?“ pokusí se Spálenka o námitku. „Ne,“ zní rezolutní odpověď.

„Vy jste se mě ptal, jestli jsou tady peníze z úplatku, a přitom jste šel najisto. Támhle jsou spisy a ty jste neprohlížel,“ pokračoval policista. „Na mě to dělá dojem, že jste šel najisto,“ dodává. „To stačí, pane Spálenko,“ utne inspektor další rozhovor.

Pak rozloží bankovky po stole a nadiktuje do protokolu jejich sériová čísla. Vkládá je do obálky, orazítkuje a nechá ji Spálenkou podepsat. Policista tvrdil, že o úplatku nic neví, a na tom trval celé roky.

U soudu čtyřikrát. Až byl případ promlčen

V říjnu 2008 dostal trestním příkazem desetiměsíční podmínku. Nesouhlasil a začalo soudní líčení. Přestože měl soud v Teplicích k dispozici odposlechy, video ze zásahu a další důkazy, v dubnu 2010 ho zprostil viny. Odvolací soud však v lednu 2011 případ vrátil kvůli množství chyb. Například kvůli tomu, že státní zastupitelství neuvedlo lhůtu, odkdy dokdy má být Spálenka sledován, inspekce nesepsala záznam o použití sledovací techniky a o fingovaném převodu peněz.

Bývalý policista teplické hospodářské kriminálky Petr Spálenka.

Soudní líčení proběhlo znovu, v srpnu 2013 dostal Spálenka roční trest podmíněně odložený na dva roky. S tím odvolací senát již souhlasil a rozsudek byl pravomocný. Jenže Spálenka podal dovolání a Nejvyšší soud označil odposlechy za nezákonné kvůli absenci záznamu o jejich použití, který byl dodán pozdě.

Soudní líčení začalo nanovo. Tentokrát teplický soud muže rovnou osvobodil, odvolací senát ale konstatoval, že i bez odposlechů musí projednat další důkazy.

V Teplicích proto rozhodovali znovu. Už počtvrté. Letos 4 .prosince byl Spálenka uznán vinným, leč bez trestu. V době, kdy soud rozhodoval, byl už totiž případ promlčený.

Bojovník proti korupci

Od předchozího odsuzujícího rozsudku ze srpna 2013 totiž uplynula tříletá lhůta, během níž orgány činné v trestním řízení neprovedly žádný úkon. K promlčení došlo už v srpnu 2016 a soudní líčení probíhalo dál jen proto, že si to expolicista sám přál. Možná čekal zproštění viny, díky němuž by měl nárok na náhradu škody a policejní výsluhy.

Spálenka totiž musel odejít od policie hned v roce 2006, vzápětí si ale našel nové místo. Na Správě státních hmotných rezerv se stal vedoucím kontroly, kde měl mimo jiné „koordinovat činnost organizačních útvarů při plnění úkolů boje proti korupci“. 

Později byl přeřazen na jiné oddělení a tam bude pracovat dál. „Pana Spálenku jsme 14. prosince 2018 vyzvali k doložení čistého trestního rejstříku, což dotyčný udělal. Proto nadále splňuje podmínky zaměstnance SSHR,“ sdělil mluvčí správy Jakub Linka.

Rozsudek nevidí v rejstříku trestů každý

Jak je možné, že předložil čistý rejstřík trestů, když byl uznán vinným? Vysvětlení je právě v absenci trestu a v tom, že ačkoli se rozsudek objeví v rejstříku, ne každý ho tam uvidí. „Do rejstříku soudy posílají všechny rozsudky, takže tam bude i tento. Rozdíl ale je, že v opisu pro účely trestního řízení to vidět bude, zatímco ve výpisu pro zaměstnavatele ne,“ řekla mluvčí teplického soudu Tereza Šponiarová.

Po dvanácti letech je případ definitivně ukončen, neboť expolicista se tentokrát už vzdal práva na odvolání.

A vyšetřování jeho přítele bylo už tehdy v roce 2006 odloženo. I bez úplatků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video