Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Se slovem vřed už nebudu hrát, říká Čunek

  21:12aktualizováno  15. listopadu 11:42
Michaela Jílková zpovídala žhavého kandidáta na předsedu KDU-ČSL, senátora a kontroverzního starostu Vsetína Jiřího Čunka. Stojí si za způsobem, kterým vystěhoval romské neplatiče? A jaký vřed by vyřízl lidové straně?

Rozhovory Michaely Jílkové

Video: ■ 1. část2. část3. část4. část

Pane senátore, zachoval jste se slušně jako křesťan, když jste svůj problém s problémovými občany přesunul na starosty malých obcí?
To nebyl můj problém. To je problém nejen našeho města, ale celé České republiky. Bez stěhování tento problém v republice vyřešen být nemůže.

Víte, jde o to, že vy jste je vystěhoval nejen ze svého města, ale dokonce i ze svého kraje.
Já jsem je nevystěhoval. Oni se přestěhovali.

Podle vás sami dobrovolně, ze své vlastní iniciativy.
No, ta situace byla taková, že my jsme pro ně už žádný příbytek nebo byt neměli. Vystěhováni být mohli, protože měli soudní příkaz. Co se týká stěhování, tak v EU je volnost pohybu.

Starostové říkají, že jste udělal sprosťárnu. Tak bylo to férové?
Já si myslím, že ano. My tady přece nejsme starosta pro starostu. My jsme tady pro občany. Občané byli v nouzi a my jsme jim bezúročnou půjčkou pomohli k nemovitosti. Ideálnější by bylo, kdyby si zakoupili byty vedle bytů všech pánů premiérů - těch máme teď hodně. Vedle všech poslanců a všech těch pseudohumanistů. Pak by se s tím problémem začalo konečně něco dělat.

Když jste teď řekl, že jste se k těm starostům zachoval férově, tak ...
Ne, ne. Já jsem to neřekl. Já jsem se zachoval férově k tomu problému.

Tak ke starostům jste se zachoval jak? Korektně?
Bylo to zákonné.

A je v pořádku, že jste je dopředu neinformoval, že jim do obce stěhujete problémové občany?
To je v pořádku. Určitě.

Prosím vás, tak občan byl nepřizpůsobivý u vás ve Vsetíně. Proč by se měl stát přizpůsobivým zrovna v malé obci, kde není práce?
To je na hranici vtipu, dovolávat se toho, že se stěhuje do oblasti, kde není práce. Ten občan u nás téměř nikdy nepracoval, tak proč by pracoval někde jinde? Jeho dávky životního minima se všemi ostatními bohatě stačí, a dokonce předčí jakýkoliv jeho možný získaný příjem z práce, kterou by někde mohl mít. Takže dokud se nezmění zákon, není motivován, aby pracoval.

Takže zatím neočekáváte, že by tento občan v té malé obci začal pracovat.
Víte, očekávat nepravděpodobné je nesmyslné. Ale očekáváme jinou věc. Zásadní změnu chování toho občana ve chvíli, kdy je zodpovědný za svůj majetek a požadavky na něj kladené, jako je placení elektroměru, vodoměru. Protože jinak zase upadne do dluhu a už mu nikdo nepomůže.

Vy se tedy domníváte, že člověk, který zakoupí nemovitost za tři sta až čtyři sta tisíc v dezolátním stavu a jeho jedinou perspektivou je, že ji bude splácet patnáct až dvacet let ze sociálních dávek, se postaví na vlastní nohy?
Já se to nedomnívám, my jsme o tom přesvědčeni!

Takže člověka posílí, když je na sociálních dávkách, koupí si zbořeninu a je zatížen splácením několikasettisícového dluhu. A k tomu ještě musí investovat do jímky, zavedení elektřiny či plynu. To vše stojí peníze, pane starosto.
Vážně?

Ano.
Tak on to teprve teď pochopil. Mnozí si zakoupili nový nábytek, všichni mají televizi, satelit - a kde na to vzali? No přece ze sociálních dávek, které vůbec nejsou málo štědré. My jsme jim prostě nastavili podmínky tak, že teď musí přiložit ruku k dílu. Místo toho, aby byli někde pod mostem, mohou si topit.

Když tyto zchátralé domky jsou taková výhodná koupě, koupil byste je třeba svým dětem?
Ne, ne, já se o své děti nestarám. Ony si to musí koupit samy.

A doporučil byste jim koupit takovou "výhodnou" chaloupku?
Věřte mi, že kdyby mé děti měly být na ulici a někdo by jim nabídl bezúročnou půjčku a tady tento domek, určitě bych jim to doporučil.

