Na severu Olomouckého kraje v neděli ráno napadlo pět až deset centimetrů sněhu, silnice na Šumpersku a Jesenicku pokrývá rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. V horách na severu Čech napadlo přes víkend až 30 cm sněhu a stále se objevují sněhové přeháňky. Kvůli sněhu zůstává na Jablonecku pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska.
Nově silničáři na Liberecku uzavřou od 19:00 pro kamiony nad šest tun silnici třetí třídy z Mníšku přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice, původně ji zamýšleli uzavřít od půlnoci. Informoval o tom Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti.
Pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny je do nedělní půlnoci uzavřený osmnáctikilometrový úsek z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. „Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla je přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou na silnici 35,“ doplnil Svoboda. Silnice se v posledních letech pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavírá při každém silnějším sněžení, k jejímu zablokování stačí jediný uvízlý kamion. Na omezení upozorňuje dopravní značení už v Příšovicích, Jablonci nad Nisou nebo Vratislavicích.
Zatímco omezení na hlavním tahu 10 na Harrachov a Polsko by mělo nedělní půlnocí skončit, uzavírka na silnici přes Oldřichovské sedlo potrvá do odvolání. Komunikace vede chráněnou oblastí a nelze tam solit, velmi rychle se proto uklouzává. V neděli se tam stalo několik dopravních nehod. Uzavřená byla silnice už od 18. ledna, znovu ji mohli otevřít až 13. února, když při oblevě sníh odtál. Kvůli intenzivnímu sněžení ji teď silničáři znovu zavírají. Řidiči kamionů budou muset na Raspenavu a Hejnice jezdit po silnici 13, která se udržuje chemicky.
Na severu Čech bylo v neděli většinou oblačno až zataženo a po celý den se objevovaly sněhové přeháňky. Ty ale meteorologové očekávají i v noci a v pondělí, sněžit by mělo hlavně na horách. Teploty navíc mohou klesnout až k minus deseti stupňům a vozovky mohou namrzat. Pozor by si tak měli dát řidiči nejen na silnicích nižších tříd, kde se nesolí, ale i na hlavních tazích, protože při tak nízkých teplotách ztrácí sůl účinnost.
Silnice ve většině okresech v Olomouckém kraji jsou holé a mokré. Teploty se i tam v neděli ráno pohybují pod nulou, počasí je ale zatím beze srážek, vyplývá to z informací Ředitelství silnic s dálnic (ŘSD).
„Je zataženo a sněhové přeháňky. V nejvyšších polohách na Šumpersku napadlo do pěti centimetrů sněhu, na Jesenicku do deseti centimetrů sněhu,“ řekl v neděli dispečer šumperských silničářů.
Na silnicích leží rozbředlý sníh
Na Jesenicku teploty klesly až k pěti stupňům pod bod mrazu, je zataženo a sněží. Na silnicích leží podle silničářů rozbředlý sníh po chemickém ošetření, na vozovkách udržovaných posypem je uježděná sněhová vrstva. Obezřetnost je na místě v celém okrese, upozorňují silničáři.
Na Šumpersku klesly teploty ke třem stupňům nad nulou. Na hlavním tahu přes Červenohorské sedlo leží podle správců cest rozbředlý sníh, zvýšená opatrnost je tam nutná. Na ostatních silnicích v okrese pokrývají vozovky po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu. Stejně jako v sousedním okrese leží na silnicích sypaných drtí uježděná sněhová vrstva krytá posypem. Správci cest nabádají ke zvýšené opatrnosti.
Vrátil se sníh a komplikuje dopravu. Sever trápí nehody, kamiony nemusí projet |
Na Olomoucku a Přerovsku jsou silnice holé a většinou suché, sjízdné jsou bez omezení, pouze na Prostějovsku upozorňují správci cest v oblasti Konicka, že mohou v lesních úsecích vozovky při poklesu teploty namrzat. Nutná je zvýšená opatrnost.
Sněhové přeháňky v Královéhradeckém kraji
Vrstva sněhu leží na nesolených silnicích v Krkonoších a v Orlických horách. Řidiči by měli být opatrní v celém Královéhradeckém kraji, který v neděli ráno zasáhly sněhové přeháňky. Teploty ráno v kraji klesly několik stupňů pod bod mrazu. Největší mráz minus deset stupňů Celsia byl na hřebenech Krkonoš, uvedli silničáři a meteorologové.
