Šéf poslaneckého klubu STAN prosadil přes nesouhlas ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové týden placeného volna ročně pro zaměstnance, kteří působí na táborech a akcích pro děti a mládež.

Šéf poslaneckého klubu STAN prosadil přes nesouhlas ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové týden placeného volna ročně pro zaměstnance, kteří působí na táborech a akcích pro děti a mládež. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Poslanci kývli na týden dovolené pro dobrovolníky i sdílená pracovní místa

  • 107
Na týden placeného volna ročně budou mít nárok zaměstnanci, kteří působí na táborech a akcích pro děti a mládež. Návrh šéfa poslanců STAN Jana Farského Sněmovna schválila při změně zákoníku práce, která má jako hlavní cíl uzákonění sdílených pracovních míst. Prošla i nová pravidla pro stanovení dovolené.

Farský prosadil návrh s širokou podporou přes výhrady ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Možnost využití už nyní zakotveného až třítýdenního neplaceného volna by se měla rozšířit i na sportovní soustředění dětí a mládeže.

Podmínkou pro získání týdne dovolené bude, že zaměstnanec působí ve spolku, který je registrovaný minimálně 5 let a dobrovolnické činnosti se věnuje minimálně rok. Týden hrazené dovolené navíc pro dobrovolníky, kteří pracují s mládeží, stát vyjde na 50 milionů ročně.

O jedno místo se bude moci podělit více pracovníků

Změnu zákoníku práce vláda předložila kvůli uzákonění sdílených pracovních míst. „Inspirovali jsme se v Německu, a chceme podpořit rozvoj částečných úvazků,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD.

Sdílené pracovní místo spočívá v tom, že se o jednu pozici dělí více pracovníků s kratším úvazkem. Ministerstvo práce a sociálních věcí si od změny slibuje zlepšení zaměstnávání matek s malými dětmi či seniorů.

Nová pravidla pro stanovení dovolené

Poslanci schválili také nová pravidla pro stanovení dovolené. „Zavádíme spravedlivější výpočet, spravedlivější nárok na dovolenou, která se bude nově odvozovat od odpracovaných  hodin, nikoli od odpracovaných dnů,“ uvedla Maláčová. Výhodnější bude například pro ty, kteří místo běžných osmi hodin pracují na směně například 12 hodin.

Změnit se mají i pravidla pro doručování písemností. „Zavázali jsme se zjednodušit doručování písemností, to znamená pokud zaměstnavatel nepřevezme písemnost od zaměstnance, nově se zavádí takzvaná fikce doručení,“ uvedla Maláčová.

Lidovec Kaňkovský prosadil změnu výpočtu renty ze ztráty na výdělku po pracovním úrazu, aby se lidem, kteří ji pobírají, vyplatilo znovu pracovat i na hůře placených místech.

Neprošel návrh šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury, aby na dohodu o provedení práce bylo možné pracovat až 450 hodin ročně místo současných  nejvýše 300 hodin.„Je to přesně ten směr, kterým bychom neměli jít,“ odmítla to Maláčová. Zákon nyní posoudí Senát, kde se ještě může změnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video