Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Smrt českého kmotra. František Mrázek se stal symbolem divokých 90. let

  20:10
Vekslák a miliardář František Mrázek byl známý svými kontakty na příslušníky policie, politiky i podsvětí, díky kterým po listopadu 1989 tahal za nitky a sbíral kompromitující materiály o vlivných lidech. V roce 2006 ho zastřelil nájemný vrah jedinou ranou z ostřelovací pušky.
Podnikatel František Mrázek.

Podnikatel František Mrázek. | foto: archiv MF DNES

Je leden 2006, mrzne a do krematoria v pražských Strašnicích se trousí smuteční hosté. Nejvlivnější postavy českého podsvětí, mafiáni, lobbisté, podnikatelé i politici. Jdou na pohřeb nejrozporuplnější postavy devadesátých let – Františka Mrázka. Toho před sídlem jeho firmy v potemnělé Durychově ulici v Praze zastřelil dosud neznámý nájemný vrah. Na velkou vzdálenost a jedinou ranou.

Tehdy bylo Mrázkovi necelých 48 let. Symbolické by snad mohlo být jen to, že zemřel ve stejný den jako v roce 1947 jeden z nejznámějších amerických gangsterů Al Capone.

Dorazili polský lobbista Jacek Spyra, Mrázkův obchodní partner Tomáš Pitr, nepsaný vládce pražského podsvětí Vlastimil Spěvák, který přišel spolu s příbramským fotbalovým bossem Jaroslavem Starkou. 

Ti všichni se přišli poklonit muži, který byl znám kontakty na politiky, podsvětí, policisty, elitní detektivy i zpravodajské důstojníky. „Mně se sbíhá tolik informací, tolik informací, že byste se možná divil,“ řekl těsně před svou smrtí České televizi Mrázek.

Už za komunismu začal prodávat vše, po čem byla poptávka. Bony, elektroniku, kradené starožitnosti... Díky podplácení vlivných komunistů, vazbám na diplomaty, policisty i zpravodajce se jeho skupině dařilo. 

Mrázek se v roce 1987 stal agentem kriminální policie s krycím jménem Vedral. „Nadělal si spoustu známých, kteří mu pomohli i v budoucnu, tedy po roce 1989. On vždy věděl, komu zavolat,“ vypráví jeden z jeho bývalých obchodních partnerů.

Mrázkův archiv plný špíny

To klíčové ale bylo, že Mrázek sbíral kompromitující materiály na všechny, které by kdykoliv v budoucnu mohl potřebovat. Složkám se říká Mrázkův archiv, dodnes jej nikdo neviděl, ale například bývalý detektiv protikorupční policie Karel Tichý opakoval, že je přesvědčen, že archiv existuje.

V Mrázkově archivu byly listiny BIS, policie i vlády

„Pokud to někdo má, bude to rozhodně sloužit k vydírání spousty zajímavých a vlivných osob včetně politiků,“ řekl Tichý, který Mrázka a lidi kolem něj roky vyšetřoval.

Mrázka zabil nájemný vrah v době, kdy se rozhádal se svými obchodními partnery kvůli budoucnosti ústeckého potravinářského podniku Setuza, který skrytě ovládal. 

Policisté jsou toho názoru, že motivem byl právě spor o tento miliardový podnik, a ačkoliv nikdy nikoho neobvinili, jsou přesvědčeni, že vědí, i kdo střílel.

Dva miliony za informace

Mrázek byl na sebe opatrný. Od roku 2002, kdy se jej u obce Doubravčice pokusil zastřelit neznámý člověk, jezdil v opancéřovaném automobilu. „Cejtil jsem, jak jsem dostal zásah do ramene a spustilo se mi krvácení z hlavy. Proletěl jsem zatáčku a ujel,“ vyprávěl v lednu 2003 v pořadu Na stopě Mrázek.

Okamžitě nabídl odměnu: za informace o pachateli dva miliony korun. Střelce nikdy policie nedopadla, i když měla podezření, že si Mrázkovu smrt objednal dnes uprchlý podnikatel sedící v jihoafrickém vězení Radovan Krejčíř. 

Najmout si měl bývalého policejního ostřelovače a někdejšího šéfa krajské zásahovky, policie jim ale nikdy nic neprokázala.

