Chvalovský před úřadem vyšetřování

Chvalovský před úřadem vyšetřování - Předseda Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský v noci opustil budovu republikového úřadu vyšetřování v Praze, kde byl obviněn z úvěrového podvodu zhruba za 640 milionů korun a odkud byl odvezen do vazby (28. února 2001). | foto: Michal Růžička, MF DNES

Soud rozhodne, zda vezme Chvalovského do vazby

P r a h a - Vrchní státní zastupitelství předalo odpoledne soudu návrh na uvalení vazby na předsedu Českomoravského fotbalového svazu a podnikatele Františka Chvalovského. Soud bude o návrhu žalobce rozhodovat ve čtvrtek ráno.
Spolu s fotbalovým bossem, zatčeným kvůli podezření z úvěrového podvodu zhruba za 640 milionů korun, byli v úterý zadrženi další tři lidé z firem spojených s Chvalovským. Policie jejich jména nesdělila. Byli rovněž obviněni z podvodu a hrozí jim 12 let vězení.
Reakce představitelů Českomoravského fotbalového svazu najdete v článku Fotbalového šéfa odvedla policie. Co bude dál? ZDE

Vzhledem k tomu, že si soudce před tímto rozhodnutím musí prostudovat Chvalovského vyšetřovací spis, který obsahuje zhruba 500 stran, padne verdikt o jeho dalším osudu ve čtvrtek.

Případem předsedy Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského se Vrchní státní zastupitelství v Praze, které převzalo nad vyšetřováním dozor, zabývá  poté, co mu předal spis vyšetřovatel. Ten Chvalovského ve středu opět předvolal k výslechu.  Podnikatel ovšem odmítl vypovídat.

Chvalovský, nejmocnější muž českého fotbalu, čeká od úterý v policejní cele na to, zda bude kvůli podvodu zhruba za 640 milionů korun vyšetřován ve vazbě, nebo na svobodě. Soud by měl o vazbě rozhodnout dnes nebo zítra.

Policisté odvedli Chvalovského přímo z letištní budovy v Ruzyni, když se s reprezentací chystal odletět do Skopje na dnešní přípravné utkání Makedonie - Česká republika.

"Nic netušil. Normálně přijel na devátou ráno na letiště, šel se odbavit a u přepážky už na něj čekala policie. Chvalovský byl evidentně v šoku," popsal zatýkání jeden z jeho účastníků. Letuška pak do vysílačky jen ohlásila: "Máme o jednoho pasažéra méně."

Chvalovský nejprve strávil tři hodiny v policejní místnosti na letišti, teprve potom ho kriminalisté eskortovali na úřad vyšetřování. Po poledni mu předali obvinění z úvěrového podvodu, za který může jít až na dvanáct let za mříže. Výslech Chvalovského trval až do pozdních večerních hodin. O tom, jestli fotbalový boss nakonec skončí ve vazbě, se bude rozhodovat dnes.

Čeho se Chvalovský podle policejní verze dopustil? "Jako generální ředitel a předseda správní rady Českomoravské agrární společnosti si vyžádal od banky úvěrové prostředky, které použil jiným způsobem, než bylo deklarováno bance. Úvěry nebyly splaceny a škoda k dnešnímu dni činí 640 milionů korun," zdůvodnila obvinění mluvčí úřadu vyšetřování Soňa Jindráková.

Chvalovského obhájce Karel Brückler tvrdí, že jeho klient žádný úvěrový podvod nespáchal. Způsob zatčení pak Brückler označil za snahu o diskreditaci šéfa fotbalového svazu.

Obhájce Chvalovského prohlásil, že v kauze jeho klienta o žádné úvěrové podvody nejde. "Způsob profinancování aktivit Č.A.S. navrhla sama Komerční banka, která v podstatě používala finanční prostředky získané z těchto smluv i pro svou vlastní potřebu. Nikdo nebyl podveden, protože banka o všem předem věděla," uvedl telefonicky advokát Brückler během přestávky ve výslechu.

Milan Šiška, šéf zvláštního odboru vyšetřovatelů pro hospodářskou kriminalitu, už před měsícem připustil, že pokud je to pravda, trestní odpovědnosti se nevyhnou ani představitelé Komerční banky. "To zcela určitě," řekl.

Brückler navíc trvá na tom, že peníze z poskytnutých úvěrů nebyly účelově vázány: "Je to otázka výkladu a interpretace smluv a znalostí obchodních a finančních operací. Pan Chvalovský se navíc snaží najít řešení, jak dostát všem závazkům."

František Chvalovský prostřednictvím obhájce protestuje i proti tomu, že ho policie zatkla. Tento krok policisté zdůvodnili obavou, že by podnikatel mohl utéci do zahraničí a ovlivňovat svědky. "To je scestné, protože už delší dobu věděl, že ho policie vyšetřuje. Nabízel svou spolupráci, dokonce po dohodě s vyšetřovateli předem hlásil své odjezdy do zahraničí. Ze stejného důvodu je nesmyslná obava, že by mohl ovlivňovat svědky. Kdyby takové tendence měl, dávno by to udělal," prohlásil Brückler a dodal: "Způsob zadržení inženýra Chvalovského demonstrativním způsobem na letišti považuji za nekorektní postup a snahu jej diskreditovat. Policie to mohla udělat kdykoli a klidnějším způsobem." Vyšetřovatelé s tím nemohli polemizovat, protože až do večera Chvalovského vyslýchali a nebyli k zastižení.

Zatčení Chvalovského přišlo dva týdny poté, co valná hromada fotbalového svazu drtivou většinou odmítla hlasovat o jeho odvolání. Tento návrh podpořilo pouhých sedmnáct z tří set deseti delegátů.

Pár dní před tím přitom policie oficiálně v MF DNES potvrdila, že se chystá Chvalovského obvinit. Vyšetřovatelé byli už tehdy přesvědčeni, že způsob, jakým Chvalovského skupina Č.A.S./Satrapa získávala v Komerční bance peníze na financování některých svých aktivit, byl podvodný. "Od samého počátku mělo získávání peněz znaky podvodu," uvedl vyšetřovatel Šiška.

S obviněním vyšetřovatelé vyčkávali, protože nebyl uzavřen další audit v bance. Už z průběžných zpráv auditora Deloitte & Touche přitom vyplynulo, že Č.A.S./Satrapa nesplácí bance 2,4 miliardy korun. Chvalovský tuto sumu vždy zpochybňoval. "Toto číslo nikdy nebylo pravdivé. Banka počítala, že skupina ekonomicky spjatá s Chvalovským zahrnovala všechno, kde se mé jméno jakýmkoli způsobem objevilo. Skutečný dluh firem, v nichž jsem působil, je rapidně nižší," uvedl před několika týdny, výši dluhu však neupřesnil.

Obchody Komerční banky se skupinou firem Františka Chvalovského přispěly loni k tomu, že pod tlakem vládního kabinetu rezignoval šéf banky Jan Kollert a další manažeři. Právě Kollert podle důvěryhodných informací z Komerční banky osobně podepsal smlouvy s některými firmami, i když to bylo v kompetenci představenstva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video