Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čeští egyptologové uspěli tam, kde to jiní vzdali, ukáže výstava

Seriál   21:08
Čeští egyptologové si letošní sté výročí svého oboru připomenou od čtvrtka výstavou v pražském Karolinu. Právě v roce 1919 se na Univerzitě Karlově začala vyučovat egyptologie. První přednášky tehdy vypsal soukromý docent František Lexa, původně středoškolský profesor matematiky a fyziky, který se díky zájmu o starověký Egypt nakonec vydal cestou poznávání této civilizace.
Výborně dochované polychromované vápencové sochy úředníka Nefera byly jedním...

Výborně dochované polychromované vápencové sochy úředníka Nefera byly jedním z překvapivých nálezů roku 2012. Hodnostářovi patřila jedna ze čtyř skalních hrobek v Abúsíru objevených českými egyptology v pohřebním komplexu princezny Šeretnebtej. | foto: Český egyptologický ústav FF UK

Díky Lexově nezdolné vůli i jeho žákům Zbyňku Žábovi a Jaroslavu Černému se tak začala odvíjet historie české egyptologie, která se vypracovala do mezinárodní špičky. A nejen kvůli archeologickým objevům, z nichž mnohé přepisují dosavadní poznatky o starověké zemi. Je to století úspěchů i temného období, kdy archeologové museli v Egyptě ze dne na den skončit.

Egyptologové připravili ke stému výročí průřezovou výstavu. S klíčovými okamžiky, lokalitami, objevy i osobnostmi se zájemci seznámí v prostorách pražského Karolina od 2. srpna do 8. září.

„Výstava má několik rozdílných částí. Akademické začátky jsou prezentovány archivními dokumenty, výzkumy pak zejména velkoformátovými fotografiemi. Pro prezentaci šachtových hrobek jsme zvolili multimediální projekci, která přiblíží složité náboženské texty, jež zdobí jejich pohřební komory,“ popisuje egyptoložka Lucie Jirásková a dodává: „Osvěžením na závěr jsou 3D tisky vybraných nálezů, které uchovává Náprstkovo muzeum. Představují dotykovou část výstavy a ve spojení s tradičními sádrovými odlitky ukazují na rozdílnost a možnosti těchto dvou technik.“

„Chtějte Abúsír“

Prvním českým egyptologem, který se v Egyptě podílel na archeologických pracích dřív, než se tam vydala první oficiální československá expedice, byl Jaroslav Černý. Práci zasvětil výzkumu života dělníků ve vesnici Dér el-Medína, elitní komunitě stavitelů hrobek v Údolí králů.

„Patřil k nejvýznamnějším egyptologům 20. století a českou egyptologii podstatně ovlivnil. Našemu ústavu odkázal svou egyptologickou knihovnu, jednu z největších na světě. Především však z Oxfordu podporoval profesora Zbyňka Žábu. Žába se snažil českou egyptologii udržet, Černý ji svojí vědeckou prací pozvedl na mezinárodní úroveň,“ říká knihovnice egyptologického ústavu Jiřina Růžová, která o Černém napsala knihu.

Výstava

Mezi Prahou a Káhirou

  • Výstava představí století české egyptologie od jejích obtížných začátků přes konkrétní objevy na několika archeologických lokalitách v Egyptě a Súdánu až po jejich význam. Ten spočívá jak ve stále podrobnějším poznávání starověké egyptské společnosti, tak ve srovnávání s dalšími civilizacemi a ve studiu vývoje životního prostředí v dlouhých časových řadách.
  • Co: Výstavu nazvanou Mezi Prahou a Káhirou. 100 let české egyptologie pořádá Český egyptologický ústav FF UK ve spolupráci s Univerzitou Karlovou.
  • Kdy: 2. 8.–8. 9. 2019, denně od 10 do 18 hodin
  • Kde: Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1

Když zemi převzali komunisté, zbavili Jaroslava Černého českého občanství, protože se z Egypta včas nevrátil. Jako profesor egyptologie se uchýlil do Oxfordu, ale kolegům v Praze dál pomáhal odbornými radami.

Byl to on, kdo tehdejšímu řediteli Československého egyptologického ústavu Zbyňku Žábovi doporučil, aby po ukončení záchranných prací v Núbii požádal Egypťany o oprávnění vést archeologický výzkum v Abúsíru. Zdejší nekropole z doby stavitelů pyramid, kde čeští vědci pracují s úspěchem dodnes, byla již dávno předtím zkoumaná a nikdo nevěřil, že je možné připsat si další významné objevy.

