Mamba možná chovatelku vůbec neuštkla, řekl herpetolog v Rozstřelu

  • 253
„Možná k žádnému uštknutí nedošlo,“ prohlásil herpetolog Tomáš Bublík v diskuzním pořadu Rozstřel. Právě on nakonec odchytil v pražských Hlubočepích uprchlou mambu zelenou. V pořadu také zmínil, že v domě nebylo žádné terárium, které by chov takového hada umožňovalo.

Tomáš Bublík se zabývá herpetologií, což je vědní obor zabývající se plazy a obojživelníky, a také chovem jedovatých hadů. Exotickými hady se zabývá třicet let.

Asistoval i při odchytu mamby zelené, která uprchla na začátku října z domu v pražských Hlubočepích. „Přišel jsem k zákroku ve chvíli, kdy došlo k manipulaci s mambou, kterou jsem nepovažoval za úplně šťastnou,“ okomentoval průběh odchytu v úvodu Rozstřelu Bublík.

Mambu se podařilo odchytit zhruba 200 metrů od domu, odkud uprchla. Nakonec hada chytil do vlastních rukou. Neodpustil si však kritiku kolegů z pražské zoo, kteří se před jeho příjezdem mambu pokoušeli odchytit. 

Fotogalerie

„Nechci nasazovat na pana Masopusta (Jan Masopust, odborník, který byl u odchytu jako první, pozn. red.). Ten člověk se v rámci svých schopností snažil tu situaci řešit. Já k tomu výhrady mám. Myslím si, že zbytečně zariskoval,“ vysvětlil herpetolog.

Masopust podle něj nemá dostatečnou kvalifikaci pro to, aby mohl manipulovat s hady, jako je kobra nebo mamba. „Mamba byla přeražena v půli těla koštětem a lízla ho o milimetry. Vzhledem k jeho věku a kondici si nemyslím, že to bylo přiměřené riziko,“ doplňuje Bublík.

Herpetolog v době, kdy se ještě nevědělo, kde mamba je, řekl, že už může být mrtvá, což se nakonec nepotvrdilo (více o hledání mamby najdete v tomto článku). „Řekl jsem, že, pokud je mamba v domě, je na devadesát procent mrtvá. Byl to nevhodný prostor,“ zpřesnil Bublík svůj v médiích často zmiňovaný výrok.

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Podle svých slov netuší, jak se had dostal z domu ven. „Z mého pohledu panika na místě nebyla, z laického pohledu ano. Had byl smrtelně jedovatý, chápu, že s tím má veřejnost problém,“ uvedl v Rozstřelu.

Mambu má momentálně Bublík v karanténě. „Je velmi plachá, ale zlepšuje se. Začala přijímat potravu,“ řekl herpetolog. V domě, kde majitelka mambu chovala, podle něj nebylo žádné zařízení, které by chov hada umožňovala. „Možná k žádnému uštknutí nedošlo,“ domnívá se Bublík.

Podle něj také odchycená mamba nepochází ze soukromého chovu, ale přímo z odchytu v přírodě. Podle Státní veterinární správy žena, které had uprchl, neměla na jejích chov povolení. Herpetolog také v Rozstřelu zmínil, že za její smrti vůbec nemusí být uštknutí od mamby.

Hadi mohou být ideálním mazlíčkem pro alergické děti

Bublík se zaměřuje především na jedovaté hady a v současnosti má okolo dvaceti zvířat. „Teď mám historicky za moji kariéru hadů úplně nejmíň. Poslední roky se věnuji herpetologii v terénu a pozorování nově objevených druhů na indonéských ostrovech Mentawai,“ uvedl.

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Hadi jsou podle něj ideálním mazlíčkem pro alergické děti, které mohou začít například s chovem korálovky. V Rozstřelu také prohlásil, že strach z hadů se dá odstranit. „Když člověk má možnost konfrontace se zvířetem a zachová si respekt, tak to lze. Jsou to zvířata jako každá jiná,“ vysvětlil.

Celý záznam Rozstřelu s herpetologem Tomášem Bublíkem:

Bublík se v posledních dnech podílel i na odchytu užovky, kvůli níž na několik dní zavřel Kaufland v Orlové. „Byla to akce o náhodě a štěstí. Práci tam udělala spousta lidí,“ řekl s tím, že se mu původně do Moravskoslezského kraje jet nechtělo. „Ale dostal jsem videozáznam, ze kterého had nešel určit. Lákalo mě to, protože to mohl být nějaký pro mě zajímavý druh,“ dodal (o užovce v orlovském Kauflandu čtěte více v tomto článku).