Na světě neexistuje stoprocentně bezpečná nemocnice, myslí si expert

  17:00aktualizováno  7. prosince 13:37
Devět lidí dostalo po operaci ve Frýdlantu na Liberecku otravu krve. Příčina je stále předmětem vyšetřování. Má dnes v Česku pacient šanci poznat kvalitní a bezpečnou nemocnici? Jak relevantní jsou žebříčky kvality? Na tyto otázky v pořadu Rozstřel odpovídal expert na kvalitu a bezpečí ve zdravotnictví David Marx.

Pozornost veřejnosti na bezpečnost ve zdravotnictví by podle něj měla být zaměřena trvale a ne jen poté, co se stanou případy podobné nedávnému incidentu ve frýdlantské nemocnici (čím se tam pacienti otrávili, čtěte zde).

Fotogalerie

„Navzdory datům a vědeckým studiím je největší motivátor ke zvyšování bezpečí vždy nějaké selhání,“ řekl David Marx v Rozstřelu. Vyšetřování takových případů je vždy velmi stresující jak pro pacienty, tak pro zaměstnance nemocnice. Nejdůležitější je podle něj nyní zjistit, jestli ve frýdlantské nemocnici pochybil jednotlivec, nebo systém. 

Neexistuje stoprocentně bezpečná Nemocnice. Instituce není podle něj bezpečná jen proto, že se jmenuje nemocnice. Pacienti by podle Marxe měli na svou bezpečnost dbát i sami a snažit se získat co nejvíce informací, podle kterých si nemocnice vybírají. 

Akreditační komise, kterou řídí, dává nemocnicím certifikáty na základě mnoha kritérií. Sledují technické vybavení, kvalitu personálu i různé služby, které pacientům poskytují. Nemocnice připravují různými konzultacemi, celý proces může trvat i několik let. Najdou se i takové, které z procesu akreditace odejdou kvůli příliš vysokým nákladům.

Pacienti v Česku mají mají podle něj menší tendenci jít do konfrontace s lékařem než v zahraničí. Nejvíce důvěřiví jsou senioři. Lékaři také často podle Marxe nevidí, že by měli nějaké zastání ze strany nemocnic v případě, že by došlo k nějakému pochybení. I to je jeden z důvodů, proč hlavně mladí lékaři odcházejí do zahraničí.

Někteří se však vracejí a přinášejí zkušenosti, které mohou našemu zdravotnictví prospět. Důležitý je hlavně způsob komunikace s pacientem. Podle Marxe se české zdravotnictví mění k lepšímu, i když pomalu.

David Marx je lékař a ředitel Spojené akreditační komise ČR, která posuzuje kvalitu a bezpečí v nemocnicích a léčebnách. Vyučuje na Třetí lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde je také proděkanem pro studium a výuku a vedoucím kabinetu veřejného zdravotnictví.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

U budov Transgasu v Praze se sešla asi stovka jejích zastánců a řečníci ze...

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Babiš vidí požadavek KSČM na schodek 30 miliard jako zvláštní, Filip se diví

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Premiér a šéf Andrej Babiš chce s lídrem KSČM Vojtěchem Filipem jednat jen o rozpočtu na příští rok. Požadavek...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz