Senátor a bývalý člen hnutí STAN Zdeněk Hraba na konferenci Stálé komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury. (19. října 2021)

Senátor a bývalý člen hnutí STAN Zdeněk Hraba na konferenci Stálé komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury. (19. října 2021) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Senátor Hraba odchází ze STAN. Část je pirátštější než Piráti, vysvětluje

  • 104
Senátor Zdeněk Hraba se rozhodl ukončit členství ve STAN. Vládní hnutí se podle něj posunulo od hájení zájmů a řešení problémů běžných lidí k prosazování postojů v podstatě opačných, k aktivistické politice. Už nadále nechce nést zodpovědnost za „přešlapy a sporné kroky“ jiných reprezentantů STAN, které nemůže nijak ovlivnit. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je Hrabův odchod přirozené vyústění toho, jak se jeho názory vzdalovaly od pozic STAN.

Ministr vnitra Rakušan vyjádřil, že Hrabovo rozhodnutí považuje za přirozené vyústění dlouhodobého procesu. „Jeho názory se postupně vzdalovaly tomu, jaké pozice STAN zastává například v otázce manželství pro všechny, ale i v dalších oblastech,“ uvedl. Odchod považuje za čisté řešení pro obě strany. „Přeji mu úspěchy v další práci jak v Senátu, tak v komunální politice,“ doplnil Rakušan.

Hraba je předsedou senátní komise pro ústavu, do horní parlamentní komory byl zvolen za STAN v roce 2018 v obvodu Benešov. Dnes napsal, že hnutí mu bylo sympatické tím, že řešilo skutečné problémy lidí „na nejnižší a nejdůležitější úrovni, na městech a v obcích“. To se ale začalo měnit.

„Postupně však do hnutí začali přicházet noví lidé, nové pohledy, nové zkušenosti s novými kolegy v hnutí. To bylo znásobeno mnohdy nepřijatelnými nápady prosazovanými koaličním partnerem hnutí, tedy Piráty. A některé viditelné tváře pak začaly být pirátštější než sami piráti,“ míní. STAN se podle něj - až na četné výjimky - posunulo od pragmatické politiky pro normální lidi, kteří mají rádi a preferují svůj suverénní stát, národ, domov a rodinu, k aktivistické politice.

V posledních měsících hnutí podle Hraby ukázalo, že své kroky a sporná rozhodnutí nedokáže a ani nemůže věrohodně vysvětlit. „Jsem přesvědčen, že v hnutí je stále mnoho slušných, poctivých a pracovitých lidí, kteří dobře spravují své obce, mnozí z nich zastupují občany i na parlamentní úrovni,“ uvedl. Dál hodlá hájit zájmy občanů svého obvodu a své názory nehodlá měnit. „Do žádné strany ani hnutí nepřestupuju,“ dodal.

Minulý rok se senátor ohradil například proti tomu, aby měli koaliční partneři Piráti stejně ministrů jako právě nečekaně silně kroužkovaný STAN.

„Smlouva je smlouva, ale karty rozdali voliči. Mimochodem stovky let platí Clausula rebus sic stantibus, tedy že smlouvy platí za předpokladu, že věci zůstanou, jak jsou. A já myslím, že volič výsledkem voleb podmínky dost změnil,“ napsal po televizní debatě na Twitteru v říjnu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video