Soud poslal do vězení fanoušky Baníku

  12:59aktualizováno  12:59
Na dobu od 26 měsíců do čtyř let poslal před polednem Krajský soud v Ostravě do vězení devět mladých fanoušků fotbalového klubu Baník Ostrava, kteří loni v srpnu kameny zaútočili na vlak, kterým na zápas cestovali příznivci Sigmy Olomouc. Kámen ve vlaku zranil cestukící Ivetu Cichou. Ta dodnes nevidí na jedno oko a je v invalidním důchodu.
Akce, kdy fanoušci Baníku
předvedli svou agresivitu
1999 - květen: V Karviné zaútočilo několik desítek příznivců FC Baník na autobus s fanoušky Sparty. Rozbili mu okna a se Sparťany se poprali.
1999 - květen: Při zápasu Baníku s Opavou se poprali na opavském stadionu tak, že několik desítek lidí, včetně policistů  bylo zraněno. Baníkovci si na stadion přinesli tyče a řetezy.
2000 - říjen: Několik desítek baníkovských fanoušků se cestou do Teplic popralo s příznivci Brna na nádraží v Praze - Holešovicích. Jednoho z nich prohodili skleněnou výlohou.

Senát odsoudil devět mladíků nejen za výtržnictví a ublížení na zdraví, ale pět z nich i za obecné ohrožení.

Kauza, která byla podnětem pro policii i pořadatele fotbalových zápasů k mnohem tvrdšímu postihu sportovního násilí však nekončí - většina mladíků se na místě odvolala.

"Obžalovaní házeli nejen kameny, ale měli připravené i zápalné láhve, kanystr s benzínem a prskavku. Z výpovědí svědků i expertíz je zřejmé, že jeden z nich hodil na vlak sáček s benzínem. Bylo tam několik kuřáckých kupé, takže je vysloveně věcí náhody, že nedošlo k požáru," uvedla předsedkyně senátu Marie Slaná.

Řekla, že soud uděloval výšku trestů podle toho, jak se který z mladíků na útok připravoval. Dva z nich například den předtím podomácku vyrobili zápalné láhve. "Protože však byl u tratě vítr, nepodařilo se jim je zapálit," vysvětlila.

Senát se ztotožnil se závěry policejního vyšetřování v tom, že mladíci se na útok na vlak domlouvali už dva dny předem. Část z nich jela v den útoku autem do železničních stanic, kudy rychlík projížděl. Mobilními telefony informovali své kumpány, že má zpoždění a kolik fanoušků za jeho okny vidí. Ostatní pak maskováni kuklami čekali u trati před ostravským nádražím Svinov a tam házeli na vlak kameny.

Soud se však nepřiklonil k názoru policistů, kteří mluvili o tom, že skupina byla organizovaná. "Ta propracovanost přípravy byla značná, ale o organizovanou skupinu nešlo," míní Slaná.

Na rozsudek nad fanoušky se přišlo podívat přes sto jejich kamarádů a rodinných příslušníků. Mnoho žen a dívek plakalo. "Ježíšmarjá," znělo soudní síni, když předsedkyně senátu oznámila, že se dopusili i obecného ohrožení.

"Řada lidí, kteří v procesu vystupovali jako svědci a teď jsou tady jako diváci, měla stát na lavici obžalovaných s nimi. Mnozí o přípravách na útok věděli a mají na něm morální odpovědnost," uvedl Vladimír Ondruš ze speciálního týmu ostravské kriminální policie, která monitoruje násilné akce baníkovských fanoušků. Mladíci se totiž domlouvali v ostravské restauraci Parlament, která je střediskem agresivních baníkovských příznivců.

"Násilí k fotbalu patří. Je to takové škládlení. Ten útok na vlak je nešťastná náhoda. Kdyby tam ta žena nestála, tolik by se o něm nemluvilo," komentoval akci šéf restaurace a baníkovský fanda Vilém Fronček.

"Většina obžalovaných se snažila své jednání bagatelizovat, jen někteří se přiznali, že kameny skutečně házeli. Také svědci z okruhu fanoušků řadu informací zastírali a byli s nimi solidární," řekla předsedkyně senátu.

Obžalovaní včera nechtěli rozsudek komentovat. "Měl by to být precedens, ukázka toho, že i nadále budeme na skupinách agresivních fanoušků pracovat. Ty tresty jsou odpovídající," míní kriminalista Ondruš.

Bezpečnostní služba zklidňuje fanoušky Baníku Ostrava slzným plynem během zápasu svého klubu s Opavou 30.5.1999

Fanoušci Baníku Ostrava během zápasu svého klubu s Opavou 30.5.1999

Městská policie zasahuje proti fanouškům Baníku Ostrava během zápasu s Opavou 30.5.1999

Oživování jednoho z fanoušků během zápasu Baníku Ostrava s Opavou 30.5.1999

Záchranáři oživují jednoho z fanoušků Baníku Ostrava při zápase s Opavou 30.5.1999

Fanoušek Baníku Ostrava útočí na bezpečnostní službu během zápasu s Opavou 30.5.1999

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

V katalogu dovolená snů, na místě švábi. Problémy cestovky na Krétě se kupí

Pláž Vai, Kréta

Po zprávě o zájezdu Čechů, kteří se na řeckém ostrově Kréta nakazili střevním onemocněním, se redakci iDNES.cz ozvalo...

Úniky ze spisů ÚOOZ torpédovaly vyšetřování brněnské konkurzní mafie

Ilustrační snímek

Na to, že v Brně může fungovat konkurzní mafie složená ze soudců a advokátů, kteří potápějí miliardové firmy, v...

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz