ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Sčítání lidu 2021

Češi překvapili, jen každý desátý se nesečetl online. Třetina použila mobil

  • 21
Ve sčítání lidu, které probíhalo od 27. března do 11. května, vyplnilo a poslalo své údaje elektronicky přibližně 87 procent obyvatel Česka. Podíl je tak vyšší, než se podle průzkumu očekávalo. Statistici obdrželi přes 4,2 milionu formulářů online, poštou zatím dorazilo celkem 795 tisíc papírových tiskopisů. První výsledky budou na přelomu letošního a příštího roku.

Podle lednového průzkumu agentury Kantar uvažovalo o elektronickém vyplňování údajů 71 procent lidí. Podle odhadů statistiků nakonec online formulář zvolilo 87 procent obyvatel republiky. V přepočtu je to kolem 9,3 milionu lidí. 

Celkem 64 procent těch, kteří se sečetli elektronicky, se do sčítacího systému přihlásilo v počítači, 36 procent pak v mobilu či tabletu.

„Celkem bylo k termínu 11. května odevzdáno 4 217 261 elektronických a 683 tisíc listinných sčítacích formulářů. Některé papírové formuláře ale stále přicházejí poštou, takže jejich konečný počet bude ve výsledku o něco vyšší. K dnešnímu dni jsme přijali 795 tisíc formulářů,“ uvedl Český statistický úřad.

Spuštění systému provázely potíže

Podle původního plánu mělo elektronické sčítání trvat jen dva týdny. Poté měli papírové formuláře dostat od sčítacích komisařů jen ti, kteří údaje nevyplnili online. Spuštění elektronického systému ale provázely potíže a první den se musel na čas vypnout. ČSÚ pak oznámil, že web či aplikaci bude možné k sečtení využít po celou dobu až do 11. května. Zdůvodnil to nepříznivou epidemickou situací.

Od Čechů ze zahraničí přišlo do sčítání lidu už 24 tisíc formulářů

„Systém pracoval nepřetržitě 46 dní a kromě výpadku krátce po startu ostrého provozu fungoval spolehlivě až do konce sčítání. Celkové skóre tedy vychází na 1096 hodin bez poruchy ku 8 hodinám výpadku,“ uvedl ČSÚ.

Dva týdny před sčítáním začalo 12. března fungovat kontaktní informační centrum. Podle mluvčí sčítání Jolany Voldánové vyřídilo 266 245 telefonních hovorů. Celkem 53 procent z nich zvládl automat. „Pro hlasový automat byla použita kombinace textů čtených profesionálním speakerem a syntézy hlasu tak, že nebylo možné rozeznat, že u telefonu nesedí člověk,“ uvedla mluvčí. 

Sčítání se koná jednou za deset let a je povinný pro všechny obyvatele Česka. Řada zemí ale získává údaje z registrů a dotazuje se jen vzorku několika tisícovek lidí. Postupuje tak třeba Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Nizozemsko, Slovinsko či Rakousko. Zvažovali to i čeští statistici. Posuzovali kvůli tomu 37 registrů, chyběly v nich ale potřebné údaje. 

Lidé vyplňovali ve srovnání s posledním sčítáním z roku 2011 zhruba polovinu údajů. Pří příštím sčítání, které bude probíhat v roce 2031, by ČSÚ rád dosáhl toho, aby se už všichni lidé v zemi zapojovat nemuseli, řekl před nedávnem předseda úřadu Marek Rojíček.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video