Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

Zemřel egyptolog Břetislav Vachala. Překládal lékařské papyry i milostné písně

  18:31
Ve středu zemřel bývalý ředitel Českého egyptologického ústavu a v 90. letech i český velvyslanec v Egyptě a Súdánu. Egyptolog Břetislav Vachala podlehl těžké nemoci v nedožitých 68 letech. Vachala zasvětil svůj vědecký život překladům staroegyptské literatury.

Profesor Břetislav Vachala před fragmenty výzdoby hrobky Meriherišefa, které byly nalezeny v zásypu Intiho hrobky. | foto: Český egyptologický ústav FF UK

Hieroglyfické písmo označovali staří Egypťané jako „písmo božích slov“ a literaturu jako „krásnou řeč“. K obojímu měli nesmírnou úctu. Stejně jako egyptolog Břetislav Vachala, který překladům staroegyptské literatury zasvětil svůj vědecký život.

K jeho nejoblíbenějším postavám, které čeští egyptologové objevili v Abúsíru - na své hlavní archeologické koncesi v Egyptě, kde pracují 60 let, patřil kněz a soudce Inti. Žil před 4 300 lety a patřil k egyptské elitě. Jeho hrobku v jižním Abúsíru na nekropoli z doby stavitelů pyramid odkryli čeští egyptologové v roce 2000.

A právě díky Břetislavu Vachalovi si mohli připsat další prvenství, jichž často ve svých výzkumech dosahují: na severní stěně hrobky objevil znalec staroegyptské literatury nejstarší doloženou milostnou píseň na světě. Začíná slovy „Miluji tě, jsa podmaněn tvou krásou“.

„Jelikož se zde zmiňuje ‚uchvácení ženskou krásou‘, jde nejspíše o začátek nejstarší dochované milostné písně, která tak předchází o více než tisíc let milostné písně z ramessovské doby. Jiné milostné písně z tohoto dlouhého časového období se nedochovaly,“ vysvětloval Břetislav Vachala, když loni spolupracoval na seriálu ke století české egyptologie v MF DNES a na iDNES.cz.

„Jedny z prvních knížek, které jsem jako školák mohl číst, byly od - tehdy mně neznámého - egyptologa Břetislava Vachaly. Později se tento významný český vědec, profesor oboru, velvyslanec v Egyptě a především vynikající egyptolog s obrovským přehledem o této civilizaci stal mým učitelem, kolegou a posléze a nejvíc kamarádem. Spolu jsme se dlouhé roky vydávali na expedice do Abúsíru, které prakticky každý rok přinášely světové objevy z dávno zaniklého světa starých Egypťanů. Ty stovky historek, které jsme spolu zažili, se hluboce otiskly do času, který nás obklopuje,“ vzpomíná egyptolog Miroslav Bárta.

„Jsou lidé, kteří - když se odmlčí, skoro nikdo si toho nevšimne. A pak jsou takoví, po kterých zůstane navždy nevyplnitelné prázdno. Český egyptologický ústav, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova i tato země přisly ve středu 24. 6. o vynikající lidskou bytost,“ dodal. Podle Bárty profesora Vachalu nejlépe vystihuje tento staroegyptský text:

Ti učení písaři z pradávných dob, kteří předpověděli budoucnost! Jejich jména jsou věčná , ačkoliv sami odešli... Tito mudrci předpověděli budoucnost, to, co vyšlo z jejich úst, se také stalo... I když jsou sami skryti, jejich moc se přenáší na všechny, kteří čtou jejich naučení. I když odešli a byli zapomenuti, jejich knihy je stále připomínají.

Chvála mudrců a knih

Staří Egypťané sepisovali náboženské texty, ale znali i mnohé jiné literární žánry. Psali třeba pohádky, povídky a královské novely, stejně jako životopisy, naučení, proroctví, bajky, satiry či chvalozpěvy a milostné písně. Díky Břetislavu Vachalovi si mnohé můžeme číst i v češtině. 

K jeho nejvýznamnějším dílům posledních let překlady lékařských papyrů, které v češtině začaly vycházet vůbec poprvé. S Evženem Strouhalem a Hanou Vymazalovou se podílel na třídílném knižním projektu Lékařství starých Egypťanů, z něhož dva díly už vyšly, a loni dokončoval rukopis Staroegyptský Ebersův lékařský papyrus. Opět jde o jeho první český překlad, navíc s výkladem a faksimilemi.

Jsa podmaněn tvou krásou... Jak Češi objevili nejstarší milostnou píseň

„Je to nejdelší dochovaný lékařský papyrus o délce téměř 20 metrů, který zaznamenává 877 případů chirurgických, interních, močových, kožních a popisuje léčení například i popálenin či uštknutí jedovatými hady. Pochází z doby před 3500 lety a prokazuje spolu s dalšími lékařskými papyry vysokou úroveň egyptské medicíny. Však také staroegyptské lékařské znalosti postupně převzaly medicíny řecká, římská, židovská, byzantská a arabská, jež vyústily v lékařství evropské,“ vysvětloval v seriálu pro MF DNES Břetislav Vachala.

