Andrej Babiš na jednání Poslanecké sněmovny (26.únor 2021)

Andrej Babiš na jednání Poslanecké sněmovny (26.únor 2021) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Poslanci odmítli prodloužit nouzový stav. Vláda vyhlásí nový, řekl Babiš

  • 805
Sněmovna zamítla žádost vlády Andreje Babiše o prodloužení nouzového stavu, který končí v sobotu 27. února, do konce března. Poslanci místo toho vládu vyzvali, aby požádala o nouzový stav nový. Premiér výzvě Sněmovny vyhoví. „Vláda nouzový stav vyhlásí. Nemáme jinou možnost,“ řekl předseda vlády.

„Pokud nechceme totální kolaps nemocnic, musíme to udělat,“ uvedl Babiš v projevu před poslanci.

Žádost vlády, aby Sněmovna prodloužila nouzový stav do konce března, podpořilo jen 68 ze 153 přítomných poslanců. Pouze ti z ANO a z ČSSD, nikdo jiný.

Co místo toho schválila Sněmovna? „Poslanecká sněmovna konstatuje, že po ukončení nouzového stavu ke dni 27. února 2021 v návaznosti na šíření nových mutací koronaviru a snižující se kapacitu zdravotního systému je v kompetenci vlády vyhlásit nový nouzový stav za účelem přijetí opatření proti šíření epidemie nad rámec pandemického zákona.“

Hlasovalo pro to 132 z přítomných 156 poslanců. Nepodpořila to SPD, nezařazení poslanci a několik dalších poslanců zejména z KSČM.

Usnesení fakticky potvrdilo dřívější rozhodnutí Sněmovny, že nouzový stav, který vláda vyhlásila na žádost hejtmanů, skončí v sobotu o půlnoci.

„My přece nemůžeme hlasovat pro prodloužení nouzového stavu v rozporu s tímto usnesením,“ podivil se, o čem pak ještě Sněmovna dál jednala, místopředseda ODS Martin Kupka.

Nezařazený poslanec Lubomír Volný navrhoval, ať Sněmovna ukončí nouzový stav ihned. Pro to byla ale jen SPD, část KSČM a nezařazení poslanci, 27 ze 157 přítomných poslanců.

Hamáček poslancům představil plán omezení pohybu

Ministr vnitra Jan Hamáček už také v pátek poslancům představil vládou plánované další omezení pohybu. Lidé by se podle něj měli pohybovat v katastru obce. „Finální návrh je, aby pokud lidé chtějí trávit část toho volného času mimo svoje bydliště, typicky se chtějí proběhnout, projet na kole, projít, tak aby se pohybovali v katastru té dané obce, ve které bydlí,“ řekl ministr vnitra.

V případě cest mimo okres budou muset lidé kvůli případným policejním kontrolám psát písemné čestné prohlášení. „Občan před tím, než opustí svoje bydliště, tak na kus papíru, napíše zjednodušenou formu čestného prohlášení, kdy byt opouští a kam jede, respektive kterou výjimku využívá, a v případě kontroly to předloží policii,“ uvedl Hamáček s tím, že se vláda rozhodla přiklonit k modelu, který funguje ve Francii.

Cesta mimo okres bude možná kvůli zaměstnání, kvůli péči o blízkou osobu, k lékaři nebo na úřad.

Povinné nošení respirátorů i v zaměstnání, řekl Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný popsal další chystaná opatření. „Povinné nošení FFP-2 respirátorů nebo zdravotnické obličejové masky či podobného prostředku na veřejnosti i v zaměstnání. Jsou tam samozřejmě některé výjimky, například pro děti nebo pro určité rizikové provozy. Pouze FFP-2 respirátory v prodejnách, ve veřejné dopravě, zdravotnických zařízeních a sociálních pobytových službách,“ uvedl ministr zdravotnictví.

Dále půjde o samotestování pro zaměstnance ve firmách a uzavření všech škol a mateřských škol a dětských skupin. „ Bude zachována jen existence určených škol a mateřských škol pro nezbytná povolání, jako jsou zaměstnanci Integrovaného záchranného systému a další složky, které potřebujeme pro krizové řízení epidemie,“ řekl Blatný. 

Zopakoval, že vláda nařídí i omezení prodeje jen na nezbytně nutné zboží. „Jedná se o redukci počtu těch doposud otevřených obchodů,“ řekl poslancům ministr zdravotnictví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video