Libor Lochmann ze svého útvaru udělal jednotku na světové úrovni.

Libor Lochmann ze svého útvaru udělal jednotku na světové úrovni. | foto: David Neff, MAFRA

Šéf komanda, které dopadlo prchajícího Kajínka, má šanci šéfovat policii

  • 38
Vedoucí týmu, kterému se podařilo po útěku z Mírova dopadnout nejhledanějšího českého vězně Jiřího Kajínka, má šanci stát se novým policejním prezidentem. Podle informací MF DNES je právě Libor Lochman jedním z horkých kandidátů.

Jedním z kandidátů na post policejního prezidenta je podle informací MF DNES ředitel Útvaru rychlého nasazení (URNA) Libor Lochman. Jde o jednoho z nejzkušenějších policistů, pod jehož vedením se URNA ocitla mezi absolutní špičkou policejních protiteroristických komand.

"Křeslo policejního prezidenta není mou ambicí. Má práce mě baví a rád bych v ní i kvůli novým a zajímavým projektům pokračoval. Před námi stojí nový netradiční a velmi sofistikovaný výcvik v boji proti terorismu a organizovanému zločinu. Tohle mě naplňuje," vysvětluje Lochman.

Na druhé straně přiznává, že jej lidé z policejního prezidia nedávno navštívili a sondovali, zda by post šéfa policie bral. Podle informací MF DNES zaznělo i datum: 1. ledna 2011. "Šlo o neoficiální vyptávání, jak bych se k té nabídce postavil," říká zdrženlivě Lochman.

A jak by se tedy k nabídce postavil? "Vím přesně, co bych odpověděl, ale veřejně to sdělovat nebudu a stejně tak nebudu spekulovat, jsem loajální k současnému policejnímu šéfovi Martinů, jehož si vážím."

Co mělo vlastně ono "neoficiální vyptávání" znamenat a kdo jej oslovil, Lochman odmítl upřesnit. "Vlastně jsem to ani nebral příliš vážně," zlehčuje význam schůzky.

Ministr vnitra Radek John popírá, že by v současné době o výměně policejního prezidenta uvažoval. Odchod neplánuje ani Martinů, který informaci, že by někdo z jeho přímých podřízených oslovil s nabídkou na jeho post Lochmana, označil za nesmysl.

John na druhou stranu otevřeně mluvil o změně nejvyššího policejního šéfa ještě předtím, než ministerstvo převzal. V televizní debatě na začátku července uvedl, že policii bude vést "náš člověk".

Později vysvětlil, že "naším člověkem" myslel kandidáta, na kterém se shodnou všechny tři strany vládní koalice. Zároveň uvedl, že změna není aktuální. Martinů už při svém nástupu slíbil, že po pěti letech sám předá svou funkci nástupci. Pětiletka Oldřicha Martinů skončí 31. května 2012.

Nový šéf by se neměl bát politiků

Fakta

Jak se už nyní promítají úspory do práce policie:

Konec náboru
Příjem nováčků byl zastaven. Ty, kteří odcházejí, nikdo nenahradí. Výsledek: Policistů je méně.

Ruší se služebny
Z úsporných důvodů policie ruší desítky služeben. Výsledek: V menších městech už nebudou policisté vidět tak často jako nyní.

Limity na benzin
Vedení policie přísně kontroluje, zda jednotlivé služebny dodržují limity na pohonné hmoty. Ty jsou extrémně nízké. Výsledek: Na příjezd policie se dlouho čeká.

Omezit práci na směny Pracovní doba se upravuje tak, aby méně policistů dostávalo příplatky. Výsledek: V některých okresech zrušili noční dopravní hlídky.

Psovodi jen na mobilu Policejní psovodi nejsou přes víkendy v práci, ale drží pohotovost doma. Výsledek: Na místo, kde je pes potřeba, přijedou později, pachová stopa už může být pryč.

Volání po odchodu Martinů zatím sílí mezi jeho podřízenými. Policistům vadí, že loajálně ustupuje politikům a neprotestuje proti drastickým úsporám, které výrazně komplikují jejich práci. "Většina policistů chápe, že se musí šetřit. Více jim vadí ta nejistota a napětí, které se uvnitř policie stupňují. Chybí jakákoli koncepce, nikdo neví, co s námi bude dál. Ministr vnitra i policejní prezident tuto skepsi svými vystoupeními v médiích ještě přiživují," říká místopředseda policejních odborů Daniel Bláha.

"Nový šéf by se neměl bát zastat se policistů. Měl by za ně bojovat a nejenom kývat na nekompetentní názory politiků. Martinů skáče vždy přesně tak, jak politici pískají. Velmi mu to ubírá na autoritě," přidává se i jeden z vysokých policejních důstojníků.

Policie je i bez vládních škrtů finančně na dně. Hromadně ji opouštějí lidé. Podle odborů dá ještě letos výpověď 6 tisíc policistů, což ohrozí bezpečnost v Česku. Martinů dal totiž zákaz nabírat místo nich nováčky. "Je to přehnané číslo. Podle našich informací odejdou jen tři tisíce lidí. Po převelení příslušníků cizinecké police bude pokles počtu policistů minimální. Žádné ohrožení bezpečnosti nebo snížení akceschopnosti policie nehrozí," reagoval John.

Přes jeho ujišťování, že "výkon nebude omezen", policie už nyní kvůli úsporám značně osekává svou službu. Ubývá například motorizovaných hlídek, protože není na benzin. V jednom jihomoravském okrsku například nesmějí ujet více než 20 kilometrů za den. Krajský hejtman Michal Hašek proto nabídl, že ve službě budou moci policisté jezdit hromadnou dopravou zadarmo.

Kvůli úsporám se také ruší policejní služebny. "Dostali jsme dopis od krajského policejního ředitele, že služebna u nás zůstane, pokud příští rok město přispěje 200 tisíci korunami na provoz," říká starostka Police nad Metují Ida Seidelmanová. Zastupitelé města platit policii za ochranu odmítli.

Problémy s úsporami řeší i neoficiální kandidát na policejního prezidenta Lochman. "Šetřit samozřejmě budeme. Zatím si ale dost dobře neumím představit, že omezíme například výcvik ve střelbě," říká. Obává se, aby škrty nepřekročily mez, která by snížila schopnosti jeho mužů při ostrých akcích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video