„Spolupráce s profesorem Vachalou byla vždy skvělá, byl nesmírně pracovitý a pečlivý,“ vzpomíná egyptoložka Hana Vymazalová. „Překlad Ebersova papyru, který připravil ve spolupráci s nakladatelstvím Academia, by měl vyjít ještě letos. Třetí díl Lékařství starých Egypťanů je rozepsaný, jeho vydání se asi bude muset trochu odložit,“ dodává.

SERIÁL 100 let české egyptologie

Za nejpůsobivější staroegyptské texty považoval Břetislav Vachala ty, které zdůrazňují princip maat, tedy zásady pravdy, práva a spravedlnosti. „Jsou to hodnoty, které nikdy nezanikly, a také křesťanství je přijalo a prohloubilo. Ve 125. kapitole Knihy mrtvých se každý člověk bez rozdílu podrobuje před bohem Usirem posmrtnému soudu, kde před božím tribunálem prohlašuje, že za svého pozemského života byl mravný a slušný a nedopustil se žádného zločinu proti lidem, bohům ani zvířatům, těchto jeho různých prohlášení je 42. V kladném případě dosáhne nerušené věčné posmrtné existence na onom světě,“ vysvětloval expert na staroegyptské písemnictví.

Čeští egyptologové uspěli tam, kde to jiní vzdali, ukáže výstava

Starodávná tajuplná civilizace na Nilu se svými monumentálními památkami ho zajímala už od dětství. Jak píše egyptolog Ladislav Bareš, v devíti letech si Vachala začal dopisovat s tehdejším ředitelem ústavu Zbyňkem Žábou. Od studia egyptologie ho neodradila ani složitá 70. léta, kdy normalizační komunisté oboru ani trochu nepřáli.

Odchod Břetislava Vachaly je pro egyptologii velká ztráta vědecká, pro egyptology navíc i lidská. „Mezi kolegy a studenty i mezi spolupracovníky české expedice v Egyptě byl známý a oblíbený pro svou veselou, optimistickou povahu, kterou ani dlouhá a těžká nemoc nedokázala zakalit,“ uvádí Ladislav Bareš.

„Byl nejen velkým znalcem starého Egypta, jeho jazyka, písemnictví a duchovního odkazu, ale především skvělým člověkem a nám všem dobrým přítelem, který své kolegy dokázal nadchnout k společné práci, své žáky k hlubšímu zájmu o studium a laickou veřejnost k zájmu o starý Egypt,“ uzavírá ředitel Českého egyptologického ústavu Jiří Janák.

Sluneční králové přicházejí, výstava v Národním muzeu začíná

Národní muzeum v Praze nabízí návštěvníkům největší archeologické objevy...

VIDEO Čeští egyptologové jsou světovým pojmem a zrovna tak jejich objevy, které bude poprvé možné spatřit...

Poprvé v historii můžeme čelit kolapsu civilizace, říká egyptolog Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta

VIDEO Seriál „Většina našich elit musí přepnout do jiného modu. Přál bych naší zemi víc skutečných lídrů, kteří...

KVÍZ: Co víte o českých objevech v Egyptě?

Novinářka Ivana Faryová je autorkou knihy Tajemství ukrytá v písku – 100 let...

Česká egyptologie, to je světový pojem. Letos oslavila sto let své existence. K tomuto výročí...

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky...

Dávní stavitelé lodí neznali rovná prkna, ukázal objev českých egyptologů

Stan označuje místo uložení lodi a její velikost.

Je to jediný člun z doby před 4500 lety, který byl kdy objeven a kompletně zdokumentován moderními...

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

  • Nejčtenější

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Moderátor tepal šéfa lékařů, vrátil mu to další host. Nova se omluvila

V názorový střet se změnil večerní rozhovor v Televizních novinách na Nově. To když moderátor Petr Suchoň po žádosti o...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Nepřišel jsem dělat politiku, nabízím služby zemi, tvrdí nový ministr Blatný

Šíření koronaviru u nás začíná zpomalovat, říká v rozhovoru pro MF DNES nový ministr zdravotnictví Jan Blatný. Pro...

Nouzový stav bude do 20. listopadu. Vláda ale chtěla delší dobu

Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru do 20. listopadu. Bylo pro to 86 z 97...

V pátek přibylo v Česku 13 605 případů nákazy. Je to méně než před týdnem

Sledujeme online V pátek přibylo v Česku 13 605 nově potvrzených případů nemoci covid-19, to je zhruba o 1 650 méně než před týdnem....

Olomoucký kraj má zájem o linku na výrobu roušek, kterou nabídl Tchaj-wan

Nově zvolené zastupitelstvo Olomouckého kraje odhlasovalo, že má kraj zájem o převzetí jedné z pěti linek na výrobu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...