Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Památník národního písemnictví

Školy nemají na učebnice, ministr Dobeš škrtl 250 milionů

  • 48
Školáci musí minimálně čtyři měsíce vydržet se starými učebnicemi a pomůckami ve třídách. Ministr školství Josef Dobeš nařídil úspory a škrtl čtvrt miliardy korun, které byly do konce roku vyčleněny právě na školní pomůcky. Jenže některé knihy jsou už na rozpadnutí.

První den školy. Na lavicích leží hromádky učebnic, které děti budou používat až do příštího června: mnohé z nich jsou zastaralé, mají otrhané desky, uvnitř chybějí stránky. S prvním zářím se ukázalo, jaké dopady ministrovo rozhodnutí má. "Nemůžeme učebnice vyměňovat, některé jsou přitom už v salátovém vydání," říká ředitel karlovarské základní školy v Krušnohorské ulici Miroslav Peer.

CO LETOS ČEKÁ ŠKOLÁKY

Na základní školy nastoupilo 791 tisíc žáků, z toho je 96,6 tisíce prvňáků. Do lavic středních škol usedlo 475,7 tisíce studentů. Ministr školství chce letos zvýšit platy učitelům, vyčlenil na to 2,1 miliardy korun. Jen do konce roku chce naopak seškrtat 250 milionů na pomůcky. Školy se také nedočkají nových školních psychologů a speciálních pedagogů, nejsou na ně peníze – podobně jako na zavedení povinné angličtiny od třetí třídy.

Kvůli krizi škrtala už Dobešova předchůdkyně Miroslava Kopicová, ředitelé se tak s nedostatkem peněz potýkají delší dobu.

Dobeš jim poradil, aby využili peníze, které mohou od letošního roku čerpat z fondů EU. Projekt platí pro základní školy a je v něm k dispozici 4,5 miliardy korun. Původně se počítalo s tím, že školy z nich zaplatí lektory cizích jazyků nebo vybavení počítačových učeben.

"Od počátku tam byla možnost využít tyto prostředky i na pomůcky a teď je to aktuální," prohlásil ministr.

Ředitelé si přesto stěžují, že nemají dost prostředků na to, aby dětem nakoupili učebnice, které potřebují. "Na informatiku jsem nedostala jedinou knížku. Na matematiku si kupuju sbírku úloh ze svého a příklady dětem kopíruju," popisuje učitelka Zuzana Kohoutková.

Nedostatek peněz se už projevuje na úrovni výuky. Třeba na tom, že školy nemají na moderní techniku – například na interaktivní tabule. Podle průzkumu, který letos dělaly agentury Data Collect a AMI Communications, připadá na jednu základní školu jen jedna taková tabule a v menších školách nejsou vůbec.

Jako v 80. letech...

Je to vzpomínka na základní školu konce 80. let, ale podle učitelů hrozí, že podobný obrázek se do škol znovu vrátí. Peníze na pomůcky ministerstvo už několikrát škrtlo a do konce letošního roku chce ministr Josef Dobeš (VV) ubrat dalších 250 milionů na "neinvestičních výdajích". Pocítí to každá škola.

Vzpomínky učitelů na 80. léta přitom působí dost hrozivě. "Stav knih se v naší škole na konci roku známkoval a předposlední známka se psala na učebnice, kterým chyběly listy, byly počmárané, občas nečitelné, ale ještě se vracely do oběhu," vzpomíná učitelka Marta Konečná na základní školu, v níž učila před dvaceti lety.

JEN LIŠČÍ OHON

"Pomůcky na fyziku chybějí. Zbyla nám jen ebonitová tyč a opelichaný liščí ohon." Zuzana Kohoutková, učitelka

Ředitelé škol si teď lámou hlavu, jak zařídit, aby se to neopakovalo. "Zatím hospodaříme s rozpočtem tak, jak jsme ho původně dostali na letošní školní rok. Už v něm byly výdaje na pomůcky značně ořezané. V kolonce 'ostatní neinvestiční náklady' jsme na třetině oproti předchozím rokům," říká ředitel karlovarské Základní školy v Krušnohorské ulici Miroslav Peer.

Jeho kolega Arnošt Waschta ze Základní a mateřské školy v Čížkovicích doplňuje: "Kdyby nám rozpočet nedorovnávala obec, měli bychom problémy."

Školy mohou šetřit jedině tím, že omezí nákupy nových knih a pomůcek. Zuzana Kohoutková, která učí mimo jiné fyziku, nemůže dětem ukázat žádný pokus. Nemá na to vybavení. "Vlastně máme už jen liščí ohon a ebonitovou tyč. Jenže ohon už je tak opelichaný, že jsme začali používat chlupatou čepici mého kolegy," popisuje učitelka.

Problémy budou mít i nakladatelství

Škrty ve školství zároveň ohrožují nakladatelství, která vydávají učebnice. Jejich důležitými klienty jsou právě školy, které si teď nemohou nové učebnice dovolit. "Tržby nám oproti loňsku klesají," potvrzuje šéfredaktorka nakladatelství Fortuna Ludmila Kořenářová. Někteří nakladatelé navíc upozorňují, že pokud budou škrty pokračovat, donutí je to omezit vývoj nových učebnic, který trvá i několik let.

Ministr Dobeš tak skeptický není. "Vzdělávání dětí je nadčasové a je potřeba překonat současné drobné obtíže," říká.

Přesto je zřejmé, že kvůli neustálým úsporám budou stále častěji kupovat učebnice rodiče. "Dříve se kupovaly věci na tělocvik, přezůvky a výtvarku, teď přibyly třeba i jazykové učebnice," říká Lenka Pospíšilová z Prahy, která má jedno dítě na osmiletém gymnáziu a druhé na prvním stupni základní školy. Její starší syn přišel včera ze školy s tím, že potřebuje peníze na pomůcky – za tři tisíce.

"Musíme si zvyknout, že část peněz je třeba dát do vzdělání i na veřejných školách," reaguje na to ministr Dobeš, který má tři děti, z toho dvě na základních školách. "Několik let také přispívám na učebnice a jsem ke školám solidární," dodává.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video