Legendární spis Krakatice

Detektivové dění kolem Františka Mrázka roky sledovali. Na přelomu tisíciletí protikorupční policisté založili nový spis s výstižným názvem Krakatice. Složku mapující propojení a prorůstání podsvětí a politiky, jedenáct tisíc stran o miliardových machinacích, přepisy odposlechů... Před volbami v roce 2006 uniklo šestnáct set stran. Někdo je vynesl a předal novinářům.

Jen pro představu: Mrázek v odposleších mluvil o svém kontaktu na tehdejšího poslance ODS Vlastimila Tlustého, majitele firmy Sekyra Group Luďka Sekyru, který v roce 2000 koupil podíl v IPS – největší stavební firmě v Česku. A to i díky poslancům ODS Tlustému a Ivanu Langerovi, kteří za něj lobbovali.

Právě o Ivanu Langerovi, tehdejším místopředsedovi Sněmovny a pozdějším ministrovi vnitra, se Mrázek se Sekyrou bavili nejčastěji v tom smyslu, co všechno pro získání firmy Langer údajně udělá. Politik to odmítal.

Mrázek se osobně znal i s bývalým poradcem tehdejšího premiéra Miloše Zemana Miroslavem Šloufem. Ten ho přijímal na Úřadu vlády a tvrdil, že mu Mrázek poskytoval informace.

Klíčový pro Mrázka byl i Martin Hejl, bývalý důstojník tajné služby BIS, se kterým se stýkal od 90. let a který mu nosil cenné informace z bezpečnostních složek státu i politiky.

30 let svobody: kauzy a aféry

Třicetidílný seriál vychází v MF DNES každý týden až do listopadu. Představí největší ekonomické a politické kauzy. Miliardové tunely, bankovní krachy, spiknutí kmotrů, sporné amnestie a politické podrazy, vzestupy a pády

30 let svobody kauzy a aféry

Policisté vekslákovi na povel

Mrázek největší majetek získal po roce 1989. S italskými obchodníky skupoval v malé privatizaci hotely a restaurace, šest bank připravil o jednu miliardu korun geniálním podvodem – bral si na bílé koně úvěry na nemovitosti, které podle znaleckých posudků měly mnohonásobně vyšší hodnotu než ve skutečnosti.

Mrázkova polistopadová síť kontaktů byla neuvěřitelná – měl spolupracovníky u policie, na ministerstvu vnitra, v tajných službách i mezi politiky. O těch tvrdil, že „když jim zavelí, tak povalí židličku a poběží“.

Policie Mrázkovi připisovala, že si objednal několik vražd, například novináře Václava Dvořáka, kterého v dubnu 1992 ve dveřích domu v Kostelci nad Černými lesy zastřelil vrah. Policie pátrala po Bohuslavu Hájkovi, muži, kterého měl na vraždu vyslat další tehdejší boss podsvětí, Antonín Běla.

Bělu pak zabil vrah v roce 1996, Hájek zmizel a pravděpodobně byl také zavražděn. Mrázka policie nikdy neobvinila, neměla dostatek důkazů.

Peníze odsaď pocaď, zdraví nekoupíte, rozjímal kdysi kmotr Mrázek:

20. listopadu 2009

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Investiční alkohol řeší na Vysočině policie, může jít o podvod za miliony

30. května 2024  15:48

Kriminalisté na Vysočině vyšetřují neobvyklý případ možného podvodu s investičním alkoholem....

Měl jsem pivo k obědu, tvrdil nad ránem řidič. Ulomil kolo a nadýchal dvě promile

30. května 2024  15:46

Čtyřiadvacetiletý řidič si to v neděli nad ránem šněroval křížem krážem centrem Brna. Nakonec jeho...

Biden přiletí na výročí vylodění v Normandii. Setká se tam i se Zelenským

30. května 2024  15:41

Americký prezident Joe Biden přijede na oslavy 80 let od vylodění v Normandii. Ve Francii bude od...

Má právo vstoupit pod náš štít, podpořil Vystrčil vstup Ukrajiny do NATO

30. května 2024  14:12,  aktualizováno  15:25

Stejně jako si před čtvrtstoletím mohla Česká republika mohla zvolit, zda vstoupí do NATO, má i...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...