Jana Maláčová ministryně práce a sociálních věcí ČR (23.března 2021)

Jana Maláčová ministryně práce a sociálních věcí ČR (23.března 2021) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nechceme luxusní školky, řekla Maláčová. Dětské skupiny se změní na jesle

  • 393
Zákon o přeměně dětských skupin na jesle je před konečným hlasováním. „Nemá to být luxusní záležitost pro vyšší střední třídu,“ řekla před poslanci ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD při projednávání zákona ve druhém čtení. Síť péče o děti do tří let, která bude dostupná všem rodinám, je podle ní to, co v Česku nejvíc chybí.

Jesle by podle jejího návrhu měly úplně nahradit dětské skupiny od září 2024.

Dnes jsou dětské skupiny financovány z evropských peněz částkou 9800 korun měsíčně na místo. Financování z peněz EU ale skončí.

„Nejčastější poplatky za dětskou skupinu jsou dnes 3200 korun měsíčně, v Praze je to šest tisíc korun a to považuji za velmi drahé,“ uvedla ve Sněmovně Maláčová.

Mnohdy se ale podle ní poplatek za dětskou skupinu pohybuje i ve výši 10 či 15 tisíc korun a v takovém případě se podle ní nedá mluvit o dostupnosti péče.

„Nechceme luxusní nebo elitní školky, ale skutečně dostupnou péči pro pracující rodiny s dětmi,“ řekla ministryně.

„Chceme zavést strop příspěvku od rodičů, aby služba byla pro rodiče dostupná,“ řekla poslancům Maláčová. Výši maximálního příspěvku rodičů má stanovovat vláda. 

„Nově také zavádíme příspěvek na stravování po vzoru soukromých mateřských školek, deset korun denně na dítě,“ uvedla ministryně.

Celkově má stát systém jeslí 1,4 miliardy korun ročně při zachování současné kapacity jeslí 16 tisíc dětí.

Richterové vadí, že jesle mají být jen do tří let

To, že mají být jesle jen pro děti do tří let, vadí první místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové, která má ambici být po volbách ministryní práce a sociálních věcí.

„Vládní koalice navrhuje zastropovat věk, aniž by to bylo odůvodněné, aniž by bylo řečeno, proč ten dnešní systém nevyhovuje. On totiž vyhovuje, vyhovuje dětem, vyhovuje rodičům, vyhovuje těm zřizovatelům a jediný, komu možná nevyhovuje, je Ministerstvo školství. A to je něco, s čím já se fakt nemůžu smířit,“ řekl Richterová.

„Považujeme za nezbytné zajistit prostřednictvím tohoto zákona dostupnost jeslí i dětem v malých obcích do tisíce obyvatel, kde například nejsou klasické školky, a kde jsou dosavadní dětské skupiny jediným typem předškolního zařízení - a to tak, že budou mít nárok je navštěvovat až do zahájení své povinné školní docházky,“ řekla poslankyně SPD Monika Jarošová.

Není důvod zasahovat do funkčních dětských skupin, řekl Bauer z ODS

Jan Bauer z ODS připomněl, že jeho strana od začátku s vládním návrhem zásadně nesouhlasila. 

„Neviděli jsme a nevidíme ani teď žádný důvod, proč zasahovat do nastavení dětských skupin podle původního zákona, který podle našeho názoru je funkční. Ten stanovil pravidla, podle kterých dětské skupiny fungovaly zcela bez problémů a ke spokojenosti rodičů i dětí. Jediné, podle našeho názoru co vláda měla řešit, bylo pokračování jejich financování poté, co nebude možné čerpat evropské fondy,“ řekl Bauer.

„Opravdu nemohu jásat nad tím, když se podaří třeba horní věkovou hranici dětí v jeslích posunout ze tří na čtyři roky, když doposud mohly do dětských skupin docházet i děti starší. Pro řadu rodin to znamená, že už nebudou moci své děti různého věku posílat na jedno místo, ale budou muset složitě řešit přestup staršího dítěte do jiného zařízení,“ kritizoval vládní návrh občanský demokrat.

Novelu zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině projednávali v úterý poslanci ve druhém čtení, kdy mohli předkládat pozměňovací návrhy. Definitivně budou zákon schvalovat na dubnové schůzi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video