Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová v rozhovoru s předsedou poslaneckého klubu...

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová v rozhovoru s předsedou poslaneckého klubu SPD Radimem Fialou. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Paskvil nemůžeme schválit za den, varuje Schillerová před pandemickým zákonem

  • 1353
Vládní koalice omezila poslance vystupující při jednání o pandemickém zákoně. Na návrh šéfa poslanců KDU-ČSL Marek Výborný prosadila, aby mohli poslanci bez přednostního práva mluvit jen dvakrát pět minut k tomu, zda je třeba zákon přijmout ve stavu legislativní nouze. Opoziční SPD se snaží přijetí novely zabránit. A před novelou v navržené podobě varuje i ANO.

„Chci vyzvat vládní koalici, aby dodržela slib pana premiéra, že nechce více rozdělovat společnost, a stáhla tento návrh zákona. Pokud je opravdu potřeba, tak se k němu pojďme vrátit v klidu. Nechme si čas, protože opravdu nic nás nenutí nyní tento zákon přijmout. V případě, že by se situace zhoršila, tu máme dostatečné právní možnosti, jak to vyřešit,“ řekla šéfka klubu ANO Alena Schillerová.

Omezení práva mluvit se netýká šéfů stran či hnutí, předsedů poslaneckých klubů a členů vedení Sněmovny.

Z opozice tak může neomezeně dlouho hovořit jen pět lidí. Za SPD šéf hnutí Tomio Okamura a předseda poslaneckého klubu Radim Fiala, za hnutí ANO šéf hnutí Andrej Babiš, šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová a místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová.

Okamura již jednou vystoupil a mluvil více než tři hodiny. Chystá se vystoupit ještě jednou. Více než hodinu a půl hovořil i Radim Fiala.

Nechme to posoudit odborníky a naslouchejme i veřejnosti, vyzývala Sněmovnu Schillerová

Šéfka klubu ANO Alena Schillerová zdaleka tak dlouho nemluvila. Divila se ale tlaku vládní koalice na spěch při schvalování novely, která je podle názoru hnutí narychlo sepsaným paskvilem. „Pro projednávání ve stavu legislativní nouze objektivní důvody prostě nejsou. Vláda slovy ministra Válka počítá s tímto zákonem jako s pojistkou do budoucna. Ale především do Sněmovny skutečně přišel legislativní paskvil, který není možné schvalovat v rámci jednoho dne,“ řekla Schillerová.

„Sporný návrh je třeba důkladně probrat. Nechat smysluplnost posoudit odborníky a především ho musíme vysvětlovat veřejnosti. Měli bychom naslouchat i jejímu názoru. Teprve pak dělejme další rozhodnutí,“ řekla Schillerová.

„Pandemický zákon je jedním z těch, který společnost rozděluje. A to velmi. Od mnoha právníků zaznívá, že v této podobě by neměl být schválen,“ řekla Mračková Vildumetzová.

Okamura si plete Sněmovnu se šapitó, míní ministr zdravotnictví Válek z TOP 09

Klíčové části pandemického zákona platí do konce února, podle vládní koalice by to ale mělo být aspoň do konce listopadu.

„Je řada důvodů se domnívat a doufat, že omikron by mohla být poslední mutace, ale není to jistota, a proto musíme mít legislativu, která bude nachystaná na podzimní vlnu,“ argumentuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09, proč chce prodloužit platnost pandemického zákona.

U řečnického pultu ve Sněmovně před tím více než tři hodiny stál šéf SPD Tomio Okamura. Jeho hnutí chce za každou cenu zabránit prodloužení pandemického zákona. Nemůže si ale nechat přinést například Bibli a předčítat ji. V takovém případě mu by mohlo být odebráno slovo.

„Opozice nemůže dlouhodobě obstruovat,“ zdůvodnil Výborný na společné tiskové konferenci pěti vládních stran omezení řečnické doby.

Výborný upozornil na možnost jednání v noci

Výborný řekl iDNES.cz, že upozornil kolegy z vládních stran na to, ať počítají i s možností jednání i přes noc a ať si raději přinesou spacáky.

Eva Decroix z klubu ODS řekla, že poslanci pěti vládních stran chtějí pozměňovacím zákoně ve vládní novele pandemického zákona na pětinu snížit pokuty. Maximální pokuta činí v současnosti 3 miliony korun, nově by tak byla nejvýše 600 tisíc. Při opakovaném prohřešku by se nejvyšší možná pokuta snížila ze 4 milionů korun na 800 tisíc.

Vládní poslanci chtějí také určit lhůtu, v níž má krajská hygienická stanice po námitce prošetřit důvodnost nařízené karantény či izolace. Lhůta má být třídenní. „Pokud hygiena neoznámí své rozhodnutí v této lhůtě, považuje se karanténa nebo izolace za ukončenou,“ uvedla Decroix.

K možnosti oznamovat karanténu dotyčnému i pouze esemeskou má přibýt to, že daná sms má obsahovat jednoznačný identifikační kód, aby bylo možno doložit, že byla krátká textová zpráva odeslána skutečně tím, kdo má právo o karanténě rozhodnout.

Možnost vydávat proticovidová opatření pro své resorty měla dostat také ministerstva obrany a vnitra. Podle Decroix to bude z návrhu vypuštěno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video