Školy se přetahují o žáky

  • 5
Škol je moc a dětí málo. Zápisy budoucích prvňáků, které ve čtvrtek začaly, se definitivně proměnily v konkurenční boj. Velké městské školy se předhánějí v nabídkách volitelných předmětů a kroužků pro děti. A ty menší vesnické jim čelí penězi.

Za zapsaného prvňáka rodičům platí, jak vyplynulo z celorepublikového šetření MF DNES, od šesti set do deseti tisíc korun.

Nejvyšší částku (deset tisíc za čtyři roky docházky) nabízejí ve Stružnici na Českolipsku. Peníze vyplácí rodičům obecní úřad hotově vždy začátkem školního roku.

Menším obcím, které si školu chtějí udržet, se postup vyplácí. Když škola nemá dost dětí a zůstane otevřená jen na základě ministerské výjimky, musí obec přispívat na platy učitelů. "Loni nás to stálo přes dvě stě tisíc korun," říká starosta Stružnice Jan Mečíř.

Jinde (jako v Samotiškách na Olomoucku) zase musí rodiče, kterým škola nabídla za jejich dítě příspěvek, běhat na úřad s účtenkami za školní potřeby. Proti dokladu pak obdrží od účetní obce příslušnou sumu.

Každopádně si všichni zúčastnění systém, kdy rodiče prostřednictvím šustivých bankovek skutečně cítí, že si škola jejich dítěte cení, pochvalují. Malotřídkám ani nic jiného nezbývá. Dětí ubývá a škole, která si dost žáků nesežene, hrozí zánik.

Proto se všechny školy bez výjimky snaží při zápisech do prvních tříd přilákat do svých lavic co nejvíc dětí.

Školy nabízejí něco navíc
Ve svém boji jdou školy do důsledků: ve čtvrtek například probíhal zápis prvňáků i v základní škole v liberecké čtvrti Ruprechtice, o níž zastupitelé už loni na podzim rozhodli, že ji sloučí s jinou školou. Ředitelka školy však věří, že není vše ztraceno.

"Zápis jsme vyhlásili, protože není stěhování ještě definitivní. Rodiče ale upozorňujeme, že děti budou chodit možná do jiné školy," říká ředitelka Ludmila Moravcová.

Většina škol spoléhá, že děti naláká, když nabídne něco navíc. Rozšířená výuka jazyků či sportů, pestrý výběr volitelných předmětů, desítky zájmových kroužků či alternativní metody výuky dnes už patří k běžnému standardu každé větší školy.

A ty nejmenší zase svou nabídku rodinného školního prostředí vylepšují i finanční odměnou pro rodiče. Uloví-li škola pár dětí třeba po pěti tisících korun, pořád ji to stojí méně než ministerská výjimka, bez které by musela zavřít.

Výjimka je drahá, obce totiž musí přispívat na platy učitelů více než sto tisíci korunami. Ceny za prvňáka, kterými malotřídky rodiče dětí uplácejí, se podle celorepublikové ankety MF DNES pohybují od šesti set až do deseti tisíc korun.

Placení za děti "vynalezli" před čtyřmi lety ve Stružnici na Českolipsku. "Nejdříve jsme jim za každého prvňáka dávali deset tisíc korun na ruku jako příspěvek na celé čtyři roky. Stalo se nám ale, že se rodina mezitím odstěhovala a peníze nevrátila. Teď příspěvek vyplácíme po částech - za každý školní rok," řekl stružnický místostarosta Zdeněk Lojda.

Obce v Karlovarském kraji, které také vyplácely rodičům dětí peníze, to už však letos nedělají. Rodiče stejně děti dávali jinam.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video