Začal 42 sjezd vládní ČSSD, který rozhodne o novém vedení.

Začal 42 sjezd vládní ČSSD, který rozhodne o novém vedení. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Doplácíme na naštvanost kvůli covidu, řekl Hamáček. ČSSD se přela kvůli vládě

  • 324
Je to ještě těžší, než jsem čekal, přiznal delegátům sjezdu ČSSD předseda Jan Hamáček. „Doplácíme na naštvanost lidí kvůli covidu, ale schytáváme to i za Andreje Babiše,“ uvedl ministr vnitra. Hájil účast ve vládě tím, že politici v opozici podle něj nic neprosadí, i když spolupráce s Babišem není podle něj lehká.

„To platilo pro vládu Bohuslava Sobotky a s Andrejem Babišem jako premiérem to platí dvojnásob,“ prohlásil Hamáček.

Tvrdil, že bez sociální demokracie a práce Ústředního krizového štábu by za covidu v Česku bylo hůře, protože když vláda působí chaoticky, je to podle něj kvůli ne zcela šťastnému vystupování hnutí ANO.

Za úspěchy sociální demokracie označil šéf ČSSD zvýšení rodičovského příspěvku, zrušení karenční doby, tedy prvních tří dnů nemoci bez nemocenské, růst průměrné mzdy a důchodů.

Hamáček obhajuje post předsedy ČSSD. Má dva soupeře. Ministra zahraničí Tomáše Petříčka a poslankyni, bývalou ministryni školství Kateřinu Valachovou. Petříček dopředu deklaroval, že chce aby strana odmítla spolupráci s hnutím ANO po říjnových volbách do Sněmovny.

Nikdo nedělá z ČSSD oranžovou TOP 09, řekl Šmarda

„Nikdo z  nás nechce dělat ze sociální demokracie oranžovou TOP 09, ani oranžové ANO nebo oranžové komunisty,“ uvedl místopředseda ČSSD Michal Šmarda. „Přestaňme říkat takové pitomosti,“ prohlásil Šmarda, který je podporovatelem Petříčka.

Právě ministrovi zahraničí se snaží totiž dát tuto nálepku někteří jeho straničtí kolegové.

Za obrovský průšvih označil Šmarda výsledek loňských krajských voleb, po nichž sociální demokracie vypadla z některých krajských zastupitelstev. „Dopadli jsme jako sedláci u Chlumce,“ řekl Šmarda.

Spáchali jsme sebevraždu skokem z 15. patra, teď jsme ve třetím, řekl sjezdu Vícha

Podle senátora Petra Víchy spáchala sociální demokracie vstupem do vlády sebevraždu skokem z 15. patra a nyní je zhruba na úrovni třetího patra. „Kdo má rád Babiše, tak volí ANO. Kdo ho nesnáší, nemá důvod volit nás,“ konstatoval Vícha.

Za zásadní chybu označil vstup do vlády exministr vnitra Milan Chovanec. „Kdo nás má volit?“ zeptal se kolegů Chovanec. Pokud strana nezmění směřování, míří podle něj k volebnímu výsledku 3,5 procenta. Víru v to, že jde strana správnou cestou, ztratil stylem, jakým vedení strany rozbilo kandidátku v Ústeckém kraji.

„Výsledkem vstupu do vlády je, že nejsme v Evropském parlamentu a že jsme vypadli ze třetiny krajských zastupitelstev,“ kritizoval na sjezdu vstup do Babišovy vlády exministr a bývalý senátor Jiří Dienstbier. Podpořil, aby se ČSSD orientovala jiným směrem, na spolupráci třeba se Zelenými.

Námluvy ČSSD se Zelenými

Na sjezdu ČSSD vystoupil i spolupředseda Zelených Michal Berg. Se Zelenými jednají sociální demokraté o možnosti předvolební spolupráce.  „Mnoho problémů a výzev se nedá řešit samostatně, ale společně na progresivní levici,“ uvedl Berg.

 Zelení si v lednu na sjezdu odhlasovali, že předvolební vyjednávání, že má být o projektu, který přispěje „k zásadní změně politické kultury v Česku a k ukončení oligarchického srůstání politické a ekonomické moci a autoritářského stylu vládnutí“. Požadují odmítnutí spolupráce s Andrejem Babišem, hnutím ANO a také s KSČM nebo SPD.

Středulu děsí představa scény bez ČSSD

Sociálním demokratům za to, co dělají ve vládě pro obyčejné lidi, poděkoval předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula.

„Představa politické scény bez sociální demokracie mě děsí,“ řekl Středula. Požádal sociální demokraty o to, aby nevzdali boj o pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance.

Právě Středulu Hamáček v rozhovoru pro iDNES.cz označil za vhodného kandidáta na budoucí hlavu státu. „Za sebe říkám, že z těch kandidátů, o kterých se spekuluje, tak je mi nejblíž Josef Středula,“ řekl Hamáček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video