Lijáky zvedly hladiny řek, voda byla v domech. Pršet má i dál

  7:54aktualizováno  12:31
Po nočních vydatných lijácích na řadě míst stouply hladiny řek. Meteorologové prodloužili varování před možnými povodněmi na Liberecku a v Plzeňském kraji až do pátečního poledne. Na Smědé na Frýdlantsku, na Jizeře v Jablonci nad Jizerou a na Úslavě v Plzni-Koterově dopoledne platily třetí stupně povodňové aktivity.

Rozvodněná řeka Smědá v osadě Předlánce u Višňové na Liberecku (21. července 2011) | foto: ČTK

Nejhorší situace byla dopoledne na Liberecku. Řeka Smědá tam dosáhla třetího stupně v osadě Předlánce u Višňové a v Bílém Potoce, po desáté hodině dopoledne nakrátko i ve Frýdlantě. Po jedenácté hodině stoupla na třetí stupeň i Jizera v Jablonci nad Jizerou.

U Frýdlantu protrhla povodeň dopoledne po desáté hodině hráz rybníka. "Voda začala téct do domů. Jednotce z Frýdlantu museli přijet pomoct hasiči ze Stráže nad Nisou. Teď plní pytle pískem," uvedla mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová. Přímo ve Frýdlantu kvůli ucpané kanalizaci natekla voda také do rodinných domů v celé ulici Míru.

Předpověď počasí:

déšť se nás do neděle nepustí

Podle meteorologů má v dalších hodinách nejvíce pršet na horách na severu a východě, od Lužických hor až po Bílé Karpaty. V Jizerských horách může spadnout ojediněle i 70 milimetrů srážek za 24 hodin.

Vydatné deště mají postihnout opět hlavně Liberecko, kde odborníci očekávají další vzestup hladiny Smědé. Třetí stupně se zde mají udržet až do pátečního odpoledne. Nadále má stoupat i horní tok Jizery.

"Máme zprávy, že nad námi jde řeka nahoru," řekla starostka Višňové Vladimíra Erbanová ČTK. Višňová byla loni jednou z nejpostiženějších obcí. Voda se podle velitele dobrovolných hasičů z Višňové Lubomíra Erbana rozlila na louky a také na silnici mezi Předláncemi a Višňovou. Jsou připravené pytle s pískem a lidé vynesli věci z přízemí do poschodí domů.

Posílejte fotografie

Nafotili jste řádění bouřky či jiné rozmary počasí nebo jakoukoli zajímavou událost?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Policisté po poledni hlásili, že kvůli stoupajícím řekám museli uzavřít několik silnic v okolí Višňové a také most v Raspenavě.

Liberecký kraj naposledy postihly ničivé záplavy loni v srpnu. Tehdy způsobily miliardové škody a vyžádaly si pět lidských životů.

Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, ráno meteorologové hlásili v Zadním Poříčí na Skalici na Příbramsku, tam však už hladina začala klesat. Ve středních Čechách způsobil déšť také problémy na železnici. Kvůli podemleté trati se zastavil provoz v úseku z Lochovic do Zadní Třebáně na Berounsku. "V úseku byla zavedena náhradní autobusová doprava. Omezení by mělo platit do dvanácti hodin," sdělil mluvčí Českých drah Radek Joklík.

V Hutích na Příbramsku velká voda zatopila dětský tábor. Hasiči odtud museli evakuovat dvacet pět dětí. Voda vtrhla rovněž do domova seniorů v Hostomicích na Berounsku. Rozvodnil se tu totiž potok Chumava. Středočeští hasiči zasahují také v Kounově na Rakovnicku, kde se zřítila část domu.

Na Rokycansku evakuovali dětský tábor

Silné deště zasáhly i Plzeňský kraj. V průběhu rána na třetí stupeň vystoupala i hladina Úslavy v Plzni-Koterově. Voda z řeky se rozlila na pastviny a přilehlé pozemky, zasáhla také tři domy v ulici Na Břehu. Podle Dagmar Svobodové z odboru životního prostředí magistrátu se kulminace vody na Úslavě očekává mezi 12. a 15. hodinou.

Rozvodněná řeka Úslava dosáhla ve čtvrtek třetího stupně povodňové aktivity a
Rozvodněná řeka Úslava dosáhla ve čtvrtek třetího stupně povodňové aktivity a
Rozvodněná řeka Úslava dosáhla ve čtvrtek třetího stupně povodňové aktivity a

Rozvodněná řeka Úslava zatopila několik domů a zahrad v Plzni-Koterově.

V okolí už neprší, třetí stupeň by se ale měl udržet až do pátečního odpoledne.

Kvůli zvýšené hladině jednoho potoka museli v noci hasiči na Rokycansku evakuovat dětský tábor. "Evakuovali jsme dětský tábor v obci Ostrovec-Lhotka, kde se zvedla hladina potoka. Celkem to bylo 75 dětí a 20 dospělých, teď jsou ve škole v Mlečicích," řekla mluvčí hasičů Alena Marešová. Tábor nakonec voda nepoškodila. Ve čtrvtek po 14. hodině se tam děti mohly začít vracet.

Druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, byl vyhlášen na Jeřici v Chrastavě a Řasnici ve Frýdlantu. První stupně povodňové aktivity platily na 11 tocích v Plzeňském, Libereckém a Ústeckém kraji.

Kvůli vydatným srážkám spadlo od středečního odpoledne do čtvrtečního rána na Liberecku a v povodí horní Berounky až 90 milimetrů srážek, v západní polovině Čech až 60 milimetrů. V noci proto na řadě řek rychle stoupla hladina. Třetí stupeň byl během noci vyhlášen i na Mandavě ve Varnsdorfu a Klabavě v Hrádku u Rokycan, tam však již hladiny klesly.

V pražském Radotíně déšť vytvořil v ulici K Radotínu obří jezero o rozměrech padesát krát padesát metrů. Hluboké je podle hasičů zhruba půl metru. V Bělohorské ulici pak museli hasiči odčerpat vodu z tramvajové smyčky.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Benešová doporučila odškodnit klienty H-Systemu mimořádným opatřením

Bývalí klienti H-Systemu si byty v Horoměřicích dostavěli svépomocí. (24....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů...

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Česká pošta není mrtvá, brání se odboráři nařčení premiéra Babiše

Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb...

Status na sociální síti předsedy vlády Andreje Babiše, ve kterém označil „starou Českou poštu za mrtvou“, rozčílil...

Najdete na iDNES.cz