Někteří politici dojí strach z islámu, uvedl orientalista v Rozstřelu

  • 905
V málokteré evropské zemi se s islámem a muslimy pojí tak výrazný strach a odpor jako v tuzemsku. Příčiny tohoto stavu v pořadu Rozstřel v rámci seriálu Muslimové v Česku analyzovali Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd a sociolog Daniel Prokop z agentury Median.

„Lidé mají z islámu strach, já to chápu,“ uvedl Ostřanský. Podle něj je tu však řada politiků a dalších veřejně známých osobností, kteří obavy nemají, ale „zcela cynicky a pragmaticky“ situace využívají a „dojí strach“.


Podle něj je nutné problematiku islámu a muslimů řešit věcně, za cenu kompromisů. „Nesmysly o islámu se tu šíří závratnou rychlostí. Například to, že je hidžáb projev muslimského fundamentalistu. Kdo tomu oponuje, je označen za vítače,“ poznamenal orientalista.

Zpočátku se v diskusi řešila otázka zahalování na veřejnosti, řešená v souvislosti s aktuálním zákazem v Dánsku. Podle Ostřanského stát má právo věcně a erudovaně v této oblasti rozhodovat. „V Česku je tato otázka vzhledem k počtu zahalených muslimů iracionální,“ uvedl.

Prokop upozornil, že oproti roku 2014 vzrostl v tuzemsku počet lidí, kteří odmítají zahalování muslimských žen. „Rozlišují ale mezi typy pokrývek hlavy,“ podotkl.

Seriál iDNES.cz

Muslimové v Česku
Muslimové v Česku

O málokteré menšině se v Česku šíří tolik fám, překroucených informací a emocí jako o muslimech. Zároveň povědomí o zdejších vyznavačích islámu je velmi malé. Toho využívá řada politiků a dalších veřejně známých osobností, kteří se snaží vůči muslimům rozdmýchávat strach. Portál iDNES.cz proto připravil seriál, jenž tuto rozmanitou minoritu alespoň trochu přibližuje.

Ostřanský uvedl, že „nikdy nebyl svět islámu tak vnitřně rozpolcený“. Upozornil na šíření radikálního salafismu i rostoucí řevnivost mezi šíity a sunnity. „Hodnotit jednotlivé země a jejich občany prizmatem islámu je ale zcestné,“ uvedl v Rozstřelu.

Průzkum agentury Median pro iDNES.cz ukázal, že k muslimům má otevřený postoj jen třetina Čechů. Většina obyvatel Česka nechce mít vyznavače islámu ve své blízkosti, zhruba pětina lidí by jim nezaručila takřka žádná práva.

Ze sondy také vyplynulo, že čím přesnější informace lidé o českých muslimech mají, tím k nim zastávají vřelejší postoj a naopak (podrobnosti najdete zde: Exkluzivní průzkum: Češi muslimy neznají, v rodině ani domě by je nechtěli).

Ostranský je mimo jiné autorem knih Islamofobie po česku či Atlas muslimských strašáků. Kromě osvěty o islámu se zaměřuje na súfismus nebo středověké islámské myšlení a lidovou religiozitu (více v jeho profilu na webu Orientálního ústavu AV ČR). Prokop v Medianu působí jako ředitel výzkumu.

Celý záznam Rozstřelu:

Průzkum agentury MEDIAN: Vztah a znalosti Čechů k muslimské minoritě

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video