Ještě jste mi neodpověděl na otázku, jestli si myslíte, že ti nepřizpůsobiví občané se přizpůsobí zrovna v těchto odlehlých oblastech uprostřed lesů v polozbořeném domku?
To už začalo být jako v pohádce, už jsem čekal něco jiného - o trpaslících - a málem jsem teď usnul. Ale je to vážná věc. Ten zásadní prvek změny je v tom, že jsme je konečně poprvé v životě zrovnoprávnili s jinými občany, i když ne tak úplně, protože těm jiným nedáváme bezúročné půjčky na dvacet let. Zakoupili si nemovitost, mají možnost se o ni starat a konečně mají poprvé v životě možnost starat se sami o sebe.

A myslíte, že to dovedou?
Já jsem přesvědčen, že drtivá většina to dokáže. Mnozí z nich si nezaslouží, aby byli opovrhováni nebo podceňováni, protože, jak se ukazuje, jsou šikovní.

Někteří z nich už říkají, že nemají peníze. Starosta obce Čechy pod Košířem jim chce půjčit na autobus a jídlo. Radíte mu, aby jim ty peníze půjčil?
Neradím mu, aby jim půjčil. Říkám mu - nedělejte to. Ti lidé to zkoušejí. Oni "nemají peníze", ale přitom drtivá většina z nich si koupila nový nábytek. On jim musí hlavně říct, že jim nikdo nepomůže. A oni, když zjistí, že to divadlo už nemohou na nikoho hrát, tak ho hrát přestanou a začnou se chovat jako normální lidé.

Poslyšte, pane senátore, když jste se ke všem zachoval tak dobře a férově, proč jste těm občanům neukázali alespoň na mapě, kam budou vystěhováni, proč jste jim neukázali fotografii toho domku s velkým nápisem: cena 300 až 400 tisíc korun?
A jak to víte, že to tak nebylo?

No, protože většina z nich byla překvapena, kde se vůbec ocitli. Přišli za starosty a vůbec nevěděli, kde jsou. To jsou svědectví od oněch starostů.
Já s těmi lidmi mám takovou zkušenost: přestože je považuji v mnohém za zcela normální občany, tak v jednom se přece jenom liší. Téměř každý den říkají něco úplně jiného. A většinou podle toho, jak se jim to podle momentální situace zdá pro ně výhodné.

A čím si tedy vysvětlujete, že jsou takoví nespokojení?
Ale oni byli nespokojení vždycky. Nikdy nebyli spokojení.

Takže nikdy nebudou spokojení?
Teď teprve budou spokojení. Protože přece nemůže být spokojen ten, kterému se všechno donese na podnose až k nosu, a to včetně peněz a všech ostatních věcí. Takhle to většinou dělaly všechny ty organizace, které my nazýváme pseudohumanistické.

Ještě prosím, kdybyste mi objasnil, čím někteří tito problémoví občané mohou být přínosem pro ty malé obce? Když říkáte, že všichni mají být spokojení.
Tak minimálně tím, že problémem malých obcí je vylidňování. Když do malé obce přijde nějaká rodina, tak se zvýší finanční příjem té obce.

A ještě nějaký přínos vidíte?
Tak, ještě nějaký ... Řekněme kulturní. Ti lidé se věnují, aspoň u nás se věnují, tancům, zpěvům v kroužcích.

Takže vlastně kulturní osvěta?
Může to tak být, kdo je takto naladěn.

Proslavil jste se slovem vřed. Řekl jste také, že Česko má řadu vředů, které je potřeba vyčistit. Od kterých vředů byste očistil vaši stranu, tedy KDU-ČSL?
Já se obávám, že už nebudu dále hrát s tím slovem vřed. Protože pro některé by to mohlo znít až příliš pejorativně. Tím slovem byl od začátku myšlen ten pavlačový dům a není třeba používat tak silného výrazu pro všechno.

Takže vy v lidové straně vředy nemáte?
Tak vřídky tam máme, to určitě. Problémky.

Pojďme k těm vřídkům. Které byste vyčistil?
Ale já bych ani nechtěl nic řezat, čistit. Nechtěl bych tam vystupovat proti něčemu, ale spíš něco řešit. Být pro něco.

Pane senátore, nalijme si čistého vína. O vás se uvnitř KDU-ČSL mluví jako o největším favoritovi na post předsedy.
Vážně?

Představte si.
To mě překvapuje.

Jen jestli teď mluvíte pravdu ... To byste měl - jako křesťan.
A jak víte, jestli jsem křesťan?

No tak jste v křesťanské straně.
Ale vždyť tam je spousta lidí, kteří křesťany nejsou.

Jste věřící?
V co myslíte, tedy?

V Boha.
Jo, tak to ano, ano.

To byste neměl lhát, že ano?
No, to by nikdo neměl lhát.

A nelhal jste teď, když jste mi řekl, že netušíte, že jste nejvážnějším favoritem na předsedu KDU-ČSL?
Já to skutečně netuším reálně. Ono se to pořád jenom říká, slyším to od novinářů.