Černý však měl pravdu. Rok co rok odtud čeští egyptologové ohlašují další zajímavé úspěchy – Abúsír se stal prestižní archeologickou lokalitou a je jednou z největších, kterou Egypťané propůjčili zahraničnímu týmu ke zkoumání.

„Abúsír jako takový je naším nejvýznamnějším objevem. Kdysi tak podceňovaná lokalita se ukázala být skvělou archeologickou koncesí, která vydává nové a nové památky a především důležité prameny k poznání starého Egypta,“ říká bývalý ředitel ústavu Miroslav Verner.

V normalizačních 70. letech minulého století komunisté práci egyptologů přerušili, protože vědce považovali za potenciální migranty a financování jejich práce za vyhazování peněz. Miroslavu Vernerovi se však časem podařilo přesvědčit děkana, že v mezinárodních závazcích se má pokračovat, a české egyptologii tím zajistil skvělou budoucnost.

Pomáhá kybernetika

Abúsír je dodnes hlavní koncesí českých vědců a výstava v Karolinu mu věnuje významnou část. Dobové fotografie ukážou proměnu archeologické lokality i jejího okolí za poslední století. Satelitní snímek představí území v celé jeho rozlehlosti – právě čeští egyptologové si jako první na světě nechali zpracovat satelitní snímkování abúsírského pyramidového pole. Získali tak detailní snímky lokality a díky tomu vědí o každé nevykopané struktuře, jak se jeví na povrchu.

100 let české egyptologie

Speciál iDNES.cz

100 let české egyptologie

Abúsír však není jedinou lokalitou, kterou ústav v posledních desetiletích zkoumal. Výstava proto představuje i další projekty, jako je účast na akci UNESCO v Núbii, výzkum v Západní poušti či Súdánu.

Práce egyptologů bývá chápána jako objevování památek, to je však jen výchozí bod rozsáhlého bádání, které na terénní výzkum navazuje. Důležité totiž je, co ten který objev znamená a jaký má přínos nejen pro poznání staroegyptské společnosti, ale i pro srovnávací studium civilizací a vývoje životního prostředí v delších časových řadách. Tento výzkum, už mimo pouštní písek v kancelářích, trvá měsíce i roky.

„Nedávno jsme do naší práce zavedli kyberarcheologii. Snažíme se staroegyptskou společnost analyzovat nejnovějšími výpočetními metodami. Máme už poměrně velkou databázi jednotlivých lidských osudů ze 3. tisíciletí před Kristem a díky ní modelujeme různé vztahy mezi rodinami, nepotické struktury, činnost zájmových skupin ve státě a podobně,“ vysvětluje ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta, jak lze díky archeologickým nálezům a jejich analýzám rozplétat vazby v tisíce let staré společnosti a poznávat její fungování.

Autor:

Egyptolog: Průvod faraonů ukázal, jak obrovský tu panuje respekt k minulosti

Dvaadvacet mumií starověkých egyptských panovníků od soboty spočívá v...

VIDEO Velkolepá slavnost, při níž v sobotu v Káhiře přepravili 22 mumií starověkých egyptských panovníků...

Sluneční králové přicházejí, výstava v Národním muzeu začíná

Po pečlivém „zabalení“ deseti tun exponátů a jejich uložení do přepravních...

VIDEO Čeští egyptologové jsou světovým pojmem a zrovna tak jejich objevy, které bude poprvé možné spatřit...

Zemřel egyptolog Břetislav Vachala. Překládal lékařské papyry i milostné písně

Profesor Břetislav Vachala před fragmenty výzdoby hrobky Meriherišefa, které...

Ve středu zemřel bývalý ředitel Českého egyptologického ústavu a v 90. letech i český velvyslanec...

Egyptologové objevili dosud neznámou královnu a hrobku mocného hodnostáře

Severní a východní stěna Chuyho předsíně. (2. dubna 2019)

VIDEO Setibhor je jméno, po němž vědecké expedice v Egyptě marně pátraly po celá desetiletí. Dosud...

Je to země biblických příběhů, proto máme o Egypt takový zájem, říká expert

Egyptolog Jaromír Krejčí před pyramidou panovníka 5. dynastie Sahurea v Abúsíru.

VIDEO Seriál Egyptolog Jaromír Krejčí se kromě jiné problematiky specializuje na architekturu starověkého Egypta...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

V kontejneru vzplála stará elektrobaterie, patrně kvůli technické závadě

26. dubna 2024  12:45

Zřejmě závada na staré elektrobaterii způsobila páteční požár kontejneru na skladování...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...