Marta Kubišová

Marta Kubišová | foto: Ondřej Košík

Slováci na výročí vyznamenávali. I Čechy Kubišovou a Pitharta

  • 126
I když na Silvestra se zdálo, jakoby Slovensko na 25. výročí vzniku svého státu zapomnělo, první lednový den byl ve znamení akcí, při nichž si Slováci a jejich nejvyšší představitelé připomněli, jak bylo mnohokrát zdůrazněno „úspěšný příběh Slovenska“.

Projevy slovenského prezidenta Andreje Kisky, premiéra Roberta Fica, ale i telefonát Fica českému premiérovi Andreji Babišovi s poděkováním za „skvělé sousedství“. Nejslavnostnějším momentem připomínky 25. výročí vzniku Slovenska se ale stala udělování státních vyznamenání v bratislavské Redutě, nedávno zrekonstruované budově Slovenské filharmonie. Té se zúčastnila celá slovenská politická reprezentace, v čele s prezidentem Andrejem Kiskou a premiérem Robertem Ficem a stovky hostů. Symbolicky bylo vyznamenaných výjimečný počet dvaceti pěti mužů a žen, právě jako připomínka zmíněného výročí.

„I v nejhorších časech naší historie se našli lidé připravení čelit zlu. Chci na nich ukázat, kde můžeme hledat skutečné kořeny úspěchu naší země,“ uvedl v úvodním projevu prezident Kiska. „Je to vzácná příležitost ukázat, co povzbuzuje zdravý a udržitelný rozvoj naší země. Díky čemu je náš život ve Slovenské republice lepší a krásnější,“ řekla hlava Slovenska.

Z konce federace jsem byl smutný. Ale dnes je dobře, říká Kiska

„Dvaceti pětiletý příběh Slovenska nebyl ani dokonalý, nebyl ani přímočarý ani jednoduchý. Ale vždy to byl silný příběh. Jsem přesvědčený, že to bude silný příběh úspěšné země,“ prohlásil Kiska.

„Mám příležitost ocenit dvacet pět těchto výjimečných životních příběhů. Bojovníky proti fašismu i komunismu. Abychom si připomněli, kolik odvahy a obětavosti je třeba na porážku zla,“ dodal prezident.

Ocenění Čechů

Mezi oceněnými byla nejslavnější operní zpěvačka Gabriela Beňačková, která se na světovou scénu dostala z pražského Národního divadla, ale také několik významných Čechů, nebo Slováků spojených s českým prostředím, jako zpěvačka a disidentka Marta Kubišová, bývalý český premiér a dlouholetý předseda Senátu Petr Pithart. „Hlas, který se stal symbolem touhy po svobodě. Poselství její Modlitby je platné dodnes,“ bylo uvedeno ve zdůvodnění vyznamenání Kubišové, které ocenilo i její činnost jako mluvčího Charty 77. Kubišová si odnesla zřejmě vůbec největší potlesk slavnostního večera, kdy musela pro tuto příležitost na zcela netypickou děkovačku.

Také při zdůvodnění vyznamenání Petra Pitharta zazněla čeština, když se připomnělo nejen jeho politické angažmá v České republice, kde byl premiérem i předsedou Senátu, jak bylo připomenuto - „přítel demokratického Slovenska“. Pithart sám byl podle svých slov překvapen, když se o svém ocenění dozvěděl. „Je to velký paradox, že vyznamenání jsem dostal já, který jsem byl odpůrce slovenské nezávislosti. Ale je v tom velkorysost současné slovenské politiky, jež dnes v té české tolik chybí,“ uvedl Pithart před novináři po svém vyznamenání.

Vyznamenání pro novináře Šimečku

Mezi českými Slováky byl oceněn i Fedor Gál, první předseda Veřejnosti proti násilí, který od devadesátých lidí žije v Praze, který byl oceněn za své vydavatelské a občanské aktivity na obranu lidských práv. Vyznamenání dostal i Martin Šimečka, disident, slovensko-český novinář, bývalý šéfredaktor prodemokratického deníku Sme v době autoritářského mečiarismu, který byl svého času i šéfredaktorem a editorem českého Respektu.

Mezi vyznamenanými byli pro české publikum známí umělci zpěvačka Marika Gombitová, herečka Zuzana Krónerová, nebo in memoriam herec Jozef Króner, kterého proslavila mimo jiné hlavní role v československém oskarovém filmu Obchod na Korze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video