Prohlásil jste, že když budete mít plošnou podporu, tak budete kandidovat na předsedu. Kolik stranických organizací vás už podpořilo?
Tak minimálně domovská zlínská, ta mně řekla, že ano. Pak brněnská organizace mi dala signál, že by mě ráda podpořila. Ještě hodonínská, tak postupně ...

A pražská ...
Ano, pražská organizace se také vyjádří, zatím se vyjádřili někteří členové.

Tak zatím to jde dobře. Budete tedy kandidovat?
To není jenom o té podpoře. To není jediná věc, proč jsem se dosud nerozhodl.

No tak co to je, pane senátore?
Jsou tu ještě další důvody. S jakými spolupracovníky budu pracovat, jaký tým tam bude.

Místopředsedy volí sjezd až poté, co zvolí předsedu.
No to zvolí, ale já s tím týmem mám spolupracovat. A já jsem zvyklý z radnice i z kraje, že to musí být tým lidí, kteří jsou schopni jít jedním směrem. A to je velice důležitá věc.

Takže vy se bojíte, že kdybyste byl tím předsedou, že vám navolí místopředsedy, se kterými si nebudete rozumět?
Já se ničeho nebojím v tomto směru. Kdyby to tak bylo, tak já toho předsedu dělat nebudu.

To znamená, že kdybyste byl zvolen předsedou a pak by se volili místopředsedové …
... a kdyby tam byl někdo, kdo by mně zásadně vadil, a já v tom viděl nemožnost pokračovat v práci, aby byla efektivní, tak bych tu práci skutečně nedělal. Požádal bych sjezd, aby zvolil někoho lepšího.

Co a kdo by vám tak zásadně vadil?
Já jim to nechci vzkazovat teď přes noviny.

Netýká se to usnesení, které zapovídá jakoukoli spolupráci s komunisty? Řekl jste, že by mělo být upřesněno.
Mně jde o to, že ústředním tématem strany, jakou je KDU-ČSL, nemohou být pořád komunisté. Žádným programem strany nemůže být taková negace - pořád mluvit o tom, že nesouhlasím s někým, že nechci, aby tam byli komunisté. U některých členů to skutečně došlo až do takových absurdit, že kdyby Sněmovna měla odhlasovat, že slunce je žluté, a komunisté pro toto zcela jistě logické usnesení zvedli ruku, tak lidovci ji raději nezvednou, aby se neřeklo, že hlasovali s komunisty. Proč se zaměstnávat někým, kdo za nic v zásadě nestojí?

Co tedy navrhujete?
Já jsem přesvědčen, že na sjezdu bychom si měli jasně říct, že komunistická strana nám nemůže svým hlasováním pro některé věci zabránit, abychom šli směrem, který jsme si určili s jinými stranami.

Mohli byste tedy s komunisty hlasovat třeba pro vládu, která by vedla k předčasným volbám?
Teď nemluvím o tom, zda volby preferuji nebo nepreferuji - ale když bychom se dohodli, že chceme jít k předčasným volbám, tak bychom se neměli ohlížet na to, jestli pro to náhodou budou hlasovat taky komunisté.

A kdyby chyběla dohoda se sociální demokracií, tak by se prostě dohodly jen tři demokratické strany plus komunisté?
Ne, ony by se dohodly ty tři demokratické strany a nechaly by to na hlasování. A buď by to prošlo, anebo ne.

Jak se stavíte k vládě podporované komunisty?
Tak to už je zcela něco jiného, to je nepřijatelné.

U vás na radnici jste vydal zákaz nakupování balených vod do kanceláří. Že se mají všichni osvěžovat vodou z vodovodu, protože je dobrá a ušetříte tím. Kdybyste se stal předsedou, bude se pít voda z kohoutků i na zasedáních KDU-ČSL?
Pokud ta zasedání budou ve Vsetíně …

Ale tady v Praze je také kvalitní voda.
Já nevím, jestli tady v Praze je to stejné.

  • Nejčtenější

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Zneužili mého jména k úplnému nesmyslu. Chirurg Pirk se obrátil na policii

Kardiochirurg Jan Pirk se obrátil na policii kvůli zneužití svého jména. Podal trestní oznámení na web...

Nový PES může ve 4. stupni otevřít obchody, hotely či sport testovaným

V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Napumpovat stamiliardy do ekonomiky se vyplatilo, shodl se Zeman s vládou

V Lánech na Kladensku jednal poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, na které byli pozváni premiér Andrej Babiš a...

Laboratoř v Česku zjistila britskou mutaci viru, je o 40 procent nakažlivější

V Česku je podezření na výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta....

Mladí se sdružují na sociální síti Discord. Hrají tam hry i opisují

Premium „Promiň, jdu volat s klukama,“ odpovídá matce na zavolání dvanáctiletý Tomáš. Následně se zavře v pokoji a několik...

V únoru bude chladněji než v lednu. Přes den kolem nuly, v noci mráz

V následujících čtyřech týdnech bude v Česku nejchladněji od prvního února, denní teploty se ale zřejmě budou držet...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...