Helena Langšádlová

Helena Langšádlová | foto: Petr Topič, MAFRA

Opozice chce sněmovní komisi, která by se zabývala zahraniční špionáží

  • 137
Poslanci opozičních stran navrhují v reakci na výroční zprávu Bezpečnostní informační služby zřízení sněmovní komise, která by vyhodnocovala vliv autoritářských režimů na českou politiku. Iniciativa vzešla z opozičních lavic, ale podporu má i ve vládní ČSSD, za poslance hnutí ANO souhlasí jen exministryně Šlechtová.

„Návrh na zřízení vyšetřovací komise je reakcí na stoupající vliv zejména Ruska a Číny na našem území,“ zdůvodnila návrh poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09). Ta vychází z informací ve výroční zprávě BIS a slov armádního generála Petra Pavla, které potvrzují, že situace je vážná.

Pod návrhem na vznik vyšetřovací komise je podepsáno více než 40 poslanců z TOP 09, Pirátů, STAN, KDU-ČSL, ODS a ČSSD. Za ANO návrh podpořila pouze bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová. Poslanci z KSČM a SPD nebyli k podpoře návrhu osloveni.

Zamýšlená komise by neměla pouze hodnotit vliv cizích států v Česku, ale také přinášet návrhy, jak ovlivňování čelit.

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský považuje za roli Sněmovny, aby hájila bezpečnostní zájmy Česka. Premiér Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman podle něj hrozbu ze strany Ruska přehlížejí.

„Nejde o komisi zřízenou kvůli jedné konkrétní zemi či na truc jednomu konkrétnímu politikovi. Je to zaměřeno především proti Rusku a Číně, ale těch režimů, které nás ohrožují, je více,“ uvedl poslanec Jan Lipavský (Piráti). Podle předsedy poslaneckého klubu lidovců Jana Bartoška je nutné zamezit tomu, aby se Česká republika „stala vazalem cizích mocností“.

Zatím není jasné, zda iniciativa na vznik vyšetřovací komise získá dostatečnou podporu. Langšádlová však spoléhá na to, že budoucnost Česka není poslancům lhostejná, a proto tuto snahu podpoří. Podle Šlechtové má tato komise větší smysl, než jiné sněmovní komise, které vznikly v minulosti.

BIS v pondělí uveřejnila výroční zprávu za rok 2017, ve které je mimo jiné uvedeno, že na českém území jsou aktivní špioni z Ruska a Číny, kteří pracují pod diplomatickým krytím. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že si je této skutečnosti vědomé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video