Předseda Senátu Miloš Vystrčil hovoří na tiskové konferenci po jednání s...

Předseda Senátu Miloš Vystrčil hovoří na tiskové konferenci po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. (19. května 2020) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vystrčil zůstane šéfem Senátu, do Česka smí přijet až 300 vojenských lékařů

  • 117
Miloš Vystrčil zůstane předsedou Senátu i pro 13. funkční období horní komory parlamentu, shodly se na tom všechny senátorské kluby. Místopředsedové budou nově čtyři místo pěti. Zůstanou jimi Jiří Růžička a Jan Horník za STAN a TOP 09 a Jiří Oberfalzer z ODS. Jediným nováčkem ve vedení Senátu bude Jitka Seitlová z KDU-ČSL.

„Dohodli jsme se, že snížíme počet místopředsedů na čtyři. Předsedu Senátu bude nominovat klub ODS a TOP 09. Bude jím současný předseda Miloš Vystrčil,“ uvedl předseda společného senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

Strany se také dohodly na rozšíření senátních výborů. Sociální se oddělí od zdravotního, vznikne tak jeden navíc. Povede ho dosavadní místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. 

Změny nastanou i v senátních komisích. Ta pro audity Evropské unie o dotacích se změní na komisi pro dohled nad poskytováním dotací z veřejných rozpočtů. Vznikne také komise pro kraje.

Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 ani společný klub ANO a ČSSD nebudou mít v užším vedení horní komory žádné zastoupení. Místo ve vedení po Milanu Štěchovi z ČSSD, který po čtvrt století v říjnových volbách mandát neobhájil, tak zůstane neobsazené.

Předseda senátorského klubu STAN Petr Holeček uvedl, že na šéfech výborů byla shoda napříč kluby. Jde podle něj o odborníky na dané oblasti, nebral se tedy ohled na to, z jaké politické strany pocházejí. Podle Holečka dal Senát veřejnosti najevo, že je schopen se domluvit.

Říjnové senátní volby tak neměly na obsazení klíčových funkcí velký dopad. Na křeslo předsedy přitom po volbách pomýšlelo hnutí Starostové a nezávislí. Oslabil je však odchod TOP 09, která nově utvořila společný klub s ODS. 

Senát schválil pomoc zdravotníků NATO i ošetřovné

Senátoři ve čtvrtek také schválili návrh vlády, který schvaluje příjezd až 300 vojenských zdravotníků z členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie na pomoc s epidemií koronaviru. Rozhodnutí bylo jednoznačné, pro bylo 47 ze 48 přítomných. Proti byl jen senátor Jaroslav Doubrava z hnutí Severočeši.cz.

Případné působení zahraničních vojáků v Česku podléhá podle ústavních pravidel souhlasu obou parlamentních komor. Dolní komora návrh schválila v úterý.

„V současné době nelze zcela konkrétně specifikovat podobu této pomoci, jelikož se bude odvíjet od možností a nabídky spojeneckých zemí a aktuální potřeby ČR,“ stojí ve vládních podkladech pro zákonodárce.

Senát odpoledne schválil také vládní návrh na rozšíření ošetřovného během epidemie covidu-19. Stát ho bude vyplácet po celou dobu uzavření škol nebo karantény dítěte. Dávka bude činit 70 procent vyměřovacího základu, schválili jednohlasně senátoři. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Dávka se nyní vyplácí ve výši 60 procent po devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky je mohou pobírat až 16 dnů. Nárok na ošetřovné budou mít podle vládní předlohy i lidé s nemocenským pojištěním pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video