S novým rokem zdražily některé léky

  • 26
S příchodem nového roku budou muset někteří nemocní sáhnout hlouběji do peněženek. Za léky nyní více doplatí například lidé s depresí, alergií, astmatem, vysokým krevním tlakem a revmatickými chorobami. Novinářům to řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Více zaplatí i pacienti s vysokou hladinou cholesterolu a nemocnou prostatou. Stouply rovněž doplatky za léky na prokrvení.

Podle nové vyhlášky ministerstva zdravotnictví byly u řady léků plošně sníženy úhrady od zdravotních pojišťoven, vysvětlil.

Snížení se podle Chudoby v sortimentu lékárny týká 500 až 600 položek, nejčastěji lidé za lék doplatí více o 30 až 50 korun.

Vyhláškou byla nově zrušena úhrada léků, které se připravují individuálně v lékárnách, pacienti to pocítí zejména u léků na bolesti a u sirupů a vodiček na odkašlávání pro malé děti.

Růst doplatků pocítí zejména chronicky nemocní, důchodci a rodiny s malými dětmi. "Pacienti by měli začít debatovat s lékařem, zda jejich lék je nahraditelný jiným bez doplatku," doporučil šéf lékárnické komory.

Firmy zlevnily, ale pacienti zaplatí víc
Doplatky pacientů stouply, přestože řada firem ceny snížila. Ministerstvo zdravotnictví totiž snížilo úhrady z pojištění, a tak z ceny léku zaplatí pacienti z vlastní kapsy více.

Ke zvýšení doplatků přispělo i to, že vyhláška zúžila původních 521 lékových skupin na 300. Pokud platí zásada, že v každé lékové skupině musí být z pojištění hrazen plně jeden přípravek, zúžil se i počet plně hrazených přípravků.

Částka se může lišit podle lékárny
Chudoba upozornil, že se lidé mohou v lékárnách setkat u téhož léku s různým doplatkem.

Pokud totiž výrobci na tlak ministerstva zareagují a zlevní svůj lék, nakoupí ho levněji i lékárníci. Někteří tak budou mít v zásobách léky za původní cenu, jiní již budou prodávat léky nakoupené levněji.

Viceprezidentka České lékárnické komory Leona Štěpková uvedla příklady ze své lékárny v Hostomicích v Ústeckém kraji.

Například na Capistan na prostatu dosud dávaly pojišťovny 480 korun, pacient doplatil čtyři koruny. Nyní platí pojišťovny 381 korun a úhrada od pacienta stoupla na 103 koruny.

Na Normodipin na vysoký tlak přispívaly pojišťovny 332 koruny, pacient nic, nyní platí pojišťovny 240 korun a pacient 92 koruny.

Změny doplatků podle Štěpkové ovlivní sortiment léků, lékaři budou předepisovat ty, které jsou bez doplatku. Zasáhnou i hospodaření lékáren, v zásobách jim jako neprodejné zůstanou léky s vysokým doplatkem.

Podle Chudoby se politici nevyhnou zvyšování spoluúčasti pacientů, v současnosti se pohybuje kolem osmi procent. Za léky na předpis a pro nemocnice dají pojišťovny za rok kolem 40 miliard, pacienti platí z vlastní kapsy až čtyři miliardy.

Problémy se zvýšením doplatků pacientů řešila ministryně zdravotnictví Milada Emmerová už v září. Tehdy podepsala lékovou vyhlášku a za tři dny její platnost pozastavila. Vysvětlila to tím, že by stouply doplatky na léky na vysoký tlak,  cholesterol, cukrovku, depresi či alergii. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video