Návrh prezidentovi prezentoval Jan Kasal.

Návrh prezidentovi prezentoval Jan Kasal. | foto: Jan Zátorský

Sněmovna chce vlastní medaile, prezident prý není proti

  • 13
I dolní komora parlamentu by měla udělovat pamětní medaile, zaznělo ze sněmovního podvýboru pro státní vyznamenání. Člen podvýboru a místopředseda Sněmovny Jan Kasal po schůzce s prezidentem Václavem Klausem oznámil, že se hlavě státu myšlenka zamlouvá.

Kasal rozmlouval s Klausem přibližně hodinu. "Pan prezident v podstatě tuto naši aktivitu vítá, protože státních vyznamenání on uděluje něco kolem dvaceti ročně a přece jen lidí, kteří si zaslouží společenské ocenění, je víc," uvedl.

Kasal předpokládá, že by Sněmovna mohla medaile poprvé udělit příští rok. "Zda plakety udělovat, bude autonomní rozhodnutí Sněmovny, jiné instituce by na to neměly vliv," dodal místopředseda dolní komory parlamentu.

Zdůraznil ale, že smyslem poslaneckých plaket nemá být konkurence pro vyznamenání udělovaná prezidentem.

"Naší snahou je ocenit ty, kteří jsou společensky vnímáni pozitivně a kteří z nějakých důvodů prostě to státní vyznamenání nedostanou. Prezident jich nemůže udělit každý rok sto nebo dvě stě. Zbývá několik desítek lidí, na které se prostě nedostalo. Myslím, že medaile Sněmovny může těm lidem udělat radost," uvedl.

Prezident svá vyznamenání - k dispozici má dva řády a dvě medaile - uděluje či propůjčuje 28. října. Proto by podle Kasala bylo vhodné vybrat jiný termín, například datum narozenin prvního prezidenta republiky T. G. Masaryka 7. března.

"Není to reakcí na Topolánkovu plaketu"
Kasal iDNES.cz řekl, že o vyznamenáních udělovaných Sněmovnou podvýbor začal uvažovat ještě dříve, než premiér Topolánek svou plaketou ocenil bratry Mašíny. - více o vyznamenání odbojářů čtěte zde

"Dokonce jsem ani nevěděl, a nemyslím, že by o tom někdo z podvýboru věděl, že premiér možností udělovat plaketu vůbec disponuje, dokud je nezačal udělovat," podotkl Kasal. Topolánek kromě bratří Mašínů vyznamenal též jejich spolubojovníka Milana Paumera a rozhlasového moderátora Ivana Medka.

Že premiérská plaketa skutečně před vyznamenáním odbojářů nebyla příliš známá, potvrdil i místopředseda Senátu Jiří Šneberger. "Ani já jsem o ní nevěděl," řekl. "Případné vyznamenání udělované dolní komorou parlamentu je v podstatě věc Sněmovny, já bych s tím žádný problém neměl," komentoval iniciativu sněmovního podvýboru.

Senát už několik let uděluje stříbrné pamětní medaile a pamětní listy, předává je jeho předseda. Letos ji dostali například šéf americké protiraketové agentury MDA Henry Obering, rakouská velvyslankyně Margaret Klestilová-Löfflerová nebo předseda Pražského akademického klubu 48 Zdeněk Boháč.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video