Silničáři vyjeli v noci a v neděli ráno ošetřit vozovky v celém kraji. Hlavní silniční tahy byly ráno většinou mokré. V Krkonoších meteorologové očekávají trvalejší sněžení, na návětří hor by mohlo napadnout až 20 centimetrů sněhu. Vítr by mohl na horských silnicích tvořit sněhové jazyky. V nižších polohách kraje by se přes den místy mohly objevit sněhové přeháňky.
Teploty by se měly přes den v kraji pohybovat od nuly do tří stupňů Celsia, na horách od minus tří do minus šesti stupňů. Kvůli sněžení stouplo také lavinové nebezpečí na 3.stupeň, který je označovaný za nejzrádnější.
Třetí lavinový stupeň byl v nynější zimní sezoně v Krkonoších vyhlášen podruhé. Poprvé platil po silném sněžení od 1. do 9. února. Tehdy sjely tři velké laviny o délkách 700 až 1000 metrů v Malé a Velké kotelní jámě a v Obřím dole. Nikomu se nic nestalo.
V Krkonoších spadly v jednom týdnu tři velké laviny. Jedna měla přes kilometr |
„Sněhové profily vykazují nízkou stabilitu. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu,“ uvedl k současné situaci lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. Sjezdovkám a obydlím laviny nehrozí.
Na polské straně Krkonoš je sněhu méně
Na staré sněhové pokrývce se s příchodem mrazů vytvořila krusta, na níž napadl nový sníh. „Pod krustou je sněhová pokrývka vlhká až mokrá, nad krustou se na závětrných svazích tvoří sněhové desky. Zde se mohou vyskytnout laviny z navátého sněhu,“ uvedl Dlouhý. Dodal, že více sněhu leží na závětrných svazích v odtrhových zónách a ve žlabech.
Na polské straně Krkonoš je sněhu méně a stále tam platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, má však vzrůstající tendenci, uvedla polská horská služba. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.
Poslední lavinová úmrtí v Krkonoších se stala v roce 2021. V únoru 2021 zahynul sedmnáctiletý skialpinista v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. O měsíc později skončila v lavině v oblasti Mužských kamenů na polské straně hor pětatřicetiletá skialpinistka z Mělnicka. Po převozu do nemocnice zemřela.
Největší lavinové neštěstí v novodobých dějinách Krkonoš se stalo v lokalitě Biały Jar 20. března 1968, lavina si tam tehdy vyžádala 19 obětí.
Silný vítr také opět zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu zůstal v provozu. Mimo provoz byl horní úsek lanovky již v sobotu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.
V neděli ráno vál vítr na Sněžce v nárazech rychlostí kolem 100 kilometrů v hodině, vyplývá z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Později se rychlost snížila na 60 kilometrů v hodině. Dopoledne byla na Sněžce mlha a minus 11 stupňů Celsia.
Platí výstraha před závějemi a silným větrem, místy dosáhne až 90 km/h |
Na většině území Moravskoslezského kraje jsou komunikace sjízdné bez většího omezení a jsou mokré nebo vlhké. Řidičům však mohou dohlednost komplikovat sněhové přeháňky.
Podle předpovědi meteorologů bude v neděli v regionu oblačno až zataženo. Na většině území lze očekávat sněhové přeháňky, od vyšších míst se pak mohou tvořit sněhové jazyky. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně Celsia, na horách ale mohou klesnout až k minus šesti stupňům.
Vrstva sněhu pokrývala i silnici první třídy
Na silnicích ve vyšších polohách Orlickoústecka a Chrudimska v Pardubickém kraji ráno zůstávala vrstva uježděného nebo rozbředlého sněhu. Silnice v nižších polohách kraje byly po chemickém ošetření většinou mokré.
Vrstva sněhu ráno pokrývala i silnici první třídy číslo 11 v úseku Jablonné nad Orlicí - Červená Voda a silnice nižších tříd na Lanškrounsku, Žamberecku a Vysokomýtsku. Na silnicích v Železných horách a v okolí Hlinska na Chrudimsku ležel rozbředlý sníh.
Přes den se v Pardubickém kraji čeká proměnlivá oblačnost se sněhovými přeháňkami. Teploty by se měly pohybovat od nuly do plus tří stupňů.